saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Hpv Nedir? Hpv Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

26.02.2019
14

Hpv virüsü nedir, nasıl teşhis edilir, nerelerden bulaşır, aşısı var mıdır? ne zaman yaptırılmalıdır? Hpv virüsünden korunmanın yolları nelerdir? tedavisi için hangi ilaçlar kullanılmalıdır?

Hpv Nedir? Hpv Virüsü Nasıl Tedavi Edilir?

Hpv’nin ne olduğu ve bu virüsün nasıl tedavi edildiği özellikle kadınlar tarafından çok sık merak edilmektedir. HPV human papilo mavirus adlı enfeksiyonun açılımından gelmektedir. Bu hastalığın daha çok cinsel yolla bulaşan bir hastalık olduğu bilinmektedir. Kişilerde ciddi sorunlara neden olabileceğinden Hpv virüsü tedavisi şarttır. Bu hastalık tedavi edilmediği zaman genital siğil, rahim ağzı kanseri ve de diğer kanser türlerine yakalanma ihtimalinin yaklaşık olarak 200 kata kadar arttığı bilinmektedir.

Bu hastalığın pek çok türü vardır. Yapılan araştırmalar HPV nin 100 den fazla türü olduğunu ortaya koymuştur. Ve genellikle genital siğillere neden olduğu bilinmektedir. Bu siğiller genellikle genital bölgede çıkan siğiller olsa da vücudun diğer yerlerinde de siğil çıkabilir. Bu siğiller hemen çıkmaz, üzerinden birkaç hafta kadar süre geçmesi gerekebilir.

HPV Virüsü Kanserlere Neden Oluyor

HPV virüsünden kaynaklı olarak kanser vakalarına sıkla rastlanmaktadır. Fakat virüs vücuda alındığı ilk andan itibaren ne siğil ne de kanser görülür. Kanser oluşumu için 10 ya da 15 yıl gibi uzun yıllar geçmesi gerekebilir. Ağız kanserlerinde yapılan testlere göre HPV virüsü yüzde 99 oranında tespit edilmiştir.

HPV Virüsü Yalnızca Kadınlarda Görünmez

HPV virüsü bilinenin aksine yalnızca kadınlarda görülmez. Erkeklerde de hpv virüsü bulunabilir ve Hpv tedavisi erkeklerde nasıl olur sorusuna yanıt aranılabilir. Genellikle bu virüs erkeklerin vücudunun içine girdiği zaman kişilerde skrotum ve anorektal kanserlerine neden olmaktadır. Neyse ki günümüzde bu virüse karşı aşı tedavisi uygulanması mümkündür. Böylece kanser vakalarının önemli ölçüde önüne geçmiş olunur.

HPV’nin Türleri Kanser Olma Olasılığını Belirleyebilir

Hpv virüsü görüntülerine baktığımız zaman genital bölgeyi etkileyen 40 dan fazla HPV Virüs türü olduğunu görmekteyiz. Farklı her virüs için bu virüsün tanımlanması adına bir sayı verilmektedir. Kimi virüs tipleri yüksek riskli virüs tipleridir ve bu virüs tiplerinin kendilerine ait numaraları vardır. 18i 31, 36 gibi.

Bazı virüs tiplerinin ise düşük riskli olduğu bilinmektedir. Yüksek riskli olan virüs tipleri kişilerde vajinal kanserlere neden olurken düşük riskli olan virüsler genellikle kansere neden olmamaktadır. Genellikle yüksek riskli olan virüsler için aşı tedavisi uygulaması yapılmaktadır.

HPV Virüsünün Tuvaletten Bulaşması Mümkün Müdür?

Hpv virüsü tuvaletten bulaşırmı diye sıkça sorulmaktadır. Evet, bu virüsün size bulaşması için tuvalette hijyene dikkat etmemeniz rol oynar. Bu nedenle halka açık tuvaletlerde çok dikkatlı olmanız ve hijyen kurallarına uymanız gerekmektedir. Aksi takdirde kansere kadar varan bir hastalığı bir anlık zaman diliminde kapabilirsiniz.

HPV Virüsü Taşıyor Olabilir ve Bunun Farkında Olmayabilirsiniz

HPV virüsünün çok yaygın olduğu bilinmektedir. Neredeyse bütün erkeklerin ve de kadınların hayatlarında en az bir kez bu virüsü vücutlarına aldıkları bilinmektedir. Bu kişiler bu virüsü kaptıklarının hiç farkında olmayabilirler. Ve bu virüsü başka kişilere de bulaştırabilirler. Kimi zaman semptomların ortaya çıkması için aradan yılların geçmesi gerekebilir. Bu nedenle bu gün gördüğünüz HPV virüsü semptomlarının sebebi yıllar öncesine dayanabilmektedir. Hpv virüsü nasıl anlaşılır için bu nedenle belirtilere bakmak işe yaramaz, test yaptırılması gerekir.

