saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hindistan Cevizi Yağının Güzellik için Faydaları Nelerdir?

03.01.2019
40
Hindistan Cevizi Yağının Güzellik için Faydaları Nelerdir?

Hindistan cevizi yağının cilde birçok faydası bulunmaktadır. Son zamanların en popüler ürünlerinden birisi olan hindistan cevizi yağı çok farklı şekillerde kullanılmaktadır. Günümüzde saç bakımından cilt bakımına bir çok şey için hindistan cevizi yağı tercih edilmektedir.

Ciltlerinde, tırnaklarında ya da saçlarında sorunlar yaşan kadın ve erkekler hindistan cevizi yağı ile bu sıkıntılarını giderebilmektedir. Doğal bir ürün olan hindistan cevizi yağı gönül rahatlığı ile kullanılabilecek de bir üründür.

Hindistan Cevizi Yağı Nedir?

Günümüzde hem nemlendirici hem de temizleyici olarak kullanılan hindistan cevizi yağı, hindistan cevizi meyvesinin beyaz bölgesinin kurutulması ve daha sonrasında onun sıkılması ile çıkaralın bir yağdır. Hindistan cevizi yağı cilt lekeleri içinde etkili bir yöntem olarak sunulmaktadır. Hindistan cevizi yağının bunlar dışında birçok faydası bulunmaktadır. Farklı kullanım yollarıyla güzellik bakımları yapılabilmektedir.

Hindistan Cevizi Yağının Yüz İçin Faydaları

Hindistan cevizi yağının kullanım şekillerinden birisi yüzlere sürülmesidir. Örneğin makyaj temizlemek için kozmetik ürünler kullanmak istemeyen kişiler hindistan cevizi yağı ile makyajını temizleyebilmektedir. Bir parka pamuğa bir miktar hindistan cevizi alınarak hafif şekilde makyaj temizliği yapılabilmektedir.

Ayrıca hindistan cevizi yağının en etkili olduğu konulardan birisi de cildin nemlendirilmesidir. Hindistan cevizi yağı cilde zararları bulunmadığı gibi faydaları vardırç Hem yüze hem de tüm vücuda sürülen Hindistan cevizi yağı çok önemli bir nemlendiricidir. Peeling olarak kullanmak isteyenler için ise şunlar gereklidir:

  • 1 yemek kaşığı Hindistan cevizi yağı,
  • 1 yemek kaşığı toz şeker.

Bu malzemeler karıştırıldıktan sonra yüze masaj yaparak uygulanırsa eğer cildin pürüzsüzleşmesi sağlanacaktır.

Hindistan ceviz yağı cildi korurken, cilt yatağını dengeleyerek akne ve sivilce oluşumunu önlemektedir. Ayrıca Hindistan cevizi yağı göz altı morlukları giderilmesi için oldukça etkilidir.

Saç Bakımı için Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağının cilde olduğu kadar saçlara da çok faydası vardır. Saçların bakımını yapan bu yağ daha sağlıklı bir saçlara kavuşulmasını sağlamaktadır. Saçlar için farklı kullanımlar bulunmaktadır. Örneğin bu yöntemlerden bir tanesi, saçların şampuanla yıkanmasının ardından hindistan cevizi yağının saçlara uygulanıp 10 dakika bekletildikten sonra ılık suyla durulanmalıdır. Bu yöntemi uygulayarak hindistan cevizi yağı ile saç uzatanlar da bulunmaktadır.

Hindistan cevizi yağının saç için bir diğer kullanım şekli ise hindistan cevizi yağı ile saçlara maske yapmaktır. Bu da kirli saça yağın sürülmesi ve 20 dakika kadar beklenip saçların şampuan ile yıkanmasıdır. Yağın daha kolay saçtan çıkması için ilk olarak saça su değdirmeden şampuan sürülmesi tavsiye edilmektedir. Bu hindistan cevizi yağı saça kullananlar faydasını gördüklerini belirtmektedir.

Hindistan Cevizi Yağının Diğer Faydaları

En çok saça ve yüze sürelen Hindistan cevizi yağının daha birçok farklı faydası bulunmaktadır. Örneğin tırnak bakımı için bu yağ kullanılmaktadır. Ellere ve tırnaklara sürülen Hindistan cevizi yağının tırnakları ve elleri yumuşatma ve parlatma özelliği bulunmaktadır. Bunların yanı sıra hindistan cevizi yağının diğer bazı faydaları şunlardır:

  • Diş beyazlatma: Doda ile karıştırılan hindistan cevizi yağı ile dişlerin fırçalanması, daha beyaz dişlerin olmasını sağlamaktadır.
  • Doğal deodorant: ayaklara ve koltukaltarına sürülen hindistan cevizi yağı koku oluşumunu önmektedir.
  • Pişik gidermek: Bebeklerde oluşan pişiklerin giderilmesi için hindistan cevizi yağı kullanılabilmektedir. Ancak alerjik durumlara dikkat edilmelidir.
  • Saç bitlerini temizleme: Elma sirkesi ile ıslatılan saçlar kuruduktan sonra hindistan cevizi yağı uygulanarak bu şekilde bir süre bekletilir ve daha sonra yıkanır. Bu yöntem saçlardaki bitlerin ölmesini sağlamaktadır.

Hindistan Cevizi Yağı Yemeklerde Kullanılabilir Mi?

Hindistan cevizi yağının cilde, saça, tırnaklara sürülmesinin yanında kullanılan yolları da vardır. Örneğin; hindistan cevizi yağı yemek için de kullanılmaktadır. Bu yağ ile bazı yemekler hazırlanabilmektedir. Hindistan cevizi yağının ısınması halinde de özelliği gitmediğinden dolayı pilav gibi yemeklre konabilmektedir. Normal yağ yerine kullanılan hindistan cevizi yağı yemeğe farklı bir tat katmaktadır. Bunun yanı sıra salata yapımında da sıklıkla kullanılmaktadır.

Ayrıca hindistan cevizi yağı zayıflama yöntemi olarak da kullanılmaktadır. Makul miktarda yenilen hindistan cevizi yağı yağların yakılmasına yardımcı olmaktadır. Fakat yenilen miktara dikkat edilmelidir. Kolestrol sıkıntısı olanlar ise yine makul miktarda hindistan cevizi yiyerek kolestrol kontrolü sağlayabilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.