saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Göz Çevresinin Bakımı Nasıl Yapılır?

02.01.2019
120
Göz Çevresinin Bakımı Nasıl Yapılır?

Göz çevresine günlük bakım yapma gibi cilt bakım teknikleri, özellikle yaşlanmanın önüne geçilmesi ve daha sağlıklı bir cilde kavuşulması için gereklidir. Göz çevresine yapılan bakım, diğer bakımlardan daha düzenli ve daha hassas olarak yapılmalıdır. Göz çevresindeki deri, normal derimizden 8 kat daha incedir. Bu yapısı da onu daha çok yıpranan ve yıpranmaları daha çok belli eden bir bölge haline getirir. Bu yüzden göz çevresine yapılacak olan bakımların düzenli olması, en geç 30 yaşından itibaren başlamalıdır. Aksi takdirde geç kalınabilir ve geri dönüşü zor olan kırışıklıklar ve izler meydana gelebilir.

Göz Çevresi Bakımı Neden Yapılmalıdır?

Göz çevresi bakımı doğal yollar tercih edilerek yapılmalıdır. Aksi takdirde zaten hassas olan göz çevreniz, başka etkenlerle daha hassas hale gelebilmektedir. Göz çevresine yapılacak olan bakımda yaş ve kullanılan maddeler önem taşımaktadır. Öncelikle, yaş fark etmeksizin herkesin göz bakımı uygulayabilmesi mümkündür. Göz çevresi bakımları doğru zamanda ve düzenli olarak yapılmazsa karşılaşılabilecek sorunlar şu şekilde sıralanabilir:

 1. Kırışıklıklar
 2. Çizgiler
 3. Kaz ayağı oluşumları
 4. Kararmalar

Bu oluşumların yaşanmaması için göz çevresi bakımı uygun bir zaman başlangıcında düzenli olarak yapılmalıdır.

Göz Çevresindeki Kırışıklıklar Neden Oluşur?

Göz çevresi bakımı için bitkisel yağlardan bahsetmeden evvel, bu oluşumların neden meydana geldiğinden de bahsedilmesi gerekir. Göz çevresindeki kırışıklıkların meydana gelme sebepleri çok çeşitlidir. Bu sebeplerin başında şunlar gelir:

 1. Uykusuzluk: Uykusuzluk veya uyku düzeninin iyi olmaması göz çevresinde etki bırakan en önemli sebeplerden biridir. Uykusuzluk çeken kişiler ya da uyku düzeni konusunda sıkıntısı olan kişiler, göz çevresinde kırışıklık oluşumuna diğer kişilerden daha yakındır.
 2. Az su tüketimi: Günlük en az 2 litre su içilmesi gereklidir. Bu alt sınır ihmal edildiği takdirde, cilt üzerinde birden fazla olumsuz etkiye rastlanabilir.
 3. Düzensiz beslenme: Beslenme alışkanlığınızın dengesiz ve düzensiz olması da, göz çevresinde bazı izlerin oluşuma sebebiyet vermektedir. Ne kadar zayıf da olsanız beslenme alışkanlığınız kötü ise, göz çevresinde izlere rastlamanız da o kadar mümkün olacaktır.
 4. Güneş ışınlarına sürekli maruz kalmak: Kendinizi güneşten korumanın yollarını bulmanız gereklidir. Aksi takdirde zararlı güneş ışınları, başta gözünüz olmak üzere birçok bölgede olumsuz etkiler yaratacaktır.

Göz Çevresi Bakımı Nasıl Yapılmalıdır?

Doğal göz çevresi kremi ya da evde göz çevresi için bakım ürünleri hazırlamak gibi yollar, gün geçtikçe daha popüler hale gelmiştir. Bunun sebebi, dışarda oldukça pahalıya satılan bakım ürünlerinin birçok kimyasal içermesidir. Siz de kendi imkanlarınızla evdeki malzemeleri kullanarak göz çevresine bakım ürünleri üretebilirsiniz. Bu sayede tamamen doğal ürünleri güzelleşmek ve gençleşmek adına kullanabilmeniz mümkün olacaktır. Göz çevresi nemlendirici maske ya da kırışık azaltıcı maske gibi birçok ürünü, evde kendiniz hazırlayabilirsiniz.

Göz Çevresindeki Kırışıklıklar İçin Evde Doğal Maske Tarifleri:

Göz altı morlukları için bitkisel yağlar kullanan kişilerin yanı sıra, nemlendirmek, gerginleştirmek ve diğer pek çok işlem için çeşitli maskeler kullanılmaktadır. Göz çevresindeki kırışıklıklar için evde kendiniz de maske hazırlayabilirsiniz. Üstelik bu maskelerde kullanılacak olan ürünler, market ve aktar gibi pek çok yerde kolayca bulunabilir. Göz çevresi bakım yağı için kayısı çekirdeği yağı kullanılabilmektedir. Bu yağın kullanımı için şu adımlar izlenmelidir:

 1. Aktarda ya da eczanede satılan kayısı çekirdeği yağını alınız
 2. Aldığınız yağı, iki parmak kadar elinize alınız ve kırışıklıkların olduğu bölgeye masaj yaparak uygulayınız.
 3. Bu işlemi yatmadan önce yapmak çok daha etkili sonuç verecektir.
 4. Bu işlem yapılmadan evvel cildinizi temizlemeniz gerekecektir.
 5. Düzenli olarak kullanmanız gerekmektedir.

Göz altına hangi yağ sürülür sorusuna verilebilecek birden fazla cevap vardır. Bu yağlara örnek olarak şunlar verilebilir:

 1. Buğday yağı
 2. Kayısı çekirdeği yağı
 3. Yumurta akı maskesi
 4. Aloe vera yağı

Bu yağların her biri, gece yatmadan önce temizlenmiş bir cilde uygulandığında aynı sonucu verecektir. Hassasiyet ya da alerji gibi durumlar göz önünde bulundurularak kendinize en uygun yağı seçebilirsiniz. Bu sayede düzenli kullanımın önünde herhangi bir engelle karşılaşmazsınız ve bakımınızı her gün sürdürebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.