saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Havalenin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

29.09.2018
69
Havalenin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Havalenin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Havalenin sebepleri, tedavi süreci ve belirtileri hakkında fikir edinmek, olası sağlık problemlerinde bilinçli hareket edilmesine zemin hazırlar. Yüksek ateş ile birlikte görülen havale, kısa süre içerisinde kontrol altına alınmadığında beyinde kalıcı hasarların oluşmasına sebebiyet verir. Özellikle küçük çocuklarda havale problemi yaşanması durumunda hemen bir doktora başvurmak faydalı olacaktır. Beyindeki elektriksel aktivitenin anormalleşmesi ile birlikte havale durumu ortaya çıkar.

Havale Nedir?

Vücutta şuur kaybı, nefes alamama ve çarpıntı gibi belirtilerle ortaya çıkan havale en önemli sağlık problemlerinden bir tanesi olarak bilinir. Yetişkinlerde havale belirtileri nelerdir diye merak edenler adına, nefes alamama, çarpıntı, mide bulantısı şeklinde olduğunu belirtmek gerekir.

 • Vücut ısısının birden değişmesi ile birlikte ortaya çıkan havale durumu, doktorlar tarafından kısa süre içerisinde kontrol altına alınır.
 • Bu süreçte hastanın yakınlarının tutumu ve ilk yardımları da son derece önem taşır.
 • Havale geçirilen sırada durumun iyi kontrol edilememesi vücutta kalıcı hasarların ortaya çıkmasına zemin hazırlar.

Madde bağımlılığı ya da alkol kullanımı gibi zararlı etkenler, havaleye sebep olan en temel faktörler arasında gösterilir.

Havaleyi Tetikleyen Faktörler Nelerdir?

Havaleyi tetikleyebilecek birbirinden farklı faktör olmak ile birlikte en yaygınları arasında, kalp hastalığı, kan şekeri düşüklüğü, zehirlenme, felç, hamilelik zehirlenmesi gösterilir. Güneş Çarpmasının Sebepleri ve Tedavi süreci nedir. Doğal yollarla nasıl tedavi edilir. Öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

 • Yukarıda belirtilen unsurlardan herhangi biri yaşanması durumunda havale rahatsızlığı ortaya çıkar.
 • Anlık gelişen hastalık vücudunun tüm dengesinin değişmesine neden olur.
 • Böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi problemleri olanlarda da havale görülme riski artar.

İlaçların yan etkileri: Kronik rahatsızlığı olanlar dışında aynı zamanda bazı ilaçlar nedeniyle de havale geçirenlerin sayısı oldukça fazladır. Yanlış ya da yüksek dozda ilaç kullanımı, bir süre sonrasında vücutta yan etki oluşturarak havalenin çıkmasını tetikler. Bu nedenle her zaman ilaçların doktor kontrolünde tüketilmesinde yarar vardır.

Havale Geçirenlerin Dikkat Edecekleri Unsurlar

Havale rahatsızlığının ortaya çıkması durumunda ilk yardım ve müdahale son derece önemlidir. Havale geçirmek kalıcı hasar bırakabileceğinden dolayı, hastaneye gitmeden önce hızlı bir şekilde müdahale edilmesi gerekir.

 • Havale geçiren kişinin çevresi açılması ve rahat hareket etmesine destek verilmelidir.
 • Daha sonrasında ise başının altına yastık konulması, daha kolay bir şekilde nefes alabilmesi açısından avantajlıdır.
 • 112 acil arayıp yardım istedikten sonra bekleme aşamasında üzerinde eğer varsa dar giysileri çıkarılmalıdır.
 • Kusmasını ya da dilinin içeri kaçmasını engellemek adına profesyonel ekipler gelene kadar yan yatırmak faydalı olacaktır.

Belirtilen tüm unsurlara dikkat edildiğinde havale geçiren hastayı rahatlatmak mümkündür.

Havale Tedavi Aşamaları

Havale geçirmenin sonuçları ağır olabileceğinden dolayı, aynı rahatsızlıkların tekrarlamaması adına tedavi süreci önem taşır. Bu noktada en çok kullanılan yöntemlerden bir tanesi ilaç tedavisi şeklinde karşımıza çıkar. En azından havale nöbeti geçene kadar doktor hastaya belirli bir ilaç tedavisi uygular. Sonuç alınamaması durumunda ise ameliyat edilmesi, daha kalıcı sonuçlar alabilmek açısından faydalıdır. Yapılan beyin ameliyatı ile birlikte havalenin vücutta kalıcı hasarlar bırakması engellenir.

Uzman doktor ve profesyonel ekip: Havale için gerçekleştirilen beyin ameliyatı son derece önemlidir. Bu noktada detaylı araştırma yapılması ve uzman bir doktordan destek alınması önerilir. Konvülsiyon olarak da bilinen havale, kontrol altına alındığında hayati herhangi bir risk oluşturmaz.

Havale İçin Doğal Tedavi Yolları

İlaç tedavisi ve ameliyat dışında aynı zamanda hastaların tercih edebilecekleri bitkisel tedavi yöntemleri de vardır. İlaçların zararlı etkilerinden korunabilmek adına bitkisel ürünler her zaman daha faydalıdır.

 • Bu noktada sarımsak, havale geçiren hastalara iyi gelen yiyeceklerden bir tanesidir.
 • Kan dolaşımını arttırmak ve beyin hücrelerini daha sağlıklı hale getirmek adına her gün 1-2 diş sarımsak çiğnemek yararlı olacaktır.
 • Yine aynı şekilde cevizde önemli bir Omega 3 kaynağı olduğundan dolayı rahatsızlıkların düzelmesine katkı sağlar.
 • Haşhaş tohumu da sıklıkla havale geçiren hastaların tercih edebilecekleri yiyeceklerden bir tanesidir.

Hem ilaç tedavisi uygulamak hem de bitkisel yöntemleri değerlendirmek, bu tür hastalıklara kalıcı çözümler bulabilmek açısından avantajlıdır. Havale belirtileri bebeklerde daha ciddi olabildiği için bilinçlenmek gerekir.  Böylelikle kısa sürede çözüm üretmek pratik hale gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.