saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Glütenin Zararları Nelerdir?

11.10.2018
91
Glütenin Zararları Nelerdir?

Glütenin Zararları Nelerdir?

Glutenin zararları, alerjik reaksiyonlar nedeniyle artabilmektedir. Pek çok gıda ve üründe bulunan gluten, zararları nedeniyle üretimde azaltılmakta ve birçok üründen kaldırılmaktadır. Çölyak hastalığı bulunan kişilere özellikle zararlı olan bir maddedir.

Beyaz ekmeğin en temel maddelerinden biri olan gluten, bir çeşit proteindir. Ve hamurun oluşması ve kıvam bulması halk arasında ‘’tok durması’’ için temel maddelerin başında gelir.

Gluten Nedir, Ne İşe Yarar?

Gluten faydaları ve zararları araştırılarak, özellikle alerjik bünyelerde, mide rahatsızlığı olanlarda ve çölyak hastalarında tüketilmemesi gereklidir. Ekmeğin mayasını sağlayan ve kabarmasını ekmek olmasını sağlayan protein, mayalı ürünlerin pek çoğunda kullanılır.

Proteinlerin birbirine olan bağlanma formuyla, mayalanan gıdada, ekmekte elastik bir yapı oluşur. Suyla karıştırılarak hamur kıvamına getirilen unda, proteinlerin birbirine bağlanmasını sağlar.

Tek hücreli organizma formatında olan maya, ekmeğin temelini oluşturur. Ekmeğin hazırlanma ve pişme sürecinde; şeker fermentasyon aracılığıyla tüketilir ve baloncuklar formuna dönüşür. Bu baloncuklar karbondioksitle oluşan gaz kabarcıklarıdır.

Mayalanan hamurda, baloncuklar sayesinde kabarır ve esnek, içerisinde hava kabarcıkları oluşmuş içi tam pişmiş ekmeği oluşturur. Gluten alerjisi nedir konusunda, bazı kişilerin bu protein türüne karşı alerjileri olduğunu ve aşırı tüketimlerinde çeşitli rahatsızlıklara, hastalıklara yol açtığı bilinmektedir.

Glutensiz Gıdalarda Ne Kullanılır?

Ekmek, besin değeri açısından oldukça zengin bir besindir. Gluten tüketiminde sorun olanlar, alerjisi olanlar e-aynı besin değerine sahip farklı ürünleri tüketebilirler. Örneğin beyaz ekmek yerine glutensiz ekmekler, pasta ve kekler, çikolatalar gibi pek çok ürünü marketlerde bulmak artık çok mümkün. İlginizi Çekebilir. GDO’nun Zararları Nelerdir?

Gluten nedir hangi yiyeceklerde bulunur konusunda, en temel hamur işlerinde, ekmekten bisküviye, pastalardan tatlılara mayalı olan hemen her üründe olduğu bilinmektedir.

Patatesli ekmek, mısır unları ya da pirinç unundan yapılan ürünler tercih edilebilir. Esmer pirinç, mısır, nohut, kuru yemişler gluten içermeyen ürünlerdir. Patates Türk mutfağında ve Dünya mutfağında en çok tüketilen besinler arasında olup oldukça yararlıdır. Glutenli ürünler yerine mucizevi nitelikte patates ve patates ile üretilen gıdalar tercih edilmelidir.

Et, tavuk ve balık yüksek besin değerlerine sahiptir. Yumurta, yoğurt ve peynir gibi protein açısından değerli besinler, gluten tüketemeyenler için idealdir. Zeytin yağı, mısır, ayçiçek ve soya yağları da faydalıdır. Bal, pekmez, şeker ve pirinç unundan yapılan tatlı türleri, gluten içerikli gıdalar yerine tüketilebilir. Bakliyatlar, süt, sebze ve meyvelerin tamamı gluten içermediği için rahatlıkla istenilen porsiyonda tüketilebilir.

Glutenin Zaraları Nelerdir?

Gluten nedir hangi yiyeceklerde bulunur konusunda verdiğimiz bilgilerin yanı sıra, tüketiminde rahatsızlığı olanlar için pek çok etkiye neden olabileceğinden bahsedebiliriz. Çölyak hastalarının ve gluten alerjisi olanların kesinlikle tüketmemesi gereklidir. Mide ülseri, reflü veya mide kapakçığında sorun olan kişilerinde tüketmesi önerilmez.

Gluten içerikli gıda ve besinler;

  • İnce bağırsaklarda gluten alerjisini artırır
  • Bağırsak yapıları tahrip olur
  • Tüketilen gıdaların emilimi yapılamaz
  • Karın ve midede ağrı, gaz oluşumu, şişkinlik hissi
  • Ishal
  • Kilo kaybı
  • Kas ve kas sistemi sorunları
  • Demir eksikliği
  • Vitamin ve mineral kayıpları

Gibi sorunlara neden olabilir. Özellikle çölyak hastalarında görülen bu etkilerin önlenmesi için tamamen glutensiz gıdalar ve gluten içermeyen besinler tüketilmelidir. Çölyak hastaları üzerinde yapılan araştırmalarda, gluten tüketiminin azaltılması ve alınmaması ile büyük oranda iyileşme gözlemlenmiştir.

Gluten Hangi Gıdalarda Bulunur?

Kilo kontrolü ve zayıflamak için de tercih edilebilen glutensiz gıdalar, çölyak ya da gluten alerjisi olmayan kişilerde fazla tüketilmemelidir. Gluten tüketiminin azaltılması ya da tamamen alınmaması, hamur işlerinin tüketmeyi, ekmeği tüketmeyi ve benzer pek çok yiyeceğin tüketilmemesi manasına geldiği için doğal olarak zayıflamayı sağlamaktadır.

Fakat glutenin içeriğindeki elastik yapı, insan bedeninde de aynı etkiyi oluşturduğu için doku ve deri oluşumunda önemli bir yere sahiptir. Dolayısıyla herhangi bir rahatsızlık bulunmadığında ve sırf zayıflamak için aşırı tüketilmemelidir. Glutensiz gıdalara alternatif olarak tüketilen tam tahıllı gıdalar, insülin direncini oldukça artırır. Iştah kontrolü sağlar ve kilo kontrolünde yardımcı olur. Fakat vücut için gerekli olan bir protein türü olduğunu da unutmamak gereklidir.

Gluten içermeyen gıdalar arasında; karabuğday, kinoa, keten tohumu, pirinç nohut, patates, sebze ve meyveler, süt ve süt ürünleri yer alır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.