saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hamilelikte Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

03.01.2019
2.233
Hamilelikte Böbrek Ağrısına Ne İyi Gelir?

Hamilelikte böbrek ağrısı sıklıkla karşılaşılan bir semptom olup tedavisi için doğal yöntemler tercih edilmektedir. Ancak bu doğal tedavi yöntemleri doktor kontrolünde uygulanılması gereken tedavi yöntemleridir. Hamilelikte oluşan böbrek ağrısı sürekli oluyor ise bebek için de risk oluşturmaktadır. Bu sebep ile hamilelikte görülen böbrek ağrısı için doktor kontrolünde tedavi olunması gerekmektedir. Birçok doğal tedavi yöntemi ile ağrılar hafifletilmekte olup doktor tarafından onaylanır ise bu tedavi yöntemlerini gebe kişi uygulayabilmektedir.

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Neden Olur?

Gebelikte böbrek ağrısı nedenleri bir hayli fazla olup genellikle enfeksiyon sebebi ile böbrek ağrısı yaşanmaktadır. Hamilelikte kadın vücudu hastalıklara daha açık bir hale gelmektedir. Bu sebep ile gebelik süreci doktor kontrolünde devam edilmesi gereken bir durumdur. Hamilelikte böbrek ağrısı görülmesinin birçok nedeni olabilmektedir ve u nedenleri şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Böbrek enfeksiyonu sebebi ile böbrek ağrıları görülebilmektedir. Böbrek ağrı eğer böbrek enfeksiyonu sebebi ile yaşanıyor ise antibiyotik ile tedavi edilmesi gerekmektedir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu da böbrek ağrısına sebep olabilmektedir. İdrar yolu enfeksiyonu hamilelikte sıklıkla karşılaşılan bir enfeksiyon problemidir. Rahmin büyümesi ile doğru orantılı olan idrar yolu enfeksiyonu için doğal tedavi yöntemleri olduğu gibi antibiyotik tedavisi de bulunmaktadır.
 • Böbrek taşı
 • Böbrekte oluşan kanser hücreleri gibi etkenler gebelik sırasında böbrek ağrısına neden olmaktadır.
 • Böbrek küçülmesi
 • Böbrek kisti
 • Hamilelikte kullanılan ilaçların yan etkisi
 • Böbrekte yara oluşması
 • Böbrekte büyüme görülmesi

Hamilelikte Böbrek Ağrısı Tedavisi

Hamilelikte böbrek sancısına ne iyi gelir sorusu gebelik döneminde olan kadınlar tarafından sıklıkla sorulan bir sorudur. Hamilelik döneminde bol sıvı tüketimi yapılır ise böbrek ağrıları hafifletilecektir. Böbrek ağrıları susuzluk sebebi ile ortaya çıkabilmektedir ve susuzluk daha büyük problemlerin meydana gelmesine neden olmaktadır. Böbrek ağrıları sıvı tüketimi yapılarak en aza indirilebilmektedir. Gün içinde 2,5 litre su tüketimi yapmaya özen gösterilmelidir. Susuz kalan böbrekte ağrılar meydana gelmektedir.

 1. Hamilelikte Böbrek Ağrısı İçin Yoğurt Tedavisi

Gebelikte böbrek ağrısının sebepleri arasında doğru beslenmeme de yer almaktadır. Bu sebep ile eğer gebelik sırasında böbrek ağrısı meydana geliyor ise yoğurt tüketilmelidir. Yoğurt içinde yer alan antioksidan özellikler sayesinde oldukça faydalıdır. Probiyotik özellikleri olan yoğurt enfeksiyon tedavisinde kullanılmaktadır. Bu sebep ile eğer böbrek ağrısının sebebi enfeksiyon kaynaklı ise yoğurt tüketilerek ağrı hafifletilebilmektedir. Yoğurdun içinde yer alan bakteriler sebebi ile enfeksiyonun etkisi azalma gösterecektir. Gün içinde 3 ya da 4 kase kadar yoğurt yemek ağrıların hafiflemesini sağlayacaktır.

 1. Hamilelikte Meyve Tüketimi ve Böbrek Ağrısı

Hamileliğin ilk haftalarında böbrek ağrısı olur mu sorusu doktorlar tarafından da tartışılmakta olan bir sorudur. Hamileliğin 6. Haftası itibariyle böbrek ağrıları başlamaktadır. Bunun sebebi ise 6. Hafta itibariyle rahim ağzının genişlemeye başlamasıdır ve bu sebep ile idrar yolu enfeksiyonu oluşmaktadır. İdrar yolu enfeksiyonunun oluşması ise böbrek ağrılarına neden olmaktadır. Böbrek ağrılarını geçirmek için bol meyve tüketilmesi gerekmektedir. Özellikle elma tüketimine özen gösterilmesi ve gün içinde en az 2 – 3 adet elma tüketimi yapılmalıdır. Elmayı direkt olarak tüketmek yerine smoothie haline getirip tüketmek de tercih edilebilir. Elmanın içine muz da eklenerek probiyotik etki daha da arttırılabilmektedir.

 1. Böbrek Ağrısına Sıcak Kompres Uygulamak

Böbrek ağrısı yaşandığında böbreğe sıcak kompres uygulanması ağrıyı hafifletecektir. Bir süre sıcak bir bez ya da havlu yardımı ile sıcak kompres yapılabilir. Bunun yanı sıra sol böbrek ağrısı ve sağ böbrek ağrısı gibi tek böbreğin ağrıdığı da bilinmektedir. Ağrıyan böbrek üzerine sıcak su torbası da uygulanabilmektedir. Ancak aşırı sıcak baskı yapılmaması bebek için iyi olacaktır. Bu sebep ile sıcak su torbasını bir beze sararak ekstra koruma elde edilebilir.

 1. Gebelikte Böbrek Ağrısı İçin Karahindiba Çayı

Gebelikte bitki çayı kullanımları doktor kontrolünde yapılması gerekmektedir. Karahindiba çayı gebelerin böbrek ağrısına iyi gelmektedir ve idrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Böbrekte oluşan enfeksiyonlara da iyi gelen karahindiba çayı doktor kontrolünde tüketilebilmektedir. Karahindiba çayını günde 3 bardaktan fazla tüketmemeye özen gösterilmelidir. Hamilelikte böbrek üşütmesi sebebi ile de ağrılar oluşabilmektedir ve karahindiba çayı üşütmelere karşı da iyi gelmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.