saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hatmi Çiçeği, Hatmi Çiçeğinin Faydaları

30.01.2019
102

Hatmi çiçeği zayıflatır mı? Öksürüğe iyi gelir mi, faydaları nelerdir? hatmi çiçeği kurusu nasıl kullanılır, kullanırken nelere dikkat edilmeli? Hatmi çiçeğini kimler kullanabilir? hatmi çiçeğinin yan etkileri var mıdır, cilde faydaları nelerdir?

Hatmi Çiçeği, Hatmi Çiçeğinin Faydaları

Hatmi çiçeği oldukça şifalı bitkilerden biri olarak özellikle son günlerde oldukça popüler olmuştur. Özellikle televizyon programlarında bu denli dile getirilmesi sonucunda herkes tarafından en çok araştırılan bitkilerden biri olmuştur. Hatmi çiçeğinin Türkiye’de bilinen diğer isimleri:

 • Hire,
 • Devegülü,
 • Silindir çiçeği,
 • Gülhatmi

Bu bitki; ebegümeci familyasından olup çok yıllık bir bitkidir. Bunun yanında otsu, çiçekli bir bitki olmasıyla, oldukça hoş bir renge sahiptir. Boyu yaklaşık olarak 2,5 metreye kadar uzayabilir. Çiçeklerinin renkleri; beyaz, pembe, mor, sarı ve kırmızı olmaktadır. Çiçeklerinde çizgiler, desenler ya da lekeler olabilmektedir. Çiçeklerinin yaprakları uzundur ve kalp şeklindedir. Genel olarak yetiştiği yerler; güneş alan ve rüzgar almayan yerlerdir. Hatmi Çiçeği;  Temmuz ve Ağustos aylarında çiçek verir ve sonbahar aylarında kökleri toplanarak kurutulur.

Hatmi Çiçeği Nedir?

Hatmi çiçeği şifa yönünde oldukça zengin olan bir bitkidir. Bilimsel ismi Althaea Officinalis olan bu çiçek; birçok faydaya ev sahipliği yapar. Hava değişimlerine ve iklime dayanıklı olan bu bitkinin gövde kısmı oldukça dik bir yapıdadır. Tüylü olan bu kısmı yaklaşık olarak 50 cm boyuna ulaşabilir. Bu çiçeğin içeriğinde:

 • Sakaroz,
 • Aspargan,
 • Faydalı yağlar,
 • Tanen,
 • Galaktoz,
 • Nişasta bulunmaktadır.

Hoş görüntüsü ve kokusuyla oldukça estetik duran bu bitki Temmuz ve Ağustos aylarında açmaktadır. Akdeniz bölgesinde yaygın olarak yetişen bu bitki, sulak alanları sever. Eski Mısır’da tıp alanında iyileştirici özelliği sebebiyle çiçeğin kökü ve yaprakları kullanılırdı.

Hatmi Çiçeğinin Faydaları Nelerdir?

Hatmi çiçeğinin faydaları saymakla bitmez. Oldukça eski zamanlardan beri çeşitli hastalıkların tedavisi için kullanılan bu özel bitki, birçok sağlık sorununun tedavi edilmesi için tercih edilmektedir. Özellikle de kış aylarında kuru öksürüğe bire bir olan bu çiçeğin birçok faydası bulunmaktadır. Bunlar:

 • Hatmi çiçeği özellikle mide sorunlarına karşı etkilidir. Bunlar: gastrit, peptik ülser, reflü olarak özetlenebilir.
 • Enfeksiyonlara karşı bire birdir. Özellikle kış aylarında soğuk algınlığı için kullanılmaktadır.
 • Hatmi çiçeği doğal bir ağrı kesicidir. Topikal olarak da ağrı kesici özelliği ile kullanılabilir. Yapraklarında ağrı hissini azaltmayı sağlayan besin ögeleri bulunmaktadır.
 • Hatmi çiçeğinde sakinleştirici etki de bulunmaktadır. İçeriğindeki uçucu yağlar, uyku sorunlarını düzene sokmaya destek olur.
 • Hatmi çiçeği bağışıklık sistemini destekleyici özelliktedir.
 • Hatmi çiçeğinin vücut direncini yükselten özelliği vardır.
 • Hatmi çiçeğinin faydaları arasında böbrek iltihaplarına karşı iyi gelmesi de bulunmaktadır.
 • Doğal bir idrar söktürücü özelliğine sahiptir.
 • Prostata karşı doğal bir koruyucudur.
 • Aynı zaman sinüzit ve bağırsak iltihaplarına karşı da bire birdir.

Hatmi Çiçeği Öksürüğe İyi Gelir mi?

Hatmi çiçeği öksürük için en çok tercih edilen şifalı bitkilerden biridir. Soğuk kış aylarında özellikle tercih edilen bu çiçek, kuru öksürüğü gidermede tercih edilmektedir. Hatmi çiçeği oldukça eski zamanlardan biri yalnızca öksürük değil, farklı birçok alanda tedavi amaçlı kullanılmaktadır.

Hatmi Çiçeği Neye İyi Gelir?

