saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Göz Altı Morluğu Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

02.01.2019
148
Göz Altı Morluğu Neden Olur, Nasıl Tedavi Edilir?

Göz altı morlukları nasıl geçer sorusuna dair pek çok cevap verdir. Bu sorunun cevabından öte, sebep olmasına yol açan kaynaklar da oldukça çeşitlidir. Fiziksel birçok olaydan etkilenen göz altı morlukları, özellikle yorgunluk, stres gibi durumlarla daha da çok oluşmaktadır. Artık kalıcı haline gelmiş halkaların tedavisi çok daha zor olsa da, teknolojinin gelişmesiyle beraber lazere kadar birçok tedavi yöntemi uygulanmaktadır. Göz altı morlukların bir diğer sebebi ise kolajen eksikliğidir. Kolajen takviyesini doğal yollarla alınabileceği gibi, hap ve sıvı kolajen yardımıyla da alınabilmektedir.

Göz Altı Morlukları Neden Oluşur?

Göz altı morlukları neden olur gibi sorular, halk arasında oldukça yaygın olan ve birçok kişinin merak ettiği sorulardandır. Bu sorunun cevabında bazı fiziksel etkiler yatabildiği gibi, hastalıklar da olabilir. Bu yüzden göz altı morlukları geçmeyen insanlar şüphelendikleri takdirde doktora başvurmalıdır. Göz altı morluklarının oluşma sebepleri arasından sayılabilecek başlıca nedenler şu şekilde sıralanabilir:

 1. Uykusuzluk
 2. Dengesiz Beslenme
 3. Güneş Işığına Maruz Kalma
 4. Regl Olma
 5. Böbrek Hastalıkları
 6. Az Su Tüketimi
 7. Stres
 8. Yorgunluk
 9. Demir Eksikliği
 10. Karaciğer Rahatsızlıkları

Tüm bu kaynaklar göz çevresinde halka şeklinde ya da çöküntü şeklinde morluklar kalmasına sebebiyet verebilir.

Göz Altı Morluklarının Oluşması:

Göz altı morlukları tedavisi söz konusu olduğunda, bazı hastalıklardan ve rahatsızlıklardan bahsetmek mümkündür. Öncelikle göz altı morlukları birden oluşuysa ve göz ardı edilemeyecek bir şekildeyse, doktorunuza danışmanız gerekmektedir. Ancak genel olarak göz altı morluklarına sahipseniz, abartı seviyede de değilse bu morlukların oluşma sebebi çeşitli fiziki sebepler yüzünden meydana gelmiş olabilir. Göz altı morluklarının oluşumunda en fazla rol oynayan konu, yorgunluk, uykusuzluk ve strestir. Özellikle sıkıntılı dönemlerden geçen kişilerin vücutlarında kendisini ilk belli eden durum, göz altlarının morarması olacaktır.

Göz Altı Morlukları Nasıl Tedavi Edilir?

Göz altı morlukları nedeninden bahsettikten sonra, göz altı morluklarının tedavisinden söz etmek gerekir. Daha hafif olarak adlandırılan göz altı morlukları, evde kendiniz hazırlayabileceğiniz bitkisel ve doğal yöntemlerle tedavi edilebilmektedir. Ancak göz altı morluklarınız geçmiyorsa daha profesyonel yardımlar almaktan çekinmeyiniz. Bu profesyonel yardımların başında lazer yöntemi gelmektedir. Bitkisel çözümler ise evde tedavi yöntemleriyle mümkündür.

Göz Altı Morluklarına Tedavi:

Göz altı morlukları için hangi doktora gitmeli sorusunu sormadan evvel, evde kendiniz uygulayabileceğiniz tedavi yöntemlerine bakabilirsiniz Göz altı morluklarına karşı savaş açan besinler ve bitkiler söz konusu olduğunda, şu maddeleri sıralamak mümkündür:

 1. Salatalık
 2. Zerdeçal
 3. Domates
 4. Patates
 5. Gül
 6. Zeytinyağı
 7. Nane

Bu maddelerin yanı sıra başka bitkisel ürünlerin de göz altı morluklarına iyi geldiği bilinmektedir. Ancak yine de en bilinir olanlar bu şekilde sıralanabilir. Özellikle patates ve salatalık gibi bitkiler, göz konusundaki cilt bakımlarında vazgeçilmez besinlerdir.

Evde Göz Altı Morlukları Tedavisi:

Göz altı morlukları patates, domates gibi besinlerle giderilebilmektedir. Elbette bu ürünlerden tam verim almak için, düzenli olarak kullanım şekillerine uymak fiziksel faktörlerden uzaklaşmak gerekmektedir. Patates maskesi göz altı morluklarına birebirdir. Bu maske için:

 1. 1 çay kaşığı zeytinyağı
 2. 1 çay kaşığı buğday yağı
 3. 2 çay kaşığı patates suyu

Gerekmektedir. Bir kabın içerisinde bu ürünler karıştırılır ve göz çevrenize yedirilerek sürülür. 2-3 dakika bekletildikten sonra silinir. Göz, en hassas organlardan biri olduğu için, göz ve çevresine uygulanacak tedavilerde gözün içerisine herhangi bir madde karışmamasına özen göstermeniz gerekmektedir.

Göz Altı Morluklarını Lazerle Tedavi Etmek:

Göz altı morlukları için iyi krem önerilerinden sonuç alamazsanız ve evde tedavi yönteminde de bir değişiklik gözlemezseniz, yapmanız gereken şey son çare olarak lazer tedavisi uygulatmak olabilir. Lazer tedavisi 2 faklı şekilde uygulanıyor. 1. Tip lazer uygulamasında, göz çevrenizdeki derinin renginde kalıcı olarak bir oynatma yapılıyor ve belirli bir süre kızarıklık ve şişlik olsa da en sonunda kalıcı olarak deri normal rengine dönüyor. 2. Tip uygulamada ise birkaç seans lazer uygulamasına giderek zamanla iyileşen bir sonuç elde ediyorsanız. Cilt tipinize göre en uygun olan tedaviyi siz belirlemelisiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.