Genital Siğiller HPV Virüsünün Bir Göstergesi Olabilir

HPV virüsüne kapılıp kapılmadığınızı anlamanızın bir yolu da belirtilere bakmaktır. Her ne kadar belirtilere bakılması kesin bir yöntem olmasa da çoğu kişi için yol gösterici olacaktır. İlk belirtiler arasında siğil yer alır. Genellikle özellikle de erkeklerde bu virüsün bir belirti göstermediği bilinmektedir. Fakat genellikle genital siğillerin nedeni HPV virüsleridir. Bu siğiller kimi zaman düz kimi zaman tırtıklı kimi zaman da büyük ya da küçük olabilmektedir. Bu kişiden kişiye değişmektedir.

HPV Virüslerinin Erkeklerde Yol Açtığı Kanser Türleri Nelerdir?

Çok nadir olarak da belirli tipte olan HPV virüslerinin erkeklerde penis kanserine ve anüs kanserine neden olduğu bilinmektedir. HPV virüsünün türüne göre değişmekle birlikte kişilerde dil kanseri ve boğaz kanseri de görülebilir. Bu kanser türleri yalnızca erkeklerde görülür.

HPV Virüsünden Kaynaklanan Kadınlarda Genital Siğiller

Erkeklerde olduğu gibi kadınlarda da bu virüs hemen belirti vermez. Aynı şekilde kadınlarda da genital siğiller oluşabilir. Bununla birlikte siğilden kaynaklanan ağrılar meydana gelir. Özellikle de cinsel ilişki yaşanması sırasında bu ağrılarda artış olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda da kadınlar idrara çıktıkları zaman idrarlarını yaparken yanma ve ağrı hisseebilirler. Kanserler ile genital siğillere neden olan HPV virüslerinin farklı olduğu bilinmektedir. Bu nedenle de siğil görünmesinin bir nevi iyi olduğu söylenebilir.

Aşılar Kadınları Rahim Ağzı Kanserinden Korur

HPV virüsünden kaynaklı olarak kadınlar sıkça rahim ağzı kanseri hastalığına yakalanabilirler. Bu kanser tıp dilinde serviks olarak da bilinmektedir. Eğer aşı olursanız olduğunuz aşı sizi serviks kanserinden koruyabilir. Bu nedenle de Hpv virüsü tedavisi kadın nasıl yapılır diye soran kişilere genellikle ilk öneri aşı olunmasıdır. Bu kansere yakalanan kişilerde hiçbir belirti ilk aşamada görünmediğinden kadınların düzenli olarak kontrollerine gitmelerinde fayda vardır.

HPV Virüsünün Ortadan Kaldırılması İçin İlaç Tedavi Yöntemi

HPV virüsü için yalnızca aşı tedavi yöntemi uygulanmaz. Farklı tedavi yöntemleri de vardır. İlaç tedavisi en çok tercih edilen tedavi yöntemleri arasında yer almaktadır. Bu tedavi yöntemi siğilleri ortadan kaldırmak amacı ile tercih edilmektedir. İlaçlar doğrudan lezyona uygulanmaktadır ve genellikle tek kullanımda ya da kısa süreli kullanımda tedaviden sonuç almak mümkün değildir. Bu nedenle bu ilaçların kullanılması hem düzenli olmalıdır hem de uzun süreli kullanılmalıdır. Her ilaçta olduğu gibi bu ilacı da kullanmak için mutlaka doktorunuzun onayını almanız gerekir. Aksi halde durumu daha da kötü yapabilirsiniz.

HPV Virüsünün Tedavisi İçin Hangi İlaçlar Kullanılmaktadır?

HPV Virüsü için doktorlar tarafından farklı çeşitte ilaçlar tercih edilebilir. En çok kullanılan ilaçlar arasında salisilik asit, İmikuimod, podofiloks ve trikloasetik asit yer almaktadır. Kimi ilaçların reçetesiz alınması mümkün olsa da yinede doktora danışılmadan alınması doğru olmaz.

Reçetesiz Olarak Satılan İlaçları Alırken Bile Neden Doktora Danışmam Gerekir?

Çünkü her ilacın kullanım şekli amacı ve yöntemi farklıdır. Örnek vermek gerekirse sizin yüzünüzde siğil olabilir ve de bunun için eczaneden siğil ilacı almak isteyebilirsiniz. Fakat salisik asit yüz bölgesinde asla kullanılmaması gereken bir ilaçtır. Siğiliniz daha kötü olur ve de cildinizde ciddi tahrişlere neden olabilirsiniz. Bu nedenle doktorun onayının alınması gerekir.

HPV Enfeksiyonundan Korunma Yolları Nelerdir?

HPV virüsünden korunmak için alınacak önlemlere dikkat edilmesi, bu hastalık ile karşılaşma riskini oldukça düşürecektedir. Bu önlemler arasında:

  • Tek eşli cinsel ilişkiyi tercih edin,
  • Mümkün değilse seks partnerlerinizin sayısını azaltmayı deneyin,
  • HPV aşısı olun,
  • Korunmasız cinsel ilişkiye girmeyin,
  • Hijyen kurallarına özellikle halka açık yerlerde daha çok dikkat edin,
  • Başkaları ile aynı kişisel eşyaları paylaşmayın,
  • Bağışıklık sisteminizi olumsuz yönde etkileyecek hastalıklardan kaçınmak için düzenli uyuyun, sağlıklı beslenin, düzenli olarak kontrollerinizi yaptırın.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.