Hatmi çiçeği birçok alanda faydası olan ve birçok rahatsızlığa karşı iyi gelen bir bitkidir. Genel itibari ile hatmi çiçeğinin iyi geldiği alanlar:

 • Hatmi çiçeği doğal bir idrar söktürücüdür. Bunun yanı sıra midede ve bağırsaklarda sıkışmış olan gazların vücuttan atılmasını sağlar.
 • Mide, bağırsak, ağız ve boğaz ülseri için oldukça faydalıdır.
 • Balgam söktürücüdür. Boğazı yumuşatma etkisi vardır. Bu sayede kuru öksürüğe de oldukça faydalıdır. Öksürük sebebiyle meydana gelen solunum yolu hasarları, bu bitki ile giderilmektedir.
 • İltihapları kurutma özelliği vardır. Vücutta mevcut olan iltihapları dışarı atmak için bire birdir.
 • Kadınlar için adet dönemlerinde, adet söktürücü etkisi ile kullanılmaktadır. Rahim hastalıklarına karşı da doğal bir koruyucu özelliği bulunmaktadır.
 • Erkeklerde spermi arttırıcı özelliği bulunmaktadır.
 • Erkeklerde prostat kanserine karşı riski düşürmektedir.
 • Mide ve bağırsak iltihaplarına iyi gelir.
 • Diş problemleri yaşayan kişiler için de faydalıdır. Diş eti çekilmelerinde ve diş iltihaplarına karşı bire birdir. Diş eti sorunları için hatmi çiçeği kaynatılmalı ve gargara yapılmalıdır.
 • Saç dökülmelerine ve kepek problemlerine karşı hatmi çiçeği ile saç maskesi yapılabilir. Düzenli kullanımda saç dökülmelerinde azalmalar meydana gelecektir.

Hatmi Çiçeği Cilde Faydaları Nelerdir?

Hatmi çiçeği cilde faydaları da oldukça fazladır. Genel olarak sivilceler, akneler, sivilce ya da yara izlerinin geçmesi için hatmi çiçeğinden faydalanılabilir. Yara, iz ya da akne üzerine hatmi çiçeği lapası sürmek, bu sorunların tedavisinde etkilidir. Çiçeğin onarıcı etkisi sayesinde cilt kısa sürede kendine gelecektir. Hatmi çiçeği günlük kullanımda nemlendirici özelliği ile tercih edilebilir. Güneş yanıkları için de lekeleri hafifletmektedir. Saç bakımı için de özel olarak hazırlanan maskeler kullanılabilir.

Hatmi Çiçeği Zararları Nelerdir?

Hatmi çiçeğinin ciddi zararları ya da yan etkileri yoktur. Ancak her bitki, ilaç ya da besin farklı kişilerde farklı etkilere yol açabilir. Aşırı hatmi çiçeği kullanımı da çeşitli sorunlara yol açabilir. Günlük en fazla 2 fincan hatmi çayı içilmesi önerilmektedir. Söktürücü etkisi olması nedeniyle, gebe olan anne adaylarının doktoruna danışmadan bu çayı tüketmesi önerilmez.

Hatmi Çayı Nasıl Yapılır?

Öncelikli olarak hatmi çiçeğinin yaprakları kurutulabilir. Kurutulmuş hatmi çiçeği de kullanılabilir. Bir tutam hatmi çiçek yaprağı ya da direkt olarak çiçeği kaynamış suya bırakılmalı ve demlenmesi için 2 – 3 dakika bekletilmelidir. Fincanın ağzını kapatmak bu aşamada daha iyi demleme için en sağlıklı yöntemdir. Bunun yanı sıra bu suyun hafif ılımasından sonra yüz bu çayla yıkanabilir ve cilt temizlenebilir.

Hatmi Çiçeğini Çocuklar İçebilir mi?

Hatmi çiçeği çayının küçük çocuklar için içilmesinde bir sakınca olup olmadığı doktora danışılmalıdır. Genel itibari ile 7 yaş üzerinde olan çocuklar tarafından tüketilmesinde herhangi bir sakınca yoktur. Özellikle solunum yolları enfeksiyonları için bu çay içiliyorsa, asitli içecekler tüketilmemesi önemlidir.

Hatmi Çiçeğinin Yan Etkileri Neler?

Hatmi çiçeğinin yan etkileri olmasa da bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar görülebilir. Bundan dolayı da dikkatli tüketilmesi önemlidir. Ciddi hastalıkları olan kişilerin tüketmeden önce doktora danışmaları önemlidir. Bazı ilaçlarla etkileşime de girebilir.

Şeker Hastaları Hatmi Çayı İçebilir mi?

Anti diyabet ilaç kullanan kişiler dikkatli olmalı ve ilk olarak doktora danışmalıdır. Hatmi çiçeği, kan şekerini düşürücü özelliğe sahip olabilir. Bundan dolayı da bu bitki şeker hastaları tarafından tüketilmemelidir. Bunun yanı sıra hatmi çiçeğinin idrar söktürmeyi sağlayan bir etkisi bulunmaktadır. Bundan dolayı da lityum maddesi içeren ilaçlarla da etkileşime girme riski bulunmaktadır. Bunun yanı sıra hatmi çiçeği; içindeki maddeler sebebiyle bazı ilaçların emilimini de azaltabilir. Bundan dolayı da ilacın faydası azalacaktır. Diyabet hastalarında kullanımı oldukça dikkatli olmalıdır.

Hatmi Çiçeği Ameliyattan Sonra İçilebilir mi?

Hatmi çiçeği ameliyat olmuş kişiler tarafından dikkatli şekilde tüketilmelidir. Kan şekeri seviyesi üzerinde etki göstereceği için cerrahi operasyonlara girmeden önce ya da girdikten sonra kullanımı için doktora danışmak önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.