saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gül Hastalığı Neden Olur? Vücuttaki Kırmızı Lekeler Gül Hastalığı mı?

30.01.2019
114

Gül hastalığı nedenleri nedir, teşhisi nasıl konur? gül hastalığına iyi gelen ilaçlar nelerdir? Gül hastalığına lazer yapılır mı, iz kalır mı? gül hastalığı belirtileri nedir?

Gül Hastalığı Neden Olur? Vücuttaki Kırmızı Lekeler Gül Hastalığı mı?

Gül hastalığı, tıbbi literatürde “pityriasis rosea” olarak ifade edilir. Bu hastalık özellikle Türkiye’de oldukça yaygın şekilde görülmektedir. Genel olarak yüz çevresinde görülen bu hastalık, vücudun birçok farklı alanında da meydana gelebilir. Ciltte kızarıklıklarla kendini belli eden gül hastalığında kırmızı kabarık lekeler bulunmaktadır. Gül hastalığı bulaşıcı bir hastalık değildir. Ancak bahar aylarında özellikle daha yaygın şekilde görülmektedir. Gül hastalığında görülebilen belirtiler ise:

 • Yüzde sıcaklık hissi,
 • Yüzde kızarıklık,
 • Damarlarda genişleme,
 • Enfeksiyonlu sivilce ve akne sorunları.

Hastalığın ilk evrelerinde genel olarak kızarıklıklar kendiliğinden kaybolur. Ancak ilerleyen evrelerde gerekli müdahaleler yapılmazsa, kalıcı izler oluşabilir.

Gül Hastalığı Nedir?

Gül hastalığı genel olarak kadınlarda görülen bir sorun olarak bilinse de erkeklerde de görülmektedir. Kadınlarda daha yaygın görülen bu sorun erkeklerde daha ağır ilerlemektedir. Gül hastalığı genel olarak otuz ve otuz beş yaş arasında ortaya çıkmaktadır. Bu yaş aralığı en fazla görüldüğü yaşlar olsa da her yaşta görülebilir. Hastalığın süresi, hastadan hastaya değişmektedir. Bazı hastalarda acil müdahaleler yapmak gerekli iken, bazı hastalarda hastalık kendiliğinden geçmektedir.

Gül Hastalığı Neden Olur?

Gül hastalığı nedenleri tam olarak bilinmemektedir. Genel olarak genetik yatkın sebebiyle görüldüğü bilinmektedir. Gül hastalığı için şiddeti arttırabilecek bazı risk faktörleri bulunmaktadır. Ancak bu sağlık sorunu bakterilerden, mantarlardan ya da alerjik, bulaşıcı sebeplerle meydana gelmez. Gül hastalığının görülmesindeki en büyük etken hava sıcaklığıdır. Sıcak sebebiyle görülen ve şiddeti sıcağa bağlı olarak artan bu durum; sıcak içecekler tüketme ya da sıcak ortamlarda bulunma sebebiyle de artabilir. Gül hastalığına maruz kalmış olan kişilerin direkt olarak güneş ışığına maruz kalmaması önemlidir. Bunun yanı sıra:

 • Gül hastalığı olan kişilerin güneşle temas etmemeleri, şapka ve gözlük kullanmaları,
 • Sıcak içeceklerden kaçınmaları,
 • Baharatlı besinler tüketmemeleri,
 • Strese maruz kalmamaları önemlidir.

Gül Hastalığının Belirtileri Nelerdir?

Gül hastalığının belirtileri en çok yüz bölgesinde görülmektedir. Genel olarak yüz çevresindeki kızarıklıklar ile kendini belli etmektedir. Bunun yanı sıra:

 • Yanaklarda kızarıklık,
 • Alında kızarıklık,
 • Çene ve burunda döküntüler,
 • Boyun ve sırtta kızarıklıklar,
 • Kollarda ve göğüste döküntüler.

Gül hastalığı ciltte ortaya çıkan döküntüler dışında gözlerde de kızarıklığa yol açabilmektedir. Bu belirtiler ve belirtilerin şiddeti ise kişiden kişiye göre değişmektedir. Bazı hastalarda bir hafta belirti görülürken, bazı hastalarda bu belirtiler bir sene kadar kalıcı olur. İyileşmeden sonra genellikle ciltte leke kalması beklenmez. Ancak bazı vakalarda leke kalması da mümkündür.

Gül Hastalığının Teşhisi Nasıl Konur?

Gül hastalığının teşhisi için belirtiler yeterli olsa da kişinin belirtileri fark ettiğinde bir dermatoloji uzmanına başvurması gerekmektedir. Bu noktada belirtiler kişiden kişiye göre değiştiği için gül hastalığı teşhisinin koyulması için bir uzman görüşü almak gerekmektedir. Gül hastalığında genel olarak deride döküntüler ortak belirti olsa da bu döküntülerin boyutları ve kızarıklık oranları her hastada farklı olmaktadır. Gül hastalığı ilaçlara gösterilen alerjik reaksiyonlarla aynı belirtileri verdiği için ayırt edilmesi için uzman görüşü önemlidir.

Gül Hastalığının Tedavisi Nasıldır?

