saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hamilelikte Kansızlığa Karşı Ne Yapmalı?

19.09.2018
87
Hamilelikte Kansızlığa Karşı Ne Yapmalı?

Hamilelikte Kansızlığa Karşı Ne Yapmalı?

Hamilelikte kansızlık değerleri genellikle hemoglobinin 12 gramın altına düşmesidir ve hem anne hem de bebeğin sağlığı için hemen müdahale edilmesi gerekmektedir. Nar ve kırmızı pancar gibi kan yapıcı yiyecekler tüketmek, kan değerlerinin normalin üzerine çıkmasını sağlamaktadır.

Hamilelikte Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

İlk olarak hamilelikte kansızlık belirtilerinin neler olduğundan söz edelim çünkü erken fark edilirse çözümü de daha kolay olacaktır. Eğer hamileyken çok çabuk yoruluyorsanız, sürekli kendinizi halsiz hissediyorsanız, kalbiniz daha hızlı atmaya başladıysa bu durumlar kansızlığın belirtileri olabilmektedir. Ayrıca kansızlık mide ve bağırsak problemlerini de getirebilmektedir. Eğer hamilelikte kansızlık belirtilerinden bir ya da birkaç tanesini yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza belirtmeli ve kan testi yapılmasını talep etmelisiniz. Kan testi sonucunda kan değerlerinize bakıldığında hemoglobin miktarınız 12’nin altında çıkarsa kansızlık olduğu anlaşılır.

Doktorlar genellikle böyle durumlarda hemoglobin çok düşük olmadığı sürece ilaç kullanmayı uygun görmemektedir. Hamilelikteki kansızlık durumu genel olarak demir ya da B12 eksikliğinden kaynaklanmaktadır. Çünkü gebelik boyunca hacim artacağı için doğal olarak demir ihtiyacı da artmaktadır. Eğer anne adayları bu süreç içerisinde yeterli miktarda demir almazsa, bu durum kansızlık ile sonuçlanabilir. Aynı durum B12 vitamini için de geçerli olan bir durumdur.

Hamilelikte Kansızlık Olduğunda Hangi Gıdalar Tüketilmelidir?

Doktorlar genel olarak hamilelikte kansızlık için ilaç kullanımını çok uygun görmemektedir. Bu nedenle içerisinde demir ve B12 vitamini miktarı yüksek olan gıdaların kullanımı kansızlığın tedavi edilmesinde çok daha etkili olmaktadır. Bu gıdalardan maddeler halinde söz edebiliriz:

  • Nar
  • Ispanak
  • Muz
  • Turp
  • Susam
  • Kırmızı Pancar
  • Kurutulmuş siyah kuş üzümü
  • Pekmez
  • Hurma

Hamilelikte kansızlığa iyi gelen yiyecekleri bu şekilde sıralayabiliriz. Bunları düzenli olarak tüketirseniz, kan seviyelerinizin de normale döndüğünü görebilirsiniz.

Hamilelikte Kansızlığın Tedavisinde Yapılması Gerekenler

Hamilelik sırasında oluşabilecek kansızlık durumu, bebeğe de zarar verebileceği için hemen önlem alınması gereken bir durumdur. İlk olarak üstte bahsettiğimiz gıdaları düzenli bir şekilde tüketmelisiniz. Ayrıca yemek yaparken demir tencereler kullanmanız da ihtiyacınız olan demiri alabilmeniz için güzel bir yöntem olarak bilinmektedir.

Kansızlık dönemlerinde kan dolaşımını hızlandırmak ve arttırmak da çok önemlidir. Bunun için günde 2 kere soğuk su ile banyo yapılmalıdır. Bu süreçte güneş ışınlarından da yararlanılmalıdır. Günün belli saatlerinde özellikle de sabah saatlerinde yaklaşık 10-15 dakika güneşlenmek de hamilelikte görülen kansızlığa çok iyi gelmektedir.

Hamilelikte kansızlık tedavisi boyunca özellikle çay ve kahveden uzak durmanız çok önemlidir. Ek olarak bu süreçte egzersiz yaparak kas kütlenizi de arttırmalısınız. Bunun için doktorunuzdan evde yapabileceğiniz basit egzersizler hakkında daha sağlıklı bir bilgi alabilirsiniz. Çünkü egzersiz yaparken hamileliğinize zarar vermeden yapmanız da çok önemlidir.

Son olarak daha çok sebze ve meyve tüketmek, kansızlığa iyi gelen çözümler arasında yer almaktadır.

Hamilelikte Kansızlık Bebeğe Zarar Verir Mi?

Hamilelik sürecinde görülen kansızlık durumu en çok da anne adaylarının bebeğe zarar verip vermeyeceği konusunda endişe etmesine neden olmaktadır. Eğer kan seviyeniz çok düşük değilse ve hemen tedaviye başlanırsa bebeğinize herhangi bir zarar gelmez. Fakat kansızlık için herhangi bir tedavi yapılmazsa, bu durum bebeğinizin gelişimini ciddi oranda etkileyebilir. Hatta erken doğum vakalarının genellikle gebelikte oluşan kansızlık nedeniyle olduğu da bilinmektedir. Bunlarla birlikte doğum normal olarak ilerlese bile bebeğin doğduktan sonra çok daha kolay bir şekilde enfeksiyon kaparak pek çok hastalığa yakalanmasına da neden olabilmektedir. Bu nedenle hamilelikte kan değerlerinin sürekli olarak kontrol edilmesi çok önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.