saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gluten Diyeti Nasıl Yapılır?

10.12.2018
60
Gluten Diyeti Nasıl Yapılır?

Gluten diyeti kapsamında hem yenilenlere hem de içeceklere kotalar koyulmakta ve bazılarının tamamen hayatınızdan çıkarılması gerekmektedir. Ancak bu şekilde gluten diyetiniz başarıya ulaşacaktır. Peki bu diyet sağlığı tehlikeye atıyor mu? Gluten tahıllarda yer alan proteine verilen isimdir. Öncelikle bu maddenin kişilere düşmen gibi tanıtılması da piyasanın kişilere farklı besinler satmak için tahıl ürünlerini kenara atması şeklinde yorumlanmaktadır.

Son dönemlerin en çok tercih edilen diyet seçeneklerinden biri olan glutensiz beslenme tarzının aslında bahsedildiği kadar masum olmadığı yeni yeni ortaya çıkıyor. Öncelikli olarak bu diyet gluten hassasiyeti olan kişiler için uygundur. Gluten hassasiyeti olmayan ve kilo vermek isteyen kişiler için uygun bir seçenek değildir.

Diyetin Temel Öğeleri Nelerdir?

Gluten diyetinde yasaklar ve izin verilen maddeler de dahil olmak üzere dikkate alınması gereken hususlar şu biçimde sıralanır;

  • Arpa, buğday, yulaf gibi bütün maddelerin hayatınızdan çıkarılması gerekir.
  • Bu maddeler çıkarıldığı zaman beslenme sisteminde özellikle bizim ülkemizde büyük bir açık meydana gelmektedir. Bu açığın sağlıklı ve düşük kalorili besinler il doldurulması gerekir.
  • Fast food olarak nitelendirilen endüstride muhakkak bu proteine yer verilmektedir. Bu nedenle fast food zincirlerinin sağlamış olduğu ürünlerden de uzak durulmalıdır.
  • Diyet içerisinde muhakkak kuru yemişlere yer verilmelidir. Tokluk hissini yemişlerden elde etmeniz de önemli hususlar arasında yer almaktadır.
  • Gluten hassasiyeti olan kişilerin aynı tezgahta glutenli bir ürün satıldığını gördükleri anda dahi dikkatli olmaları gerekir. Gluten çok büyük kolaylıkla maddeler arası geçil yapmaktadır. Bu nedenle gerekli olan tedbir öncesinde alınmalıdır.

Bu hususlar çerçevesinde işlem gerçekleştirildiği ve aynı zamanda egzersiz ile de süreç hız kazandırıldığı zaman kısa bir süre içerisinde diyet şekillendirilmektedir. Fakat yeniden belirtilmelidir ki gluten diyetinin her kişi için uygun olmadığı ve vücudun var olan dengelerini aksatabileceği dikkate alınması gereken hususlar arasında yer alır.

Diyet Listesinde Neler Olmalıdır?

Glutensiz beslenme diyet listesi dahilinde muhakkak yer verilmesi gereken seçeneklerden bazıları şu biçimde sıralanır;

  • Listede kuru yemişlere muhakkak bir yer verilmelidir.
  • Meyvelerin düşük şeker oranına sahip olanları da tercih edilebilir.
  • Balık, et ve tavuk eti konusunda hassas davranmalı ve muhakkak beslenme sisteminizde bu besinlere yer vermelisiniz. Ancak bu şekilde sağlıklı bir öğün oluşturabilirsiniz.
  • Baklagillerden alınacak olan vitaminler de küçümsenmemelidir. Hayatınızdan tahılları tam olarak uzaklaştırdığınız için en azından bu durumun baklagillerden alınan besin ile telafi edilmesi gerekmektedir.
  • Tahıl konusunda keskin bir bırakma sürecine tabi olmak istemeyen kişiler aynı zamanda glutensiz imal edilmiş olan krakerlere de göz atabilirler.

Glutensiz diyet yapanlar bu liste ile alakalı en büyük sorunlarının doyma problemi olduğunu paylaşmaktadır. Özellikle diyet listesine yeni başladığınız haftada ani acıkma ataklarının meydana gelemsi oldukça normaldir. Bu atakları olabildiğince az zayiat ile atlatmaya odaklanmalısınız.

Sağlıklı Kişiler için Uygun Bir Diyet Midir?

Glutensiz diyet Canan Karatay tarafından onaylanan diyet sistemlerinden bir tanesidir. Fakat çölyak hastası olmayan kişilerin hayatından bütün tahılları çıkarması ve yukarıda belirtilen öğeler çevresinde şekillendirilen diyet uygulamalarının doğru olmadığı da ayrıca belirtilmelidir. Sağlıklı kişilerin ilk aşamada kilo vermesine yardımcı olsa bile daha sonrasında verilen kiloların her biri geri alınmaktadır. Geçerliliği ve sürekliliği olan bir zayıflama yöntemi değildir. Bu listenin çölyak hastalarının yaşam biçimi olarak kabul edilmesi gerekir.

Uzman Kontrolünde Süreci Değerlendirin

Glutensiz diyet Diyetisyen kontrolünde uygulanmalıdır. Öncelikli olarak tam olarak neye karşı hassasiyetiniz olduğu ile alakalı bilgilendirme sağlanmalıdır. Ancak bu şekilde kilo verebilmeniz ya da sağlıklı bir şekilde hayatınızı sürdürmeniz için uygun yöntem ortaya koyulacaktır. Çölyak hastası olmayan kişilerin bu diyeti uygulamalarının doğru olmadı da ayrıca yeniden belirtilmelidir.

Glutensiz diyet yemek tarifleri kapsamında un ve unun türevlerine kesinlikle yer verilmemelidir. Sebze ve et ağırlıklı bir beslenme sistemi oluşturulursa ve uzmanlar tarafından verilen tarifler uygulanırsa kişilerin elde edecekleri kilo verme hızı da artış gösterecektir. Uzman kontrolünde yapılan denetimlerden sonra bu sistem uygulanırsa beden sağlığınıza da daha hızlı bir biçimde kavuşabileceğiz ayrıca altı çizilmesi gereken hususlardandır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.