saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hamilelik Belirtileri ve Erken Gebelik Belirtileri

25.02.2019
26

Hamilelik belirtileri nelerdir, nasıl anlaşılır? Hamilelik döneminde nelere dikkat etmek gerekir, bebeğin aylara göre gelişimi nasıl olur, bebek anne karnında gelişimini kaçıncı ayda tamamlar? Hamilelik nasıl anlaşılır? hamilelik testi nerelerde satılır?

Hamilelik Belirtileri ve Erken Gebelik Belirtileri

Özellikle bebek beklentisi içinde olan veya hamilelik şüphesi olan kadınların merak ettiği konuların başında gebelik belirtileri nelerdir konusu yer alıyor. Aslında gebeliğin birçok ortak ve bilinen belirtisi olmasına rağmen bunların bazıları her kadında görülse de bazıları her kadında görünmeyebiliyor.

Hamileliğin Erken Belirtileri

Aylık düzenli bir adet döngüsü olan kadınlar için en erken ve en güvenilir hamilelik belirtisi kaçırılmış bir adet dönemidir. Gebe olan kadınlar bazen çok hafif bir süre geçirip sadece az miktarda kan görürler. Her kadın farklıdır ve tüm kadınlar bu semptomların hepsini görmeyebilir. Özellikler en erken hamilelik belirtileri ne zaman ortaya çıkar diye sorulacak olunursa aslında bunun her kadın için cevabı farklı olabilir.

Hamilelik Sırasında Hasta Gibi Hissetmek

Hasta ve mide bulantısı ve veya kusma hissedebilirsiniz. Bu genellikle sabah bulantısı olarak bilinir, ancak günün veya gecenin herhangi bir zamanında olabilir. Sabah rahatsızlığı olan çoğu kadın için, semptomlar son dönemlerinden altı hafta sonra başlar.

Sürekli hastalanıyorsanız ve hiçbir şeyi midenizde tutamıyorsanız doktorunuza danışın. Gebelik durumu hiperemezis gravidarum şiddetli kusmaya neden olan ve tedavi gerektiren ciddi bir durumdur. Yorgunluk hissetmek hamilelikte sık görülür

Hamilelik sırasında, özellikle ilk 12 hafta kadar, yorgun veya bitkin hissetmek sık görülür. Bu sırada vücudunuzda meydana gelen hormonal değişiklikler sizi yorgun, mide bulandırıcı, duygusal ve üzgün hissetmenize neden olabilir.

Göğüslerde Değişim

Göğüsleriniz daha büyük olabilir ve sizin zamanınızdan önce yapabildikleri gibi hassas hissedebilir. Ayrıca karıncalanma da olabilir. Damarlar daha belirgin olabilir ve meme uçları kararabilir ve öne çıkabilir.

Sık İdrara Çıkmak

Geceleri de dahil olmak üzere her zamankinden daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz. Fark edebileceğiniz diğer hamilelik belirtileri şunlar olabilir:

  • Kabızlık
  • Herhangi bir ağrı veya tahriş olmadan artan vajinal akıntı. Özellikle hamilelik belirtileri akıntı olarak kendini gösterir.

Garip Tatlar ve Kokular Almak

Hamileliğin erken döneminde, duyularınızın arttığını ve daha önce hoşlandığınız bazı yiyecek ve içeceklerin itici olduğunu görebilirsiniz ve aşağıdaki durumları fark edebilirsiniz:

  • Ağzınızda çok sayıda kadının metalik olarak tanımladığı garip bir tat
  • Yeni yiyecekler istemek
  • Çay, kahve veya yağlı yiyecekler gibi daha önce çok sevdiğiniz bazı yiyecek veya içeceklere olan ilginizi kaybetmeniz
  • Sigaraya olan ilginizi kaybetmeniz
  • Normalden daha hassas bir koku alma duyusuna sahip olduğunuzu hissetmeniz.

Endişelendiğiniz belirtiler varsa, doktorunuzla ile görüşün.

