saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Güneydoğu Geziniz İçin 8 Öneri

27.10.2018
56
Güneydoğu Geziniz İçin 8 Öneri

Güneydoğu Anadolu gezisi önerileri aracılığıyla hangi şehirde nereye gitmeniz gerektiğini, hangi bölgeleri gezmeniz gerektiğini öğrenebilirsiniz. Köprüler, medreseler, kiliseler, çarşılar, müzeler, doğal mekanlar ve tarihi mekanlar ile Güneydoğu Anadolu bölgesinde günümüze kadar gelen yüzlerce eser bulunuyor. Her birinin kısa bir süre içerisinde görülmesi mümkün olmasa dahi, sadece bir hafta içerisinde pek çoğunu gezme olanağına sahip olabilirsiniz.

1. Diyarbakır

Güneydoğu’nun gözde şehirlerinden olan Diyarbakır’da özellikle gezinize sabah başlayarak, gün sonuna dek devam edebilirsiniz. Gezinizde mutlaka Ulu Cami, Emevi Köprüsü, Keçi Burcu, Diyarbakır surları, Dört Ayaklı Minare bulunmalıdır. Daha sonra ise Midyat’a giderek, bölgenin en çok ilgi gören manastırlarından olan Mor Gabriel Manastırı’nı ziyaret edebilirsiniz. Gümüşçüler Çarşısı, Konuk Evi gibi mekanlar da Diyarbakır’da gezilmesi gereken yerler arasında bulunur.

2. Mardin

Mardin, şehir kültürü ve toplum yapısı itibariyle özellikle uzun yıllar boyunca medeniyetin korunduğu bölgelerden bir tanesi haline gelmiştir. Kumaşçılar, kuyumcular, eşarpçılar, baharatçılar, bakırcılar şehir genelinde bulunuyor. Güneydoğu gezi haritası arasına Mardin’i de ekleyebilirsiniz. Kapalıçarşı, Balıklı Göl, Halil-ül Ramazan, Deyr’ül Zafaran, Rahman Camii, Ayn’i Zeliha Gölü, Mevlid-i Halil Camii mekanlarını gezmeniz gerekiyor.

Şehrin simgesi haline gelen tüm bu mekanların gezilmesi ve şehrin ünlü lokantalarından uygun fiyatlarla yemek yenmesi mümkün. Eğer daha önce Güneydoğu turu yapmadıysanız, doymayacağınızı düşünerek çok sayıda yemek söylememeniz gerekiyor. Pek çok lokantada özellikle yemekten çok meze ikram edildiği için, doymadan kalkma ihtimaliniz bulunmayacaktır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Eskişehir’de Gezilmesi Gereken 8 Yer

3. Şanlıurfa

Şanlıurfa’da yer alan Nemrut dağına çıkarak, şehrin en önemli sembollerinden birini gezmeniz gerekiyor. İslam Üniversitesi’nin kurulmasıyla birlikte binlerce yıllık geçmişini korumayı başaran şehrin bünyesinde Harran’ın da tarihi mekanlarının gezilmesi önemlidir. Harran’da özellikle çatıları konik yapıya sahip olan evler, Dünya’nın en eski ve kayıtlara geçen en büyük tapınağı Göbeklitepe bölgelerini gezebilirsiniz. Son derece önemli olan Atatürk Barajı’nın da gezilmesinin ardından, Fırat nehrinin bulunduğu bölgeye gidebilirsiniz. Güneydoğu turunda gezilecek yerler arasında mutlaka Şanlıurfa’nın tarihi ve doğal mekanlarına ek olarak, yiyecek ve içecek yapımıyla ünlenmiş olan mekanlarının da bulunması gerekir.

4. Harran

Harran, kültürün ve bölgenin yüzlerce yıllık geleneklerinin halen yaşandığı konumların başında geliyor. İnsanların yaşayış biçimlerinde zaman içerisinde değişim görülse de, özellikle mimari ve kültürel özellikler günümüze kadar gelmiştir. Harran bünyesinde yer alan konutların yapılışı, özellikleri, ailelerin bulundukları yerler dikkat çekiyor. Aslında lokanta olduğunu bile fark etmenizin son derece zor olacağı bir yerde, Türkiye’nin en iyi dürüm şişçisini veya dönercisini bulabilirsiniz.

5. Nemrut

Nemrut, Adıyaman ve Şanlıurfa gezilerinde en azından bir kez uğranması ve görülmesi gereken yerlerin başında geliyor. Tarihi önemi, yapılan çalışmalar, bölgeye olan etkisi ve kültüre olan etkisi itibariyle her zaman için değerini korumuştur. Saygı duyulan, sevilen konumlardan olmasıyla birlikte özellikle çok uzun süredir bu bölgedeki turistik faaliyetler yoğun ilgi görüyor.

6. Adıyaman

Adıyaman’da yapılacak olan seyahat için sadece araç değil, eşeklerin, atların, bisikletin kullanılması mümkün olan pek çok mekan bulunuyor. Sadece şehir merkezinde gezmek yerine, dış kesimlerde bulunan ilçeleri de ziyaret etmeli ve özellikle kiliseleri, tapınakları, hanları, medreseleri görmelisiniz. Rumkale Kilisesi, manastırlar, sular altında kalan tarihi köy, Halfeti, Fırat Nehri Güneydoğu gezi rehberi bünyesinde rotada bulunması gerekiyor.

7. Gaziantep

Tarihi Gaziantep Evleri, Gaziantep Sokakları, Emine Göğüş Mutfak Müzesi, Gaziantep Arkeoloji Müzesi, Zeugma Kültür Merkezi, Medusa Cam Müzesi, Bakır Müzesi, Gaziantep Kalesi, Panorama Müzesi mekanları gezilmelidir. Şehrin bu gözde mekanlarının tarihteki yeri de son derece büyüktür.

8. Güneydoğu Gezisi İçin Öneriler

Gezi esnasında sadece bir şehirde iki gün geçirmemeniz son derece önemli. Planınızı günlük olarak yapmanız halinde, genel olarak şehrin tarihi ve doğal öneme sahip olan mekanlarına ulaşmanız mümkün olacaktır. Adıyaman, Şanlıurfa ve Gaziantep bünyesinde yer alan lezzetler, yerel olmaları ve bölgede adını uzun yıllar duyurmaları nedeniyle son derece lezizdir.

Türkiye’nin batı bölgelerinde yediğiniz aynı yöresel yemeğin çok daha lezzetlisini bulabileceğiniz ünlü lokantalar bulunuyor. Güneydoğu gezisi blog yapılmaya değecek kadar fazla anı biriktirmenize yarayacaktır. Sadece yiyecek ve içecekler için değil, konaklama ve seyahat de bu bölgelerde rahatlıkla yardım alabileceğiniz için son derece kolay olacaktır.

ETİKETLER:
ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.