saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Horlama Nedir, Neden Olur Horlama Tedavisi

30.01.2019
76

horlama belirtileri nelerdir? Horlamayı engellemek için ne yapılmalı, nelere dikkat edilmeli, ne zaman doktora başvurulmalı. horlamaya iyi gelen bitkiler var mıdır, nelerdir? Horlamayı etkileyen faktörler nelerdir?

Horlama Nedir, Neden Olur Horlama Tedavisi

Özellikle belli yaş üzeri insanların veya fazla kilolarında şikâyetçi insanların en çok araştırdığı sağlık konularının başında horlamanın sebepleri ve tedavi yolları yer alıyor. Esas olarak horlamanın birçok sağlık sebebi olduğu gibi horlama tedavisi konusunda da çok çeşitli yöntemler gelişmiş durumda. Bunların hangisinin kullanılacağı ise en doğru şekilde doktor ve hasta işbirliği ile mümkün.

Horlama Nedir?

Horlama, boğazınızdaki rahat dokulardan geçen hava akarken ortaya çıkan ve dokuların nefes alırken titreştiği küfür veya sert sestir. Neredeyse herkes horluyor, ancak bazı insanlar için kronik bir problem olabilir. Bazen ciddi bir sağlık durumunu da gösterebilir. Ayrıca, horlama eşiniz için sıkıntı yaratabilir.

Kilo vermek, yatmadan önce yemekten kaçınmak veya yana dönük uyumak gibi yaşam tarzı değişiklikleri horlamayı önlemenize yardımcı olabilir. Ek olarak, rahatsız edici horlamayı azaltabilecek tıbbi cihazlar ve ameliyatlar mevcuttur. Ancak, bu horlayan herkes için uygun veya gerekli değildir.

Horlama Belirtileri

Horlama sıklıkla tıkayıcı uyku apnesi adı verilen bir uyku bozukluğu ile ilişkilidir. Tüm horlayan kişiler uyku apnesnee sahip değildir, ancak horlamaya aşağıdaki belirtilerden herhangi biri eşlik ediyorsa, uyku apnesi için doktora görünmenin bir faydası olabilir:

 • Solunum uyku sırasında duraklar
 • Gündüz uykulu olmak
 • Konsantrasyon zorluğu
 • Sabah baş ağrıları
 • Uyandıktan sonra boğaz ağrısı
 • Huzursuz uyku
 • Geceleri nefes almak ya da boğulma hissi
 • Yüksek tansiyon
 • Geceleri göğüs ağrısı
 • Horlamanız çok yüksek, eşinizin uyumasını engelliyorsa
 • Çocuklarda, zayıf dikkat süresi, davranış sorunları veya okulda düşük performans

Uyku apnesi sıklıkla yüksek sesle horlama ve ardından nefes alma durduğunda veya sessizlik dönemleri ile karakterize edilir. Sonunda, solunumdaki bu azalma veya duraklama ile uyanabilirsiniz. Bozuk uyku nedeniyle düzensiz uyuyabilirsiniz.

Horlama Sebebiyle Ne Zaman Doktora Gitmek Gerekir?

Yukarıdaki semptomlardan herhangi birine sahipseniz doktorunuza görünün. Bunlar horlamanızın obstrüktif uyku apnesi ile ilişkili olduğunu gösterebilir. Çocuğunuz horlarsa, çocuk doktorunuza sorun. Çocuklar da uyku apnesine sahip olabilir. Burun ve boğaz problemleri ve obezite sıklıkla çocuğun hava yolunu daraltabilir ve bu da çocuğunuzun uyku apnesine neden olabilir. Horlama için hangi doktora gidilir diye sorularsa bu durumda uygun olan uzaman KBB uzmanıdır.

Horlamanın Nedenleri

Horlama, ağzınızın anatomisi ve sinüsler, alkol tüketimi, alerji, soğuk algınlığı ve kilonuz gibi birçok faktörden kaynaklanabilir. Uyuduğunuzda ve hafif bir uykudan derin bir uykuya doğru ilerlerken, ağzınızın çatısındaki kaslar, dil ve boğaz gevşer. Boğazınızdaki dokular, solunum yolunuzu kısmen tıkayacak ve titreyecek kadar rahatlayabilir. Hava yolunuz ne kadar daraltılırsa, hava akışı o kadar güçlenir. Bu, doku titreşimini artırır, bu da horlamanın daha yüksek çıkmasına neden olur. Horlama neden olur KBB uzmanlarına göre aşağıdaki koşullar havayolunu etkileyebilir ve horlamaya neden olabilir:

Ağız anatominiz

Düşük, kalın ve yumuşak bir damak olması solunum yolunuzu daraltabilir. Aşırı kilolu insanlar, boğazlarının arka tarafında, solunum yollarını daraltabilecek ekstra dokulara sahip olabilir. Aynı şekilde, yumuşak damaktan asılan üçgen doku parçası uzatılmışsa, hava akımı engellenebilir ve titreşim artabilir.

Alkol Tüketimi

Horlama, yatmadan önce çok fazla alkol tüketerek de sağlanabilir. Alkol boğaz kaslarını gevşetir ve solunum yolu tıkanıklığına karşı doğal savunmanızı azaltır.

Burun Problemleri

Kronik burun tıkanıklığı veya burun delikleriniz arasındaki çarpık bir bölüm varsa horlamaya katkıda bulunabilir.