Hamilelik Testiniz Negatifse

Olumlu bir test sonucu neredeyse kesinlikle doğrudur. Olumsuz bir sonuç daha az güvenilirdir. Olumsuz bir sonuç alırsanız ve yine de hamile olabileceğinizi düşünüyorsanız, bir hafta bekleyin ve tekrar deneyin. Hamileyseniz, hamilelik süresi dolduğunda hamilelik tarihi hesap makinesini kullanın.

Hamilelik Belirtileri 1. Hafta

Hamilelik belirtileri ilk hafta genellikle şüphe veya pozitif bir test sonucundan ibarettir. Bu durumda şayet gebe kalmaya çalışıyorsanız veya hamile kaldığınızı düşünüyorsanız, bebeğinizi taşımak ve beslemek için vücudunuzun en iyi durumda olmasını sağlamak için sağlık değişiklikleri yapmaya başlayın. Doğum öncesi vitaminleri almanın yanı sıra (folik asitli), alkolü içecekleri, sigaraları ve diğer yasa dışı veya eğlence amaçlı ilaçları kesin. Ayrıca bazı reçeteli ve reçetesiz satılan ilaçlar almanız gerekebilir. Bu nedenle 1 haftalık hamilelik nasıl anlaşılır diye sorarken aynı zamanda doktorunuza gebe kalmaya çalıştığınızı ve aldığınız ilaçların hamilelik için güvenli olduğundan emin olduklarını söyleyin.

Hamilelik Belirtileri 2. Hafta

Döllenmeden sonra, yumurtalıklarınız uterusunuzu, gelecek 38 hafta boyunca orada yaşayacak olan yeni döllenmiş yumurtayı veya zigotu barındırmaya hazırlayan bir hormon olan progesteron üretimini artırmaya başlar.

Hamilelik Belirtileri 3. Hafta

Birçok kadının başına sık sık geldiği şekilde hafif hafif vajinal kanama veya lekelenme ile karşılaşabilirsiniz. Aslında, normal adet akışınızdan daha hafif olan lekelemeler hamileliğin erken belirtilerinden biridir. Bununla birlikte kanama oldukça ağırsa veya karın ağrıları hissederseniz, leğen kemiğinizdeki keskin bir bıçaklanma veya bir tarafa hafif kramp girme gibi belirgin şikâyetleriniz varsa mutlaka doktorunuzu arayın. Dolayısıyla hamilelik belirtileri kasık ağrısı özellikle bu 3. Haftada başlar diyebiliriz.

Hamilelik Belirtileri 4. Hafta

Âdetinizi kaçırdınız ve test pozitif ise hamilesiniz. Sutyeninizi giyerken acı veya bir acı hissiyatı olabilir. Çoğu kadın için meme hassasiyeti gebeliğin ilk fiziksel işaretidir. Göğüsleriniz şu an ağrımıyorsa bile birkaç gün veya hafta içinde olacaktır. Ayrıca daha aşırı tat ve koku duyuları da yaşayabilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri 5. Hafta

Bir dakika boyunca çok mutlu hissetmek ve az sonra strese girmek söz konusu olabilir. Bunların hepsi hamilelikle birlikte gelen normal ruh hali değişimlerinin bir parçası. Mutlu, depresif, kızgın, duygusal, güçlü ve güvensiz hissedebilirsiniz. Hormonlarınız alevlendiriyor, bu yüzden duyguların aynı şekilde gerçekleşmesi doğaldır, özellikle de büyük bir yaşam değişikliği devam ederken. Duygu durum dalgalanmaları genellikle gelecek ay boyunca en yoğundur ve bazen hamileliğin sonuna doğru tekrar yükselir. Hamileliğiniz sırasında herhangi bir noktada iki haftadan fazla bir süre depresyonda hissediyorsanız doktorunuzu arayın.

Hamilelik Belirtileri 6. Hafta

Muhtemelen, şu anda vücudunuz size yüksek sesle ve net bir şekilde bilgi veriyor. Tabii ki, bu ilk üç ay gebelik belirtilerinden bazıları biraz rahatsız edici olabilir. Vücudunuz orada bazı karmaşık işler yapıyor ve semptomların çoğu birkaç hafta içinde azalacaktır. Bu hamilelik aşaması hakkındaki en zor şeydir. Ayrıca karnınız da henüz tam şişmemiştir.

