saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gözaltı Torbalarına Karşı Doğal Öneriler

02.01.2019
109
Gözaltı Torbalarına Karşı Doğal Öneriler

Göz altı torbalarını giderebilmek için yapılabilecek uygulamalar oldukça fazladır. Göz altı torbaları yaşam stilinin vücuda bir yansıması olabileceği gibi, kimi insanlarda kalıtsal olarak görülmektedir. Göz altı torbalarının bazı hastalıklara işaret ediyor olabileceği de bilinmektedir.

Ancak genellikle göz altı torbalarının oluşum neden uykusuz kalma ya da çok fazla uyuma, gözlerin altındaki derinin geçen yıllarla birlikte elastikliğini kaybetmesi, alkol tüketimi, kafein tüketimi, dengesiz beslenme ve yetersiz sıvı alma, fazla tuz tüketimi gibi pek çok sebep göz altı torbalarının belirginleşmesine sebep olabilmektedir.

Gözaltı Torbaları Hangi Hastalığa İşarettir?

Göz altı torbaları böbrek problemleriyle ilişkilendirildiği durumlar da bulunmaktadır. Eğer herhangi birinin böbreklerinde herhangi bir problem yoksa ve kalıtımsal bir şekilde göz altı torbalarına sahip değilse, şu anki göz altı torbalarının sebebi büyük ihtimalle yaşayışındaki dikkatsizlikleri olacaktır. Göz altı torbalarının önlemek için bol su tüketilmeli ve daha dengeli bir diyet uygulanmalıdır. Ayrıca kafein ve alkol tüketiminin kontrol altına alınması da göz altı torbalarında iyileşme adına atılacak adımlar olabilir.

Gözaltı Torbalarının Bitkisel Tedavisi

Göz altı torbalarından kurtulan var mı?” sorusu bu sorundan muzdarip insanlar tarafından sıklıkla sorulmaktadır. Eğer bir sağlık probleminin ya da genetik durumun yansıması değilse göz altı torbalarından kurtulmak mümkündür. Bunun için birkaç popüler yöntem bulunmaktadır.

  1. Soğuk Kompres

Göz altı torbalarına sahip olunmasının bir başka nedeni de gözaltındaki derinin gevşemesi ve kan damarların yoğunlaşmasıdır. Uzun bir geceden sonra sabah uyanıldığında gereğinden fazla göz altı torbasıyla karşılaşılmışsa, buzdolabında bekletilmiş bir çift kaşığın dış kısımlarıyla göze soğuk kompres uygulanabilir. Bunun yanında edinilebilecek ve tamamen zararsız jel maskeler de tercih edilebilir. Bu uygulama kan damarlarının ve göz altı derisinin büzüşerek daha sıkı ve daha sağlıklı bir görünüme sahip olması amacıyla gerçekleştirilir.

  1. Patates

Göz altı torbalarına patates ilk kez bu uygulamayı duyan insanlarda şaşkınlık yaratabilmektedir ancak oldukça etkili bir yöntemdir. Patatesin içerisinde bulunan nişasta göz altı bölgesi için yapıcı ve onarıcı bir etki sağlayarak göz altı torbalarının hafiflemesini sağlayacaktır. Dilimlenmiş patatesin 10 dakika kadar gözler üstünde bekletilmesiyle göz altı torbalarının renginde dikkat çekici bir değişme elde edilebilir. Bu yöntemin göz altı torbalarından ameliyatsız kurtulma adına uygulanabilecek yöntemlerden biridir.

  1. Salatalık

Salatalık aslında toplum arasında yaygın olarak bilinmektedir ve pek çok görsel sayesinde istemsizce de olsa göz altı torbalarına faydalı olduğu bilinçlere yerleşmiştir. Salatalığın %80’i sudan oluşmaktadır. Salatalık aynı zamanda barındırdığı vitaminler ve potasyum sayesinde göz altı torbalarının giderilmesinde etkili bir şekilde kullanılabilmektedir. Soğuk salatalık dilimlerinin 15 dakika kadar gözlerde bekletilmesi göz altı torbaları tedavisi olarak işe yarayacaktır. Bu uygulama düzenli gerçekleştirildiği takdirde kısa sürede sonuca ulaşılabilecektir.

  1. Çay Torbaları

Çay torbalarının kullanımı da yine toplum arasında yaygın olarak bilinmekte olan uygulamalardandır. Göz altı torbalarına kesin çözüm olarak gerçekleştirilen uygulamalardan biri de düzenli olarak soğuk çay torbalarının gözün üzerinde bir süre bekletilmesidir. Bu uygulama için yeşil çay, papatya çayı ya da siyah çay poşetleri rahatlıkla kullanılabilir. Soğuk çay poşetlerinin gözlerde bekletilmesi yalnızca göz altı torbalarını azaltmaya yardımcı olmaz, aynı zamanda gün içinde bilgisayar kullanımında olduğu gibi uzun süreli olarak bir noktaya odaklanmak zorunda kaldığı için yorulan gözlerin dinlendirilmesini sağlar. Çay poşetleri uygulaması, her gün gün sonunda yapılabilir.

  1. Aloe Vera

Aloe vera da uzun yıllardır göz altı torbalarının tedavisinde kullanılmakta olan bitkilerdendir. Oldukça doğal bir yöntemdir ve evde yetiştirilme imkânı bulunan aloe vera bitkisi kullanılarak bu tedavi yöntemi rahatlıkla uygulanabilmektedir. Aloe vera yaprakları kesildiğinde yaprakların içinin jele benzer bir kıvamı olduğu görülecektir. Bu jel kıvamı yaprağın dışındaki sert kısımdan ayrıldıktan sonra herhangi bir pamuk veya bez yardımıyla göz çevresine yedirilebilir. Göz çevresinin bu uygulama için önceden temizlenmiş olması gerekmektedir. Aloe veranın göz çevresine uygulanması esnasın gözle temasından kaçınılması faydalı olacaktır, bazı bünyeler aloe veraya reaksiyon gösterebilmektedir.

Göz altı torbaları için krem kullanılacaksa da içeriğinde aloe vera olan kremlerin kullanılması önerilmektedir. Pek çok farklı içeriğe sahip olabilen göz altı kremleri arasındaki en etkili sonuçlarda vermekte olanları aloe vera özü barındıranlarıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.