saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hemofilinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

29.09.2018
105
Hemofilinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Hemofilinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Hemofili sebepleri ve belirtileri tespit edildiğinde, önemli kan rahatsızlıklarından bir tanesi olduğunu söylemekte yarar vardır. Protein eksikliği sonucunda, kanda pıhtılaşma meydana gelir. Bu durum ise belirli bir süre tedavi edilmediğinde beyin kanaması gibi önemli sağlık sorunlarının ortaya çıkmasını tetikler. Kadınlar ve erkeklerde özellikle 35 yaş üzerinde görülme riski artan hemofili, kanama bozukluğu olarak da adlandırılır.

Hemofili Nedir?

Hemofili, kan pıhtılarının yoğunlaşması ile birlikte ortaya çıkan bir rahatsızlıktır. Hemofili tedavisi ise yalnızca uzman doktorlar tarafından yapılır. Belirtilen hastalıkta en iyi sonucu alabilmek adına doktor seçimi dikkat edilecek temel faktörlerden bir tanesidir.

 • Kan pıhtılaşmasının artması, hemofili hastalarının herhangi bir yerleri kesildiğinde daha fazla kanamasına neden olur.
 • Kadınlara göre hemofili görülme sıklığı erkeklerde daha fazladır.
 • Bazen ebeveynler taşıyıcı olabildikleri için çocuklarına genetik faktörlerle hastalık aktarılır.
 • Tedavi sürecinde ya da ilaç kullanımı sırasında doktorun belirlediği tüm talimatlara dikkat etmek gerekir.

Tedavi edilebilen bir rahatsızlık olan hemofili, günlük rutinleri engellemez. Kanama bazen yaşamı tehdit edebilecek düzeye çıkabildiğinden dolayı hemofili hastalarının dikkatli olmalarında yarar vardır.

Hemofili Nasıl Ortaya Çıkar?

Hemofili rahatsızlığının boyutlarına bağlı olarak belirtileri de farklılık gösterir. Bazı hastalarda hemofili, küçük yaşlarda anlaşılırken bazılarında ise orta yaştan sonra kendini göstermeye başlar. Belirtilen kan hastalığı, yapılan detaylı tarama ve tetkikler sonrasında tespit edilir. Eklem içi kanama, idrarda kan ve kas ağrıları en çok görülen belirtileri arasındadır. Hemofili tedavisi var mıdır diye merak edenlerin öncelikli olarak hastalığın belirtileri hakkında fikir edinmeleri faydalarına olacaktır.

Vücudun belirli yerlerinde morluklar: Yukarıda belirtilenler dışında hemofili rahatsızlığı vücutta morluklara da neden olur. Özellikle ayak bilekleri ve bacaklarda morluk gibi problemlerin yaşanması durumunda doktordan destek almak, hastalığın ilerlemeden tespit edilebilmesi açısından önemlidir. Havalenin Sebepleri, Nelerdir. Tedavi süreci nedir. Öğrenmek için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Hemofili Tedavisi Nasıl İlerler?

Hemofili rahatsızlığı olan hastaların öncelikle hangi seviyede oldukları belirlenir. Daha sonrasında ise hastalıkları doğrultusunda belirli bir ilaç tedavisi uygulanır. Bu noktada doğru doktor seçimi ve istenen tüm unsurlara dikkat edilmesi son derece önemlidir.

 • Gen tedavisi, hemofili hastalarına uygulanan yöntemlerden bir tanesidir.
 • Yine aynı şekilde kanama oluşması halinde sağlık problemlerinin artmaması adına bazı ilaçlar verilir.
 • Hastaların vücutlarındaki kan pıhtılaşma oranları kontrol altına alınır.
 • Bu noktada hastanın dirençli olması ve beslenme düzenine de dikkat etmesi önemlidir.
 • Koruyucu tedaviler uygulanıyor olsa bile günümüzde hala hemofili için kalıcı çözümler bulunmamıştır.

Ancak hastaların problemlerini en erken fark etmeleri ve doktora danışmaları önem taşır.

Hemofili Türleri Ve Etkileri

Hemofili rahatsızlığı konusunda bilgi sahibi olmak, oluşabilecek problemlerde daha bilinçli hareket edebilmek açısından önemlidir. Hemofili hastalığı kimlerde görülür diye merak edenlerin belirtilen rahatsızlığın genetik faktörler ile aktarılabildiğini öğrenmelerinde yarar vardır. Hemofili A ve B tipi, hastalığın derecesine göre belirlenir. A tipi hemofili hastalarında kanın pıhtılaşma düzeyi VIII olarak belirlenmiştir. B tipi hemofili olanlarda ise pıhtılaşma oranı IX olarak karşımıza çıkar.

Noel hastalığı olarak bilinir: A tipi hemofili yaygın olarak görülen alternatiflerinden bir tanesi olmak ile birlikte B tipi hemofili ise noel hastalığı olarak karşımıza çıkar. Kan pıhtılaşma sorunu yaşayanların bu tür hastalık çeşitlerini öğrenmeleri, daha kolay müdahale yapabilmeleri açısından önemlidir.

Beyin Kanamasına Dikkat

Her ne kadar tedavi süreci hızlı olsa da hemofili rahatsızlığı yaşayanların beyin kanaması riski vardır. Bu nedenle hastalık sürecinde sürekli doktor kontrolünde olmak ve tüm tetkikleri eksiksiz bir şekilde yaptırmak önemlidir. Hemofili hastası kaç yıl yaşar? Diye merak edenlerin öncelikle uzman doktorlar ile görüşmeleri önerilir.

 • Kontrol altında tutulduğunda ölümcül tehlikeler oluşturabilecek bir hastalık türü değildir.
 • Hastalığın seyri ve iyileşme süreci kişiden kişiye göre farklılık gösterir.
 • Hemofili ile ilgili yapılan araştırmalar devam etmek ile birlikte hastaların en kısa süre içerisinde şikayetlerinden kurtulmaları amaçlanır.
 • Hemofili tedavisi sırasında nörolojik bazı yan etkiler oluşabilir.

Bu durum ise hastaların günlük hayatlarının etkilenmesine neden olur. Tedavi boyunca en iyi sonuçları alabilmek adına dinlenmek ve beslenmeye dikkat etmek, temel faktörler arasındadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.