Hamilelik Belirtileri 7. Hafta

Henüz göstermeye başlamamış olsanız bile, birkaç kilo aldığınızı ve pantolonunuzun dar hissetmeye başladığını fark edebilirsiniz. hamilelik belirtisi ne zaman başlar diyenler için en önemli göstergelerin başında ise kilo almak gelir. Bu noktada hamile kıyafetleri için yeterince büyük değilsiniz, ancak gelecek için alışverişe başlamak isteyebilirsiniz. Cildiniz de bazı hamilelik değişikliklerinden geçiyor olabilir. Şanslıysanız, hamilelik parlamasını yaşarsınız, ancak cildiniz hamilelik hormonlarının akmasına tepki verirse şaşırmayın.

Hamilelik Belirtileri 8. Hafta

Bu haftalar yemek isteği artar. İki kişilik yemek yiyorsunuz, ancak bebeğinizin bebeğini beslemesi için günde yalnızca 300 fazladan kaloriye ihtiyacınız var. Ve çikolatalı kek veya bir paket patates cipsi çekici gelse de bunun yerine daha sağlıklı bir diyet tercih etmelisiniz.

Hamilelik Belirtileri 9. Hafta

Kan hacminiz artmaya devam ettikçe, baş dönmesi ve sık idrara çıkma etkileri hissedebilir ve şişkin damarlardaki etkileri ellerinizde ve ayaklarınızda veya bir burun kanamasında görebilirsiniz. Fakat bu ekstra kan iyi bir sebepten dolayı oradadır, ayağa kalktığınızda veya uzandığınızda bebeğinizi korumaya yardımcı olur ve doğum ve doğum sırasında yaşayacağınız kan kaybına karşı koruma sağlar. İlk üç ayda vajinal kanama olabilir ve mutlaka bir alarm nedeni olmayabilir, ancak dış hamilelik belirtisi veya düşük olabilir. Bu nedenle kanama yaşarsanız derhal doktorunuzu mutlaka aramalısınız.

Hamilelik Belirtileri 10. Hafta

HCG ve progesteron yüzünüzdeki yağ bezlerinin sayısını artırır, teninizi daha parlak ve pürüzsüzleştirir ve cildinizi hafifçe kızartan ve dolgunlaştırabilen artırılmış kan hacminizi arttırır.

Hamilelik Belirtileri 11. Hafta

Bu sizin ilk hamileliğiniz ise, şişirilmiş hissedebilirsiniz aynen büyük bir yemekten sonra gibi. Ancak bazı kadınların ilk üç aylık dönem sonunda küçük bir bebek göbeği de olabilir. Sonuçta, rahminiz artık greyfurt büyüklüğünde. Bir sonraki muayenede doktorunuz bunu en iyi şekilde görebilir.

Hamilelik Belirtileri 12. Hafta

Şimdiye kadar uterus pelvisinize rahatça oturdu. Bu aynı zamanda, karnınızın şişmesi için alana sahip olduğu anlamına gelir ve size hafifçe yuvarlar. Ve görüşünüz normalden biraz bulanıksa, endişe etmeyin. Hamilelikte vücudunuzun tuttuğu ekstra sıvı korneanızı kalınlaştırabilir ve göz kürenizdeki sıvının basıncı da değişebilir. Bu değişiklikler bulanık görmeye neden olabilir. Gözleriniz bebeğinizin doğumundan sonraki iki ay içerisinde kendi kendini düzeltir, ancak doktorunuza hipertansiyon veya diyabetin de sinyalini verebileceğinden göz semptomlarınız hakkında bilgi vermelisiniz.

Hamilelik Belirtileri 13. Hafta

Hamilelik sırasında sizi rahatsız eden başka bir hormon olan Relaxin, doğuma hazırlanırken bağ ve eklemlerinizi gevşetir. Sadece pelvisinizde ekstra verime ihtiyacınız olsa da, hormon tüm vücudunuzda çalışır ve elleriniz ve ayaklarınız da etkilenir.

