saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Güneşin Zararları Nelerdir?

11.10.2018
144
Güneşin Zararları Nelerdir?

Güneşin Zararları Nelerdir?

Güneşin zararları, ideal ışık alma oranı ve ideal mesafe ile önlenebilir. Tıpkı Dünyamız gibi. Dünya yaşamı için gerekli güneş, tam olması gereken yer ve mesafede olduğu için Dünya’ya yaşam verir. 1milim yer değiştirse Dünya ya da Güneş, 1 milimden daha az yaklaşsa ya da uzaklaşsa, zararları kestirilemeyecek kadar kısa süre içerisinde dünyada yaşam son bulabilirdi.

İnsanlar için de aynı şeyin minyatür versiyonu geçerlidir. D vitamini ihtiyacından moral motivasyona kadar güneş gereklidir. Ve fakat aşırı güneş depolamak, iç organlarda sorunlara neden olabilir ve cilt yüzeyinde kanser oluşturabilir. Güneşin yeryüzündeki etkisinin alt katmanlardan başlayıp sonrasında yeryüzünde kurak ve canlı yetişmez ve yüzey oluşturması gibi tanımlanabilir. Dolayısıyla, ideal oran hayati önem taşır.

Güneşin yararları saymakla bitmez. Özellikle insan vücudu için önem taşıyan D vitamini en kolay ve en doğal yoldan yani güneşten alınır. Güneşin yaydığı UV (Ultraviyole) ışınlarını fazlaca ve doğrudan almak ise cilt sorunlarına neden olabilir.

Güneşin zararları ve yararları, depoları ideal oranlarda doldurmak ve UV ışınlarının dik açıda olduğu saatlerde güneş altında fazla kalmamak önemlidir. Özellikle çocuk yaşlarda güneşin altında saatlerce zaman geçirmek, ileriki yaşlarda cilt üzerindeki lekelerin oluşmasına ve bazı durumlarda cilt kanserine neden olabilir.

Enerji, ısı ve ışık kaynağı olan Güneş, birbirinden farklı dalga boylarında ışınlar yayar. Gözle görülebilen güneş ışınları ve ultraviyole ışınları yeryüzüne ulaşan ışınlardır. Öğle saati başlangıcı 11:00 ile öğle saati sonrası 13:00 aralığında güneş ışınlarının dik açı ve doğrudan yeryüzüne ulaşma  oranı %0.3 ile %6,8 aralığındadır.

UV Işınlarının Zararları Nelerdir?

Güneş ışınlarının zararlı olduğu saatler arasında özellikle çocuk yaşlarda maruz kalmamak önemlidir.

  • Ultraviyole A ışınları: yeryüzüne doğrudan ulaşan ve insan bedeninde birikme etkisi olan ışınlardır. UV A ışınları UV B ışınlarından daha az zararlıdır. İç mekanlarda etkisi olmayan ve cam yüzeylerden geçemeyen ışın türleridir.
  • Ultraviyole B ışınları: Güneşin en zararlı ışınları olarak bilinen UV B ışınları, cam yüzeylerden geçebilme özelliğine sahiptir. Deri hücrelerinde DNA yapısına zarar verebilen dolayısıyla kansere neden olabilir. Ten rengini belirleyen melanin hormonunda artırma yaparak, cilt yüzeyinde lekelenmelere ve dokuların koyulaşmasına neden olabilmektedir. Güneş yanıkları, foto yaşlanma gibi sorunlara neden olabilir.
  • Ultraviyole C ışınları: Dünya’ya ulaşmayan güneş ışınlarıdır. Fakat ozon tabakasının incelmesi/ delinmesi nedeniyle yeryüzüne erişimi daha kolay olmaktadır. Mikrop öldürme etkisiyle UV C ışınları, ameliyathaneleri sterilize etmek için kullanılır. Cilt kanserine neden olmaktadır.

Güneşin Faydaları Nelerdir?

Güneşin cilde faydaları arasında D vitamini ilk sırayı almaktadır. Kemik oluşumu ve gelişimi için gerekli olan D vitamini, UVB ışınları ile sağlanır. Bağışıklık sistemini güçlendirme etkisi bulunurken, insanların moral ve motivasyonlarında, mutluluklarında etkisi vardır. Uzun süre güneş görmeyen bölgelerde strese bağlı depresyon hastalıkları araştırmalarla sunulmaktadır. Psikolojiye olumlu katkılar sağlayan UVB ışınları, bir nevi yaşam sevinci depo eder. Tatillerde bronzlaşmanın keyfini ise yine UVB ışınları sağlar. İlginizi Çekebilir. Glütenin Zararları Nelerdir?

Güneşin Zararları Nelerdir?

Cildin yıpranmasına, yaşlanmasına ve cilt tabakasının kalınlaşmasına neden olur. Cilt yüzeyinde lekeler oluşmasına, belirgin damarlar ve kırışıklıklar oluşmasına neden olur. En çok el yüzeyinde bu belirtiler görülmektedir.

Ten rengi sarımtırak ve ileri yaşlarda hafif kahvemsi bir tona bürünür. Yaşlıların el ve yüzlerindeki; sararma, ten koyulaşması, kalın, kırışık ve damarlı deri görünümünün, bedenlerindeki beyaz, yumuşak ve ince yapısıyla farklılık göstermesi tamamen güneşin etkileridir.

Güneş ışınları hangi saatlerde zararlı konusunda uzmanların önerdiği saatler arasında D vitamini ihtiyacı karşılanmalıdır. Her bünye ve cilt yapısı güneşten farklı oranlarda etkilenmektedir. Fiziksel yapıya bağlı olarak;

  • Cilt türü
  • Iklim ve coğrafya
  • Çocuklukta güneş ışınlarından yararlanma oranı
  • Ekvatora yakın coğrafyada yaşamak
  • UV yoğunluk ve birikim etkisi
  • Yüksek rakımlı bölgelerde yaşamak

Gibi faktörler, güneşin yararlı ve zararlı etkilerini belirler.

Güneşten Korunmak İçin

Cildi yıpratan UV ışınlarına kalkan formülüyle önlem alınabilir. Tıpkı Dünyanın 7 katmanı gibi. Cilt yüzeyine 7 kat krem- koruyucu sürmek mümkün olmayabilir fakat güneşe her mevsim koruyucu ile çıkmak yüksek oranda koruma sağlar. İlginizi Çekebilir. Güneş Yanığının Doğal Tedavisi

Sunscreen olarak bilinen güneş perdelerini kullanmak, UVB ışınlarından korunmayın sağlar. Sunblock adı verilen güneş koruyucu kremler ise cilt yüzeyini tabaka niteliğinde kaplar ve güneşin zararlı etkilerinden korunmayı sağlar.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.