saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hafıza Kaybını Önleyen Doğal Gıdalar

12.09.2018
97
Hafıza Kaybını Önleyen Doğal Gıdalar

Hafıza Kaybını Önleyen Doğal Gıdalar

Doğal gıdalarla hafıza kaybını önlemek ve doğal tedavileri koruyucu olarak kullanmak, hafıza yeteneğini güçlü tutmanın yollarından biri olabilmektedir. Hafıza yeteneğinin güçlü olması hayat standartları açısından oldukça büyük öneme sahiptir. Bir kişi hatırlamakta güçlük çektiğinde hafıza kaybı sorunu ile karşı karşıya olup olmadığı kontrol edilmelidir.

Yaşanılan olayları hatırlamak ve anıları canlı tutmak hafızanın güçlü olmasıyla alakalıdır. Kısa ya da uzun süreli olarak unutkanlığa sebep olabilecek durumlar oluşabilmektedir. Bu durumlardan bazıları kalıcı olurken bazıları geçici olabilmektedir.

Hafıza Kaybı Neden Olur, Sebepleri Nelerdir?

Günlük hayatta karşılaşılabilecek ufak unutkanlıklar normal olarak sayılabilmektedir. Örneğin kapıyı çektikten sonra, anahtarları içerde unutmak ya da karşılaşılan bir kişinin adını hatırlayamamak ufak unutkanlıklar arasında olabilmektedir.

Hafıza kaybı yaşandığında normalde hatırlanması gereken olay ya da bilgilerin hatırlanmaması hali oluşmaktadır. Ani olarak gerçekleşebildiği gibi zaman içerisinde daha şiddetli hale gelebilmektedir. Yaşanabilecek hafıza kaybı çeşitleri şu şekilde sıralanmaktadır;

 • İleriye Dönük Hafıza Kaybı: Tıp dilinde ‘anterograde amnezi’ olarak bilinen bu hafıza kaybı çeşidi, daha çok gençlerde görülmektedir. Beyninin bilgi depolama kabiliyeti zamanla azalmaya başlar. Bu hafıza kaybı çeşidinde yakın geçmişin hatırlanmasında güçlük çekilmektedir.
 • Geriye Dönük Hafıza Kaybı: Tıp dilinde ‘retrograde amnezi’ olarak bilinen bu hafıza kaybı çeşidi, beyin travmalarından sonra ortaya çıkmaktadır. Birçok filmin senaryosuna ilham veren bir rahatsızlık olarak, beynin hafıza merkezini etkiler ve kişi geçmişini hatırlamakta güçlük geçer ya da tamamen unutur.
 • Geçici Hafıza Kaybı: Tıp dilinde ‘transient global amnezi’ olarak adlandırılmaktadır. Geçici hafıza kaybı nadir görülen bir rahatsızlıktır. Beynin hafıza depolama özelliği kaybolur ve bunun sonucunda kişi geçmişi hatırlamaz. Geçici olduğu için kişi zamanla unuttuğu şeyleri hatırlamaya başlamaktadır.
 • Histerik Hafıza Kaybı: Travmatik bir olay karşısında beynin savunma mekanizmasına geçerek, kendini koruduğu bir hafıza kaybı türüdür. Beyin olayın yıkıcı etkisiyle baş edemediği için hafıza kaybı şeklinde ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Bazen yaşanan travmatik olay tamamen unutulduğu gibi, bazen kişi kim olduğunu bile hatırlayamayacak şekilde hafıza kaybı yaşayabilmektedir.

Hafıza Kaybı Tedavi Edilebilir Mi?

Hafıza kaybı tedavisi için hastalığın türüne göre ilerleme katedilmektedir. Özellikle geçici hafıza kaybı durumunda hastanın zamanla hatırlaması ve iyileşmesi beklenir. Ciddi hafıza kaybı durumlarında ilaçla tedavi yöntemi uygulanır. Geçici hafıza kaybı belirtileri şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Görmede bozukluk
 • Ölme korkusu
 • Kalbin hızlı bir şekilde atması
 • Baş ağrısı
 • Kusma ya da mide bulantısı
 • Ürperme ya da ani ateş basmaları
 • El ve ayakların soğuk olması
 • Karıncalanma hissi

Hafıza Kaybı Önleyici Doğal Gıdalar Hangileridir?

Hafıza kaybı için ne yapmalı sorusunun yanıtı öncelikle bir doktor muayenesine gidilmeli olmalıdır. Hastalığın ciddiyeti ve türü ancak doktor muayenesi ile teşhis edilebilmektedir. Yaşam standartlarını ciddi derecede etkileyen bir rahatsızlık olan hafıza kaybı için koruyucu önlemler almak mümkündür.

Hem tedavi destekleyici hem de koruyucu olarak tüketebileceğiniz doğal gıdalarla, hafıza kaybından kurtulabilirsiniz. Hafıza kaybına iyi gelen doğal gıdalardan bazıları şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Elma: İçerisinde bulunan bol mineral ve vitamin sayesinde hafıza kaybı tedavisini destekleyici bir meyvedir. Özellikle içerdiği potasyum ve fosfor hafıza kaybı için oldukça faydalıdır.
 • Ceviz: Nörolojik rahatsızlıkların neredeyse hepsi için önleyici ve koruyucu olarak bilinmektedir. Hafıza kaybının tedavisini destekleyici olarak etkilidir.
 • Badem: Beynin güçlenmesini sağlayan ve halsizlikle savaşan özellikleriyle, hafıza kaybı tedavisinde destekleyici olarak tavsiye edilmektedir.
 • Adaçayı: Birçok hastalığa çare olan adaçayı, beyin korteksi parçalarını çalıştırarak tedaviye destek olmaktadır. Bunun yanı sıra zihinsel bitkinlik için de birebirdir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.