Hamilelik Belirtileri 14. Hafta

İkinci üç aylık döneme ulaştınız. Düşük yapma riskinizin bu haftanın sonunda büyük ölçüde düştüğünü bilerek daha rahat uyuyabilirsiniz. Düşüklerin yüzde 75’i ilk üç aylık dönemde meydana gelir. HCG seviyeleri düştüğünde ve östrojen ve progesteron tekrar değiştikçe, tipik olarak bir enerji patlaması ve iştah artışı yaşayacaksınız. Ne yazık ki, bazı kadınlar hamilelik boyunca huzursuzluk yaşamaya devam ediyor. Fakat sabah rahatsızlığınız azalırsa muhtemelen iştahınızın büyümeye başladığını fark edeceksiniz.

Hamilelik Belirtileri 15. Hafta

Aynaya bir göz atarsanız, başka bir garip hamilelik belirtilerinin farkına varabilirsiniz. Deride koyulaşma en sık meme uçlarınız, areolalar, göbek, koltuk altları ve iç uyluklarınız çevresinde  annelerin yüzde 90’ından fazlasını etkiler. Eğer koyu renkli saçlarınız ve cildiniz açıksa, kloazma yani “hamileliğin maskesi olarak adlandırılan bir duruma daha eğilimlisiniz. Bu kararma genellikle doğumdan birkaç ay sonra kaybolur.

Hamilelik Belirtileri 16. Hafta

Karnında kelebekler mi var? Bebeğiniz tekmeleyebilir. Annelerin çoğu, bu büyük hamilelik döneminin 16. ve 20. haftaları arasında bir kilometre taşı yaşarlar, ancak henüz büyük bir tekme beklemeyin. Sıkma veya çırpma denilen ilk vuruşlar o kadar incedir ki, mide gevşemeleri veya hazımsızlık ile sıklıkla karıştırılırlar ve çoğu ilk defa yaşayanlar başlangıçta onları tespit etmekte zorlanabilirler.

Hamilelik Belirtileri 17. Hafta

Karnınız birkaç haftadan beri yuvarlanıyor olabilir, ancak kısa süre sonra gerçekten patlamaya başlayacak böylece herkes gerçekten hamile olduğunuzu söyleyebilecektir. Bundan sonra, rahminiz büyük bir genişleme için hazırlanıyor. Ayrıca şu anda neredeyse bir hafta kadar kilo alıyor olabilirsiniz. .

Hamilelik Belirtileri 18. Hafta

Bebeğinizin şimdi gerçekten tekmelendiğini hissediyor olabilirsiniz! Bu vuruşlar, daha önce hissettiğinizden daha büyük ve daha belirgin olacaktır. Bazı anneler ilk vuruşları orada büyüyen bir bebek olduğuna dair bir onay olarak görür. Bebeğinizin hareketlerinin çoğu henüz hissetmeniz için yeterince güçlü olmadığından, herhangi bir vuruş fark etmeden bir gün geçirebilir ve ertesi gün tekrar bazı tekmeler hissedebilirsiniz.

Hamilelik Belirtileri 19. Hafta

Bu günlerde biraz daha zor yürüyorsanız endişelenmeyin. Sonunda, bilinçaltında duruşunuzu ayarlayacak ve o genişleyen mideyi dengelemek için geriye doğru esneyerek yürüyüş yapacaksınız. Ancak, bu değişiklikler omurga hizanızın topaklanmasına yol açarak bazı ağrılara neden olabilir. Ağrıyı önlemek için, yürürken dik durun, böylece kalçalarınız ve omuzlarınız aynı eksende sıralanır. Ayaklarınız hafifçe yükseltilmiş olarak oturmak ve yanınıza doğru cenin pozisyonunda uyumak yardımcı olabilir.

Hamilelik Belirtileri 20. Hafta

Bu hafta kalça, karın veya kasıklarınızdaki bu keskin ağrılar normaldir. Rahminiz büyüdükçe, pelvik yan duvarınıza ve üst uterusunuzun her bir tarafına bağlı yuvarlak bağlar çekilir ve gerilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.