saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Güneş Yanığının Doğal Tedavisi

12.09.2018
78
Güneş Yanığının Doğal Tedavisi

Güneş Yanığının Doğal Tedavisi

Güneş yanığına bitkisel çözümler uzun yıllardır kullanılan tedavi yöntemleri olup yoğurt, salatalık, zeytinyağı ve elma sirkesi en etkili bitkisel tedavi yöntemleridir. Güneş yağını özellikle yaz aylarında meydana gelmektedir. Güneş ışınları her ne kadar vücut için sağlıklı olsa da çok fazla güneş ışınlarına maruz kalmak cilde zarar vermektedir. Özellikle beyaz tenliler için büyük bir problem olan güneş ışınları ciddi hasarlar verebilir.

Güneş Yanığını Önlem

Güneş ışığından zarar görmemek için yüksek faktörlü güneş kremlerinin kullanılması gerekmektedir. Güneş ışınlarına fazla maruz kalmak oldukça zararlı olup; açık renk kıyafetler giymek, şapka kullanmak ve güneş kremi kullanmak büyük ölçüde güneş yanığının oluşmasını önlemektedir. Güneş yanığı tedavisinde çoğunlukla bitkisel tedaviler kullanılmakta olup doktorlar tarafından da bu tedavi yöntemleri önerilmektedir.
Güneş yanığı dereceleri 1, 2 ve 3. dereceden oluşmaktadır. Güneş yanıkları 1. derece yanık olup yüzeysel yanıklardır. Ancak güneşe çok maruz kalınması durumunda 2. derece yanık olarak da kabul edilmektedir.

Güneş Yanığı Tedavisi: Aloe Vera

Güneş yanığı oluşan yerlere aloe vera tedavisi yapılmaktadır. Aloe veranın rahatlatıcı etkisi sebebi ile güneş yanığı ve diğer yanık tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Birçok yanık kremi salatalık ve aloe veradan yapılmakta olup vücut için oldukça yararlıdır. Aloe vera jelinin ferahlatıcı, tahriş giderici ve ağrı kesici özellikleri bulunmaktadır. Güneş yanığı tedavisinde aloe vera uygulanışı şu şekilde yapılmaktadır;

  • Aloe veranın içinde bulunan jel yanık tedavilerinde sıklıkla kullanılmaktadır. Aloe veranın içindeki jeli direkt olarak çıkararak güneş yanığı oluşan yerlere sürebilirsiniz. Çıkan jeli önceden soğutabilirsiniz.
  • Aloe veranın hazır jelleri bulunmaktadır. Kozmetik firmaları, eczaneler ve aktarlarda bu jeller satılmaktadır. Kolaylıklı satın alabileceğiniz aloe vera jelini güneş yanığı olan bölgeye uygulamanız yeterli olacaktır.
  • Aloe vera yağını aktarlardan ve kozmetik mağazalarından satın alarak yanık bölge üzerine uygulayabilirsiniz.

Güneş Yanığına Yoğurt Tedavisi

Güneş yanığı ve diğer yanıklar için en çok kullanılan tedavi yöntemi yoğurttur. Yoğurt rahatlatıcı etkisi sebebi ile birçok yanık tedavisinde ve hastalıkta kullanılan bir tedavi yöntemidir. Güneş yanığına yoğurt tedavisi şu şekilde uygulanmaktadır;

  • Güneş Yoğurdu güneş yanığı olan bölgeye uygulamanız gerekmektedir.
  • Dilerseniz yoğurdu önceden soğutabilirsiniz.
  • Yoğurdu cilt üzerinde 5 dakika kadar beklettikten sonra kurumaya başladığını göreceksiniz.
  • Yoğurt kurumaya başladıktan sonra ılık su ile bölgeyi yıkayabilirsiniz.

Güneş Yanığına Zeytinyağı

Güneş yanığına krem tedavisi uygulanmaktadır. Eczanelerden alınan yanık kremleri aloe vera, zeytinyağı ve salatalık kökenlidir. Güneş yanığı tedavisinde sıklıkla zeytinyağı kullanılmakta olup zeytinyağının birçok yararı bulunmaktadır. Güneş yanığını sebebi ile oluşan kaşıntı, yanma ve acı hissinin tedavisinde zeytinyağı oldukça etkili bir maddedir. Güneş yanığı sebebi ile cilt üzerinde oluşan gerginlikleri de rahatlatan zeytinyağının kullanımı oldukça basittir. Güneş yanığında zeytinyağının kullanımı şu şekilde yapılmaktadır;

  • Zeytinyağını güneş yanığı oluşan bölgeye masaj yaparak zeytinyağını uygulamanız gerekmektedir.
  • Zeytinyağını yanık bölgenin üzerinde 20 – 25 dakika boyunca bekletebilirsiniz.
  • Yanıklarınız iyileşene kadar zeytinyağı tedavisini uygulamaya devam edebilirsiniz.

Güneş Yanığı Nasıl Geçer?

Güneş yanığına ne iyi gelir bitkisel tedaviler güneş yanığına iyi gelmektedir. Güneş yanığı tedavisinde aloe vera ve yoğurttan sonra salatalık en çok kullanılan tedavi yöntemidir. Salatalık içinde bulundurduğu birçok mineral ve vitamin ile yanık tedavilerinde sıklıkla kullanılmakta olup yanık kremlerinin de başlıca hammaddesidir. Salatalığı rendeleyerek ya da blenderden geçirerek suyunu sıkmanız gerekmektedir. Salatalık suyunu güneş yanığı oluşan bölgeye gün içinde 2 kere uygulayabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.