saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hardal tohumunun faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

03.01.2019
4.164
Hardal tohumunun faydaları nelerdir, nasıl tüketilir?

Hardal tohumunun kullanımının faydaları uzun zamandır bilinmektedir. Helenistik ve Roma döneminden şimdiki zamanlara kadar bilinen ve kullanımına yoğun bir şekilde devam edinilen hardal tohumu adeta doğanın insanlara sunmuş olduğu bir mucizedir. Bu mucizevi gıdanın faydaları saymakla bitmiyor. Söylediğimiz gibi çok eski zamanlardan beri mutfaklarda kullanılan bu yağlı tohum göze son derece estetik gelen hardal bitkisinin bakla şeklinde oluşmuş meyvelerinden elde edilmektedir. Bu tohum Latince adı brassica olan aileye mensuptur. Bu ailenin diğer üyeleri ise hardal tohumuna hiç benzemese de brokoli, brüksel lahanası ve lahanadır. Bu son derece faydalı olan hardal tohumları sarı hardal tohumları ve siyah hardal tohumları olarak farklı kullanımlara sahip. Bizde bu yazımızda farklı tür hardal tohumu çeşitlerini inceleyerek hardal tohumu nerelerde kullanılır sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Sarı Hardal Tohumu Nedir? Bu Tohum Nasıl Kullanılır?

Peki, sarı hardal tohumu nasıl kullanılır? Sarı hardal tohumu genellikle yemeklerin içerisinde kullanılmaktadır. Çorbalarda, salatalarda, peynirlerin içerisinde, sandviçlerde aklınıza ne gelirse içerisine sarı hardal tohumu koyarak yediğiniz yemeğin tadını artırabilirsiniz. Günümüzde son zamanlarda özellikle süt mısırı sosu olarak tüketildiği karşımıza çıkmaktadır. Sarı hardal tohumunun özelliklerine baktığımız zaman iştahsız kişilerin iştahını açan bir tohum olduğunu görüyoruz. Eğer kilo almakta sıkıntı yaşıyorsanız bu tohumu tüketerek kilo alma sürecinizi hızlandırmanız mümkün. Yalnızca kilo alamayan insanlar için değil ağrılardan yakınan romatizma hastalarının hastalığına ve ağrılarına iyi gelen bu tohum ağrı kesici özelliği ile adeta bir mucizevi gıdadır.

Siyah Hardal Tohumu Nedir? Bu Tohum Nasıl Kullanılır?

Sarı hardal tohumundan sonra çok merak edilen diğer bir konu ise siyah hardal tohumu nasıl kullanılır sorusunun cevabıdır. Siyah hardal tohumu kullananların yorumlarına baktığımız zaman bu tohumdan son derece faydalandıklarını görüyoruz. Bu faydalara baktığımız zaman, en sık karşımıza çıkan noktanın menopoz olduğunu fark ediyoruz. Siyah hardal tohumu menopoz döneminde karşılaşılan uykusuzluk sıkıntısına iyi gelmekte ve uygun miktarda tüketildiğinde uyku düzeninin sağlanmasına fayda sağlamaktadır. Diğer bir önemli faydası ise siyah hardal tohumu kılcal damar üzerindeki etkisidir. Siyah hardal tohumu içerisinde bulunan yüksek magnezyum değeri sebebi ile kan damarlarını açarak görevlerini daha iyi yapmasına destek olur. Bu nedenle de halsizlik ve yorgunluktan şikayet edenlere fayda sağlar. Damarlarına yeterince kan giden insan, yorgunluk ve halsizlik problemi yaşamaz.

Siyah Hardal Tohumundan Kür Yaparak Huzursuz Bacak Sendromundan Kurtulmak

Siyah hardal tohumu huzursuz bacak sendromunda sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Hatta bu sık kullanımı bu hastalıktan muzdarip olan insanlara kür yaptıracak kadar sıklaşmıştır. Kür deyince aklımıza ilk gelen isim İbrahim Saraçoğlu’nın küründen bahsetmezsek olmaz. Siyah hardal tohumu kürü Saraçoğlu özellikle huzursuz bacak sendromu yaşayan kişiler için birebirdir.

Siyah hardal tohumu kürü için gerekli malzemeler:

  • Lahana,
  • Günlük kullanılmak üzere 3 çay kaşığı siyah hardal tohumu

Siyah Hardal Tohumu Kürü Nasıl Hazırlanır?

  • Bu iki malzemeyi kür haline getirmek için lahanaları yaklaşık 15 dk kaynatmalısınız.
  • Daha sonra lahanaların suyu içilerek üzerine siyah hardal tohumu, ağızda bekletilerek ve çiğnenmeden içilmelidir.

Dikkat Edilmesi Gerekenler:

  1. Dikkat etmeniz gereken en önemli nokta, siyah hardal tohumunun günde en fazla 3 çay kaşığı tüketilmesi gerektiğidir. Tohum ne kadar faydalı olursa olsun, bütün besinlerde olduğu gibi her şeyin fazlası kişilerin vücuduna zararlı olmaktadır.
  2. Dikkat edilmesi gereken diğer nokta siyah hardal tohumunu alırken kaliteli olan ve bildiğiniz aktarlardan almanız. Maalesef piyasada pek çok sahte hardal tohumu satışı yapılabiliyor. Bu durumun önüne geçmek için hardal tohumunu almadan ağzınıza alıp çiğnediğiniz zaman hardal tadını alırsanız, bu gerçek ve kaliteli bir siyah hardal tohumu olduğu anlamına gelir. Eğer çiğnediğinizde ağzınıza hardal tohumu tadı gelmiyorsa o tohum gerçek değildir.
  3. Son olarak dikkat etmeniz gereken nokta ise bu kürü en fazla kaç gün yapacağınızdır. Siyah hardal tohumu kürü en fazla 20 ya da 30 gün kullanılmalıdır. Bu kullanımın üzerine çıkıldığı zaman kürün faydadan çok zarar getireceği unutulmamalıdır. Alışkanlık haline getirilmemesi gereken bir kür olduğundan bu nedenle 20 gün ya da 1 aydan uzun süre uygulanarak vücut tembelleştirilmemelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.