Uyku Eksikliği

Yeterli uyku almamak boğaz gevşemesine neden olabilir.

Uyku Pozisyonu

Horlama boğazdaki yerçekimi etkisinin havayolunu daraltması nedeniyle sırt üstü uyurken genellikle en sık ve en yüksek horlama olur.

Cinsiyet

Erkeklerin horlama ve uyku apnesini kadınlardan daha fazla kullanma olasılıkları vardır. Kadınlarda horlama sebepleri erkeklerden farklı olabilir.

Aşırı Kilolu Olmak

Fazla kilolu veya obez olan kişilerin horlaması veya obstrüktif uyku apnesi olması daha olasıdır.

Dar Bir Hava Yoluna Sahip Olmak

Bazı insanlar hava yolunu daraltabilecek ve horlamaya neden olabilecek uzun yumuşak bir damak veya büyük bademcikler veya adenoidler içerebilir.

Genetik Yatkınlık

Kalıtım, uyku apnesi için potansiyel bir risk faktörüdür.

Horlama Hastalığının Teşhisi

Durumunuzu teşhis etmek için doktorunuz belirti ve semptomlarınızı ve tıbbi geçmişinizi gözden geçirecektir. Doktorunuz ayrıca fizik muayene de yapacaktır. Doktorunuz eşinize de sorunun ciddiyetini değerlendirmek için ne zaman ve nasıl horladığınızla ilgili bazı sorular sorabilir.

Görüntüleme

Doktorunuz röntgen, bilgisayarlı tomografi taraması veya manyetik rezonans görüntüleme gibi bir görüntüleme testi talep edebilir. Bu testler, hava yolunuzun yapısını, sapmış bir septum gibi problemler açısından kontrol eder.

Uyku çalışması

Horlamanızın şiddetine ve diğer semptomlara bağlı olarak doktorunuz bir uyku çalışması yapmak isteyebilir. Uyku çalışmaları bazen evde yapılabilir.

Horlama Hastalığının Tedavisi

Horlama tedavisi nasıl yapılır diye sonalar için horlamanızı tedavi etmek için doktorunuz muhtemelen ilk olarak yaşam tarzı değişikliklerini önerecektir. OSA eşliğinde horlama için doktorunuz şunları önerebilir:

 • Oral aletler, hava geçişinizi açık tutmak için çenenizin, dilinizin ve yumuşak damak pozisyonunuzun ilerlemesine yardımcı olan formda oturan diş ağızlıklarıdır.
 • Sürekli pozitif hava yolu basıncı (CPAP). Bu yaklaşım uyurken burnunuza veya ağzınıza maske takmayı içerir. Maske, basınçlı havayı küçük bir başucu pompasından uyku sırasında açık tutmak için hava yolunuza yönlendirir. CPAP horlamayı ortadan kaldırır.
 • Yeni bir cerrahi teknik, dilin ileri hareketini kontrol eden sinire uygulanan bir uyarıcı ile dil nefes alırken dilin hava yolunu tıkamamasını sağlar.

Yaşam Tarzı Değişiklikleri

Horlamayı önlemek veya horlama nasıl kesilir bilmek için aşağıdaki ipuçlarını deneyin:

Kilo Verin

Fazla kilolu insanlar boğazda horlamaya katkıda bulunan ekstra dokulara neden olabilir. Kilo vermek horlamayı azaltmanıza yardımcı olabilir.

Yan Uyuma

Sırtüstü yatmak, dilinizin boğazınıza geri çekilmesini sağlar, hava yolunuzu daraltır ve hava akışını kısmen engeller. Gecenin ortasında daima sırtınızın üzerinde yattığınızı görürseniz, pijama üstünüzün arkasına bir tenis topu dikmeyi deneyin. Ayrıca horlama yastığı da kullanılabilir.

Yatağınızın Başını Kaldırın

Yatağınızın başını yaklaşık 10 santim kadar yükseltmek yardımcı olabilir.

Burun Tıkanıklığı Tedavisi

Alerji veya sapmış bir septum olması burnunuzdaki hava akımını sınırlayabilir. Bu sizi horlama olasılığını artırarak ağzınız üzerinden nefes almaya zorlar.

Kronik sıkışıklığınız varsa doktorunuza reçeteli sprey sorun. Hava yolunuzdaki sapmış bir septum gibi yapısal bir bozukluğu düzeltmek için ameliyat gerekebilir.

Alkolü Sınırlandırın

Yatmadan en az iki saat önce alkollü içecekler almaktan kaçının ve sakinleştirici kullanmadan önce doktorunuza horlama hakkında bilgi verin. Sakinleştirici maddeler ve alkol, merkezi sinir sisteminize zarar verir ve boğazınızdaki dokular da dahil olmak üzere aşırı kas gevşemesine neden olur.

Sigarayı Bırakmak

Sigarayı bırakmak, başka birçok sağlık yararına sahip olmasının yanı sıra, horlamayı azaltabilir.

Yeterli Uyku Uyumak

Yetişkinler, gece başına en az yedi saat uyumayı hedeflemelidir. Çocuklar için önerilen uyku saatleri yaşa göre değişir. Okul öncesi çağındaki çocuklar günde 10 ila 13 saat uyumalıdır. Okul çağındaki çocukların günde dokuz ila 12 saate ihtiyacı vardır ve gençler günde sekiz ila 10 saat arasında olmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.