Gül hastalığı tedavisi de kişiye özgü olmalıdır. Bazı hastalarda tedaviye ihtiyaç duyulmaz ve belirtiler bir hafta içinde herhangi bir müdahale olmadan geçer. Bazı hastalarda ciltte kalıcı lekeler kalabileceği gibi medikal tedavi uygulanması gerekebilir. Ciltte iz kalmaması için mutlaka bir uzman görüşü almak ve tedaviyi beraber planlamak önemlidir. Bu hastalığın tedavisi için kaşıntılı durumlarda bunu engelleyecek ilaçlara başlanmaktadır. Bazı durumlarda antibiyotikler kullanılabilir. Bunlar oral ya da krem şeklinde olabilir. Hastalığın sıcak duştan uzak durması, sıcak içecekler tüketmemesi önemlidir. Eğer hastalık ilerlemiş ise A vitamin takviyesi yapılabilir. Gül hastalığının tedavisi 8 haftaya kadar sürebilir. Yüzde başlayan kızarıklıklar tüm vücuda yayılabilir. Döküntüler genel olarak git gide artma eğilimi de gösterebilir.

Gül Hastalarına Öneriler Nelerdir?

Gül hastaları için en önemli unsur, hastalığı hakkında bilgi sahibi olmaları ve doğru davranış alışkanlıkları kazanmalıdır. Bu hastalar için öneriler:

 • Bu hastaların sıcak su almaması gerekmektedir. Ilık ya da hafif soğuk duş en ideali olacaktır.
 • Kese ya da lif kullanımı da bu hastalar için oldukça sakıncalıdır.
 • Hastayı kaşındıracak, dar giysilerden uzak durulmalıdır.
 • Çok sıcak ortamlardan uzak durulmalıdır.
 • Stresten korunmak oldukça önemlidir.
 • Bol bol su tüketmek, derinin nemlenmesi için oldukça önemlidir.
 • Banyo ya da duştan sonra vücuda nemlendirici sürülmelidir.

Uygun tedavi yöntemi ve uygun alışkanlıklardan sonra bu hastalığın tamamen iyileşmesi ve herhangi bir iz kalmaması beklenmektedir. Ancak bu duruma yol açan altta yatan bir sebep bulunuyorsa öncelikli olarak bu durumun çözülmesi gerekmektedir.

Gül Hastalığının Bitkisel Tedavisi Nedir?

Gül hastalığına bitkisel çözüm ya da kürler uygulamak hastalığın hafiflemesini sağlamaz. Bu noktada hastanın davranışlarını değiştirmesi, sıcak ortamlardan, sıcak içeceklerden ve sıcak duşlardan uzak durulmalıdır. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye özen gösterilmeli, kafeinden uzak durulmalıdır.

Gül Hastalığının Nedenleri Nelerdir?

Gül hastalığının oluşmasına yol açan unsurlar belli değildir. Bunun dışında bu hastalığa yol açabilecek en büyük etkenin genetik olduğu düşünülmektedir. Alerjik reaksiyon değildir. Enfeksiyon ya da viral bir sorun da olmamakla beraber bulaşıcı değildir. Kişilerin aşırı güneşe maruz kalmaları sebebiyle gül hastalığı görülebilmektedir.

Gül Hastalığından Korunma Yolları Nelerdir?

Gül hastalığına sahip olan ya da daha önce gül hastalığı olmuş kişilerin güneşe çıkarken dikkatli olması oldukça önemlidir. Bu kişilerin sıcaktan korunması ve sıcak sudan uzak durması önemlidir. Sıcak banyo alışkanlığı, gül hastalarının bu durumlarının tetiklenmesine yol açacaktır. Bunun yanı sıra hamam ya da saunaya sık sık gitmek de bu hastalık için belirtilerin ve atakların şiddetlenmesine yol açacaktır. Bir diğer önemli unsur ise beslenme düzenidir. Beslenme düzeni gül hastaları için oldukça önemlidir. Baharatlı gıdalardan uzak durmak ve sağlıklı beslenmek gerekmektedir. Bunun yanı sıra gül hastalığının alevlenme şeklinde tabir edilen döneminde kişinin stresten uzak durması oldukça önemlidir.

Gül Hastalığının Tedavisi Var mı?

Gül hastalığı tedavi edilebilen bir sorundur. Tedavi kapsamında ciltte kızarıklık ve kaşıntıların giderilmesi için yöntemlere başvurulmaktadır. Bazı hastalar için kaşıntının azaltılması için antibiyotikli kremler ve losyonlar kullanılabilir. Bunun yanı sıra bu hastaların sık sık duş alması (ancak ılık suyla) önerilmektedir. Genellikle ciddi tedavilere ihtiyaç duyulmadan kendiliğinden iyileşmektedir. Bazı hastalarda genetik sebepler dolayısı ile bu kızarıklıklar ve dökülmeler daha fazla süre kalıcı olabilir. Bu aşamada özellikle gül hastalığı olan kişinin açık tenli olması durumunda güneşe çıkarken dikkatli olması ve güneş kremi kullanması gerekmektedir.

Gül Hastalığı Sonrasında İz Kalır mı?

Gül hastalığı en çok kadınları endişelendiren bir konudur. Bu hastalığın ciltte iz bırakma riski oldukça endişe verici olsa da genel olarak gül hastalığından sonra iz kalmamaktadır. İyileşmenin tamamlanmasından sonra ciltte herhangi bir iz kalmaması beklenmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.