saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Gümüşü Kim Buldu?

05.11.2018
98
Gümüşü Kim Buldu?

Gümüş madenini bulan kişinin kim olduğu çok merak edilen bir konudur. Değerli madenlerden birisi olan gümüş, birçok farklı alanda kullanılmaktadır. Öncelikle gümüş nedir kısaca açıklanmalıdır.

Gümüş Nedir?

Gümüş, AG simgesi ile bilinmektedir. Kıymetli bir elementtir. Metalik özelliği vardır. Parlak ve beyazdır. Atom numarası 47 olarak ifade edilmiştir. Ağırlığı yaklaşık olarak 107,87 şeklindedir. Kaynama noktası son derece yüksek ve 1950 derecedir. Bunun yanı sıra erime noktası 961.9 derece olarak hesaplanmıştır. Özgül ağırlığına baktığımız zaman karşımıza 10,5 gr/cm3 rakamları çıkar. Bileşikleri ise artı 1 gibi bir değere sahiptir. Argentum kelimesinin kısaltılması olan AG ile tanımlanan bu maden, birçok farklı sektörde kullanılmaktadır. Gümüşün değerliği bu verilere sahiptir.

Gümüş Madeninin Tarihi Nasıldır?

Gümüş, dünyanın en eski elementleri içinde yer alır. Birçok farklı medeniyet tarafından kullanılmıştır. Keşfedilmesi ise bakır ve altından çok sonradır. Çinliler, Mısırlılar ve Persler bu madeni ilk kullanan büyük medeniyetler olarak bilinirler. Milattan önce 3100 senesinde Mısırlılar tarafından tercih edilmiştir. 2500 sensinde Pers ve Çin medeniyeti bu maddeyi tercih etmiştir. Yunanlıların da yine o dönemlerde gümüşe çok büyük bir ilgi duyduğunu söylemek gerekmektedir. Gümüşü ilk defa işleyen medeniyet ise Romalılardır.

Gümüş Nasıl Bulunmuştur?

Gümüş madeni nasıl çıkarılır konusunda birçok farklı medeniyetin yapmış olduğu uygulamalara bakmak gerekiyor. Eski dönemlerde, klasik madencilik yöntemleri kullanılarak bu madde çıkarılmıştır. İşleme sistemi çok yaygın olarak tercih edilmiştir. Filizli bir yapıya sahip olan gümüşün çıkarılması esnasında; kurşunla karıştırma gibi bir yöntem dikkat çeker. Madenin üzerinde bulunan filizler, kurşun kullanılarak eritilmektedir. Böylelikle çok saf bir şekilde gümüş elde etmek mümkün olmaktadır.

Bir diğer yöntem ise amalgama olarak bilinir. Öncelikle maden çamur haline getirilir. Gümüşün yapısındaki filizler ile civa ve tuz karıştırılır. Bu işlemin hemen sonrasında ise gümüş madeni başarılı ve sorunsuz bir şekilde elde edilmektedir. Siyanat yönteminin kullanımı da çok yaygındır. Gümüş madeninin bulunması noktasında birçok medeniyetin katkı sunduğunu söyleyebiliriz. Ön plana çıkan uygarlık ise Mısırlılardır.

Gümüş Madeni Nasıl Anlaşılır?

Gümüş madeni nasıl anlaşılır konusunda dikkat çeken birçok değişim yöntemin olduğunu görmekteyiz. Buna göre ilk olarak gümüşün etrafını ve çevresini büyüteç ile kontrol etmek gerekmektedir. Böylelikle ürün üzerinde bir damga söz konusu ise bunu rahatlıkla görebilirsiniz. Damgalarda gümüşün kaç ayar olduğu açık bir şekilde yazmaktadır. Üründe sayısal verilerin olduğu bir damga söz konusu değilse, bu madde gümüş olmayabilir. Ayrıca cilalanmış olanlarda da böyle bir özellik yoktur. Çünkü cila nedeni ile damga artık silinmiş olabilir. Tırnak törpüsünü de maddenin gümüş olup olmadığını anlamak için kullanabilirsiniz. Çok hafif bir şekilde yapılan törpüden sonra altından parlak bir alan çıkıyorsa, bu ürün gümüştür.

Gümüşlerin mıknatıs tutmadığını görmekteyiz. Mıknatıs aracılığı ile de anlamak çok zaman almaz. Kağıda sürmek, işe yarayan bir diğer sistemdir. Sürtme işlemi sonrasında kurşun kalemi andıran bir iz söz konusu ise o ürünün gerçek bir gümüş olduğunu söylemek mümkündür.

Gümüş Elementinin Özellikleri Nelerdir?

Gümüş elementinin özellikleri nelerdir konusunda söylenecek çok şey vardır. Bunları şöyle ifade etmek mümkündür;

  • Gümüş, sünek bir madendir. Işığı oldukça başarılı bir şekilde yansıtmaktadır. Bir gramlık gümüşten yaklaşık olarak 2000 metre uzunluğunda bir ince tek çekilebilmektedir. Elektrik sistemi içinde altıgen ve küp şekillerde kristal halini almaktadır.
  • Gümüş, oksitlenmeye karşı son derece dirençlidir. Oksitlenmesi altından daha kolaydır. Bakır ile kıyaslandığı zaman daha zor koşullarda bu tip bir tepkime vermektedir.
  • Bakır ile gümüşün çok fazla ortak özelliği söz konusudur. Bunların başında ise değerliklerinin iki olması gelmektedir.
  • Saf olan gümüşün paslanması çok zordur. Isının ve elektriğin iletilmesinde çok iyidir. Aynı zamanda bu maden yumuşaktır. Mekanik bir kuvvet uygulandığı zaman direnci çok az olabilmektedir. Atmosfer içinde parlaklığı zamanla kaybolur. Donuk bir hal alır.
  • Çinko ve kadmiyum ile bir etkileşim haline girdiği zaman parlaklığını çok uzun bir süre boyunca koruyabilmektedir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Gliserini Kim Buldu?

Gümüş günümüzde birçok farklı alanda tercih edilir. Bunların başında ise süs eşyaları gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.