saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

02.01.2019
330
Göz Ağrısına Ne İyi Gelir?

Göz ağrısı tedavisi için ağrı kesiciler olduğu gibi bitkisel tedavi yöntemleri de sıklıkla kullanılmaktadır. Doğal tedavi yöntemleri arasında salatalık, yoğurt ve patates sıklıkla tercih edilmektedir. Doğal tedavi yöntemleri, normal ağrı kesicilere göre daha çok kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise doğal tedavi yöntemlerine güvenilmesi ve yan etkilerinin daha az olmasıdır. Göz ağrısı yaşayan kişiler bu ağrılarını evde basit bir şekilde geçirebilmektedir. Bunun için salatalık ve patatesin yanı sıra yeşil çay tedavisi ve soğuk kompres de uygulanabilmektedir.

Göz Ağrısına Salatalık Tedavisi

Göz ağrısının oluşumunda birçok sebep yer almaktadır. Gün içinde fazla yoğun olmak, ışığa maruz kalmak ve elektronik cihazlar ile çok fazla vakit geçirmek göz ağrısına sebep olabilmektedir. Göz ağrısı gözün içinde olabileceği gibi göz çevresinde ağrı da meydana gelebilmektedir. Göz ağrısı için sıklıkla tercih edilen ve çok basit olan doğal tedavi yöntemi ise salatalıktır. Salatalık tedavisi ile gözdeki ağrılar hafifletilmektedir. Salatalığın içinde bulunan birçok etken madde ile ağrılar giderilmektedir. Ayrıca salatalık birçok kozmetik ürününün de hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Göz ağrısı için salatalık kullanımı şu şekilde yapılmaktadır;

 • Öncelikle yüzün temizlenmesi gerekmektedir.
 • Yüzü ılık bir su ile temizledikten sonra yuvarlak şekilde kesilmiş salatalık dilimleri göz ve çevresine yerleştirilmelidir.
 • Bu bölgede 15 dakika kadar bekletilmesi yeterli olacaktır.
 • Gün içinde istenildiği kadar uygulanabilmektedir.

Göz Ağrısına Yoğurt Tedavisi

Göz kapağı ağrısına ne iyi gelir sorusu göz ağrısı problemi yaşayan kişiler tarafından sıklıkla merak edilmektedir. Göz ağrısı, göz çevresi ağrısı ve göz kapağı ağrıları için yoğurt kullanılabilmektedir. Anti bakteriyel olması ve ferahlatıcı etkisi sebebi ile yanmalar da başta olmak üzere birçok hastalığın tedavisinde yoğurt tercih edilmektedir. Göz ağrısı için yoğurt kullanımında ise iki farklı tedavi şekli bulunmaktadır. Yoğurdu tüketerek de göz ağrısı hafifletilebilmektedir ancak burun delikleri ve göz çevresine uygulanacak bir yoğurt maskesi de ağrıların azalmasına yardımcı olacaktır.

Göz Ağrısına Soğuk Kompres

Tek göz ağrısı daha sık görülen bir göz ağrısı türüdür ve bu sebep ile soğuk kompres tekniği uygulanarak ağrı hafifletilebilmektedir. Eğer göz etrafında şişlik, kaşıntı, kızarıklık da bulunuyor ise soğuk kompres tüm şikayetleri giderecektir. Soğuk kompres tedavisi buz ile yapılmaktadır. Buzu yumuşak bir beze sardıktan sonra göz etrafından dolaştırılması gerekmektedir. Eğer buz bulunmuyor ise; soğuk suya bez batırılarak da göz etrafına uygulanabilmektedir. Buzdolabında bulunan dondurulmuş herhangi bir nesneyi de ince bir beze sararak göz etrafında gezdirebilirsiniz. Soğuk kompresi 15 dakika kadar uyguladıktan sonra üzerine salatalık tedavisi de uygulanabilmektedir.

Göz Ağrısına Papatya Çayı Tedavisi

Göz ağrısına çay tedavisinde papatya ve yeşil çay tercih edilmektedir. Papatya çayını tükettikten sonra kalan posasını ya da poşetini buzdolabında dondurulması gerekmektedir. Soğuyan papatya çayını göz ve çevresinde bir süre bekletmek göz ağrının hafiflemesini sağlayacaktır. Papatya çayını demledikten sonra direkt soğuması için dolaba da koyulabilmektedir. Soğuyan papatya çayının bir pamuk ya da yumuşak bir bez yardımı ile göz ve çevresine uygulanması da göz ağrısını hafifletecektir. Papatya tedavisi 3 kez tekrar edilebilmektedir.

Göz Ağrısına Patates Tedavisi

Göz ağrısına patates iyi gelir mi sorusu sıklıkla sorulan ve göz ağrısından mustarip kişiler tarafından merak edilen bir sorudur. Göz ağrısına patates iyi gelmekte olup çiğ patates uygulaması ile göz ağrısı hızlı bir şekilde kesilecektir. Göz ağrısı yaşayan kişiler yüzlerini ılık bir su ile temizleyip duruladıktan sonra çip patatesi gözlerine uygulayabilirler. Patatesin sıkılaştırıcı özelliği ile ağrı görülen yer hızlı bir şekilde rahatlayacaktır.  Çiğ patatesi dilimledikten sonra su dolu bir kap ile birlikte soğutulması gerekmektedir. Soğuyan patates dilimlerini göz üzerinde 15 dakika kadar bekletilmesi ağrıyı hafifletecektir.

Göz Ağrısının Sebepleri

Göz ağrısı neden olur sorusuna verilecek birçok sebep bulunmaktadır. Göz ağrısı, göz çevresi ağrısı, göz kapağı ağrısı gibi birçok göz ağrısı bölgesi bulunmaktadır. Göz ağrısının nedenlerini şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Göz nezlesi
 • Göz iltihabı
 • Yorgunluk ve stres
 • Fazla ışığa maruz kalmak
 • Alerji
 • Gözde oluşan kuruluk
 • Katarakt
 • Göz zarı ve göz kapağında oluşan iltihaplar
 • Tansiyon problemi

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.