saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hayıt Tohumunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

03.01.2019
242
Hayıt Tohumunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Hayır tohumunun faydaları ve tüketimine dikkat edilmesi gerekmekte olup birçok faydası da mevcuttur. Hayıt tohumu Ender Saraçoğlu tarafından da faydaları sebebi ile önerilmekte olan bir tohumdur. Hayıt tohumu özellikle hamilelik ihtimalini arttırdığı için eşler arasında tercih edilmektedir. Bunun yanı sıra regl düzensizliğinin de önüne geçmektedir. Hayıt otunun birçok faydası bulunmaktadır ve kadınlar üzerinde önemli etkileri mevcuttur. Hayıt otu halk arasında namus otu olarak da bilinmektedir.

Hayıt Tohumu Nedir?

Hayıt tohumu nedir; daha önce karabiber amacı ile de kullanılmakta olan bir tohum türüdür. Özellikle eski zamanlarda Ruhban sınıfı tarafından kullanılmaktadır. Bu sebeple hayıt otunun birçok ismi bulunmaktadır. Bu isimler arasından en bilinenleri ise ruhban biberi ve namus otudur. Hayır tohumu mine çiçeğinin familyasından gelmektedir. Dünya üzerinde uzun zamandır var olan bir bitki olan hayıt otu çalı tipinde bir bitkidir. Hayıt otunun boyutu 3 metreyi geçebilmektedir ve bu sebep ile çalı görüntüsü elde etmektedir.

Hayıt Tohumu Nerede Yetişir?

Hayıt tohumu nerede yetişir; Akdeniz bölgesinde yetişmekte olan bir bitkidir. Akdeniz dışında kalan iklimlere ayak uyduramaması ile bilinmektedir. Latincede adından dolayı namus otu olarak bilinmektedir. Latincede adı vitex agnus castus olan hayıt tohumu ülkemizde de yetişmektedir. Bilimsel araştırmalar sebebi ile de kullanılabilen bir bitki olup ilaç yapımında da tercih edilmektedir.

Hayıt Tohumu Dış Görünümü

Hayıt otunun dış görünüşü 3 metreye varan boyu sebebi ile çalıyı andırmaktadır. Ayrıca yaprakları da karabiber benzemektedir ve uzun yıllar önce karabiber amacı ile de kullanılmıştır. Hayıt otu küçük meyvelerden oluşmaktadır. Bu meyveler siyah renkli olup hayıt tohumu olarak bilinmektedir. Hayıt otunun birçok kullanım alanı ve faydası bulunmaktadır. Hayıt tohumu kullananların sayısı tohumun yararları sebebi ile artış göstermiştir. Hayıt tohumu aktarlar aracılığı ile satın alınabilmektedir.

Hayıt Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Hayıt otunun birçok faydası bulunmaktadır. Akdeniz ikliminin hakim olduğu bölgelere yetişen hayıt otu özellikle kadınlar için oldukça yararlıdır. Erkeklerin cinsel isteğini azalttığı da bilinen hayıt otuna namus otu denilmesinin sebebi ise budur. Kadınlar daha faydalı olabilen hayıt tohumunun faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Hayıt otunun faydaları arasında kadınların hamile kalma olasılığı bulunmaktadır. Hayıt otu kadınların hamile kalma olasılığını arttırmaktadır. Yumurtalıkların daha düzenli ve verimli çalışmasına sebep olmaktadır.
 • Hayıt otu adet kanamalarını sırasında oluşan ağrıların hafifletilmesi amacı ile de kullanılmaktadır. Adet döngüsünü düzene soktuğu gibi aynı zamanda ağrıları da hafifletmektedir.
 • İdrar söktürücü olarak da kullanılmaktadır.
 • Adet sancının ve kadınlarda oluşabilen diğer sancıların azalmasında da yardımcı olmaktadır.
 • Doğum kontrol haplarının ardından oluşan adet bozuklukları ve hormonlarda meydana gelen değişimleri stabil tutmaktadır. Bu sebep ile doğum kontrol haplarının ardından hormonların değişmesine izin vermemekte ve bozulan hormonları düzene sokmaktadır.
 • Hayıt tohumu özellikle kadınlar tarafından kullanılmaktadır. Bunun sebebi ise hayıt tohumu adet düzensizliği ve doğum sonrasında ortaya çıkan hormonal bozuklukları düzenlemesidir.
 • Ayak şişmesine iyi gelmektedir ve şişkinlikleri indirmektedir.
 • Hormonları dengeye sokar ve hormonal rahatsızlıkların azalmasını ve düzene girmelerini sağlar.
 • Menopoz sebebi ile oluşan baş dönmesi, aşırı terleme ve sıcak basması ve daralma gibi problemlerin önüne geçer. Menopozun daha hafif atlatılmasını sağlar.
 • Doğum yapan kadınlar tükettikleri takdirde emzirme döneminde süt artışı görülmektedir.
 • İshal problemini giderir.
 • Hazımsızlık probleminin önüne geçer.
 • Prostat kanseri başta olmak üzere birçok kanserin tedavisinde kullanılmaktadır. Kanser tedavilerine yardımcı olur.
 • Sivilce oluşumunu engellemektedir.
 • Parkinson hastalığına iyi gelmektedir. Özellikle Parkinson ilaçlarında hammadde olarak da kullanılmaktadır.

Hayıt Otu Nasıl Tüketilir?

Hayıt otunun tüketiminde dikkat edilmesi gereken durumlar bulunmaktadır. Aşırı tüketiminden kaçılması ve hasta kişilerin doktor kontrolünde hayıt tohumu tüketmesi gerekmektedir. Düzenli olarak kullanıldığında ilaç etkisi gösterebilmektedir bu yüzden uzun süreli kullanımlarından zarar gelmemektedir. Hayıt meyvesi tüketilecek ise en fazla 40 mg tüketim yapılması gerekmektedir. Hayıt tohumu tüketimi günde en fazla 3 kere yapılmalıdır. Günde 3 kereden fazla tüketim yapılmaması doktorlar ve aktarlar tarafından önerilmektedir. Hayıt tohumu sıcak suya eklenerek tüketilmektedir. 1 bardak sıcak suyun içine atarak 10 dakika bekletildikten sonra tüketimi yapılabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.