saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hamburgerin Zararları Nelerdir?

14.10.2018
2.074
Hamburgerin Zararları Nelerdir?

Hamburgerin Zararları Nelerdir?

Hamburgerin zararları konusunda uzun yıllardır yapılan araştırmalar ve sunumlar bulunuyor. Sadece hamburger değil fast food ürünlerinin sağlığa zararlı olduğuna dair pek çok öneri bulunuyor. Bu zararlı maddeleri kaynağı ise yiyeceklerin içeriğindeki katkı maddeleri ve koruyucu maddeler olarak belirtiliyor. Peki gerçekten bu maddeler zararlı mıdır? Bu koruyucu ve katkı maddeleri diğer ‘’fast food olmayan’’ yiyeceklerde yok mudur?

Konunum temeli Amerikan obezlerinden kaynaklanıyor. Peki Amerika’da obezite hala bir sorun mu? Diğer ülkelerde aşırı şişmanlık sorun değil midir? Ve en önemlisi hamburger tüketen insanlar şişman ve sağlıksız mıdır?

Fast Food Nedir?

Hızlı yemek, hızlı ve hazır gıda, hızlı tüketim gibi niteliklerle tanımlanabilir. Hamburgerin içinde neler var konusu ise gıdanın faydalı ya da zararlı olup- olmadığını belirleyen faktördür. Hamburger ve fast food ürünlerinde;

  • Katkı maddesi
  • Koruyucu maddeler
  • Renklendirici
  • Tatlandırıcı
  • Şeker
  • Rafine yağ
  • Sodyum

Bulunur. Ambalajlı gıdaların tamamına bulunan ürünler, hamburgerin içeriğindekileri belirler. Koruyucu madde ve katkı maddesi, marketten satın alınan ve pek çok restoranda özellikle tatlıların uzun süre ilk günkü görüntüsünü vermesi açısından kullanılır.

‘’Katkı Maddesi’’ olarak ne kullanıldığı ise pek çok ürünün gizemi sayılabilir. Fast food ürünlerinde esasen ‘’derin dondurucu’’ yani dondurma özelliği kullanıldığı için çok ekstra koruyucu ya da katkı maddesine gerek yoktur. Çünkü zaten bahsedilen et yani hamburger köftesi derin dondurucularla nakliye edilir ve bozulmadan ‘’hızlı’’ şekilde ızgarada pişirilerek servis edilir. İlginizi Çekebilir. Güneşin Zararları Nelerdir?

Şok tekniği günümüzde pastörize süt üretiminde de kullanılır. Pek çok gıda, besin ve yiyeceğin üretiminde derin soğutma, derin ısıtma tekniği kullanıldığı için hamburgerin faydaları sayılabilir.

Hamburger Zararlı mıdır?

Köfte- ekmek ne kadar zararlı ise hamburger de o derece zararlıdır gibi doğru orantı kurulduğunda hamburgerin zararları olmadığı bilinen bir gerçektir. Fakat etin niteliği, sadece hamburgerin değil tüm yiyeceklerin yararlı ya da zararlı olduğunu belirler.

Merdiven altı üretim yapan, at eti, eşek eti üretimi yapan ve kasaplarda kullanım dışı et- sakatat ürünlerini değerlendirerek piyasaya sunan kişi- işletme ya da faaliyetler elbette ki tüm gıdalarda, yiyecek türlerinde zararlıdır.

Dünyanın en büyük şirketleri ve dünyanın her yerindeki restoran zincirlerinden bahsedildiğinde, özellikle ‘’açık mutfak’’ sistemleriyle, hamburger üzerindeki ‘’zararlı’’ yorumlarının gerçeği yansıtmadığı bilinmelidir.

Organik Hamburger

Tamamen organik ve sağlığına aşırı özen gösterenler için ev yapımı hamburgerler tercih edilebilir. Ya da hamburger sadece fast food restoranlarında yenir gibi bir algı oluşmaması gereklidir. Tüm çocuklar hamburgeri sever. Ve et sevmeyen, yemeyen çocuklar için yararlı da bir yöntemdir.

Marketlerde en büyük markalardan en sıradan markalara dek her birinin dondurulmuş ürünleri arasında hamburger köftesi bulunuyor. Şayet hamburger zararlı olsa idi bunca marka üretir miydi? Ya da şehrinizdeki tüm kafelerde hamburger satılır mıydı?

Hamburger restoran zincirlerine yine de güvenmiyorsanız, dondurulmuş ürünleri kullanabilirsiniz. Ya da kasaptan alınan kıyma ile şahane köfteler hazırlayabilir ve evde dilediğiniz gibi lezzetli soslar ve yeşilliklerle spesyalinizi yapabilirsiniz.

Hamburgerde Trans Yağ Faktörü

Hamburgerin, cipsin zararları, fast food yiyeceklerin zararları konusunda, trans yağ içeriklerinden bahsedilmektedir. Sentetik olarak yapılan trans yağlar; bitkisel yağlara hidrojen eklenmesiyle elde edilen katı yağlardır.

Endüstriyel olarak işlendikleri için zararlı yağlar olarak nitelendirilirler. Trans yağlar, kötü LDL kolesterol seviyesini artırır. İyi HDL kolesterol seviyesini düşürür. Buna bağlı olarak koroner kalp damar rahatsızlıkları oluşabilir.

Trans yağlar sadece fast food yiyeceklerde değil, kızartmalarda, tatlılarda ve ambalajlı ürünlerin pek çoğunda kullanılır. Özellikle fırınlanmış yiyecekler, pasta ve bisküviler, pizzalar ve pek çok hamur işinde kullanılır. Genellikle ambalajlarında hidrojenlenmiş yağlar olarak içindekiler kısmında belirtilir.

Fast Food Yiyecekler Zararlı mıdır?

Fast food olarak adlandırılan yiyecek türlerinin başında hamburger ve patates kızartması, sosisli sandviç ve pizza gelir. Pizza aslında fast food değildir. Minimum 10 dakikada ve fırında pişen bir gıda türü olduğu için fast food dışında değerlendirilmesi gereklidir.

Patates kızartması minimum 2.40 dk, hamburger köftesi 3- 4 dakikada ızgarada pişer. Tavuk kanadı, nugget, kızarmış but gibi fast food grubunda olan yiyeceklerin tamamı içerdikleri yağ nedeniyle zararlı olarak değerlendirilebilir. Fakat pek çoğunun temelinde beyaz et ve kırmızı et vardır. Kızartma ise tüm dünya mutfaklarında yer alan, beden için gerekli bir üründür.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.