saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İbrahim Saraçoğlu Kabızlık Nasıl Geçer, Kabızlığa Ne İyi Gelir?

25.02.2019
54

Kabızlık nedir, neden olur, kabızlık tedavisi var mıdır, bitkisel kürler var mıdır, nasıl kullanılır? Kabızlık için en faydaları yiyecekler nelerdir, nasıl tüketilmelidir?

İbrahim Saraçoğlu Kabızlık Nasıl Geçer, Kabızlığa Ne İyi Gelir?

İbrahim Saraçoğlu kabızlığa iyi gelen şeyler arasında narenciye yaprağı kürünü önermektedir. Ünlü bir kimyager olan Saraçoğlu, 1 su bardağı kaynayan suya 6 adet narenciye yaprağının eklenip 10 dakika kaynatılması ile hazırlanan bu kürün kabızlık derdine çözüm olduğunu dile getirmektedir. Bu karışımın kahvaltıdan önce içilmesi tavsiye edilmektedir. 4 gün bir bardak içilen narenciye çayı kabızlığı ortadan kaldıracaktır.

Kabızlık Ne Demektir?

Konstipasyon yani kabızlık bağırsak hareketlerinin yavaş olması ve bundan dolayı da tuvalete çıkmakta yaşanan güçlüğü ifade etmektedir. Bu durum da kişilerde büyük sıkıntılara ve rahatsızlıklar neden olabilmektedir. Kabızlığa neden olan farklı faktörler bulunmaktadır. Kabızlık olmanın en sık görülen nedenlerinden bir tanesi sağlıksız beslenme ve yaşam koşullarının düzensizliğidir. Eğer uzun süreli bir kabızlık yaşanıyorsa muhakkak doktora gidilmesi gereklidir.

Kabızlığın Nedenleri Nelerdir?

Gündelik hayatı oldukça etkileyen kabızlığa neden olan farklı faktörler bulunmaktadır. Örneğin az lifli gıdalar ile beslenilmesi kabızlığın en önemli nedenlerinden bir tanesidir. Bunun yanı sıra diyabet ve gebelik de kabızlığa neden olan etkenlerdir.

Günümüzün en büyük sorunu olan stres sağlık açısından farklı birçok probleme neden olabilmektedir. Bu problemlerden bir tanesi de kabızlıktır. Yoğun stres altında olunması kabızlığı tetikleyen unsurlardandır.

Bunların yanı sıra bazı hastalıklar da kabızlık sorununa yol açabilmektedir. Örneğin kolon kanseri ve hemoroid gibi sağlık problemleri kabızlık da yapabilmektedir.

Kabızlığa Hangi Yiyecekler Neden Olmaktadır?

Kabızlığa ne iyi gelir sorusunun cevabından önce kabızlığı tetikleyen şeyler nelerdir sorusunun yanıtı da verilmelidir. Bu sorunun en önemli nedenlerden bir tanesi tüketilen yiyeceklerdir. Örneğin rafine un ve yüksek sodyum ile hazırlanmış gıdalar kabızlığı tetikleyebilmektedir. Bağırsaklarının yavaş çalışması sorununu yaşayan kişiler şu gibi gıdalardan uzak durmalıdır:

 • Muz,
 • Pirinç,
 • Makarna,
 • Fast Food yiyecekler.

Kabızlığı Geçirici Ev Yapımı Lifli İçecek

Kabızlık tuvalete çıkamama ile beraber yoğun bir karın ağrısı da yapabilmektedir. Bu durum kişilerin gündelik yaşamlarını da olumsuz etkileyebilmektedir. Bu sorun için en çok tavsiye edilen şeylerden bir tanesi lifli gıdaların tüketilmesidir. Lifli besinlerin bağırsak faaliyetlerini hızlandırdığı bilinmektedir. Yani kabızlığa en etkili ilaçlar arasında lifli besinler gösterilmektedir.

Kuru erik de lif içeren meyvelerdendir. Kuru erikle hazırlanan karışım da kabızlık sorununu çözebilmek için önerilenler arasındadır. Bunun için gerekli olan şeyler

 • 10 tane kuru erik,
 • 1 adet limonun suyu,
 • Yarım su bardağı su.

Tüm karışımlar mikser yardımıyla iyice karıştırılmalıdır. Yoğun bir kıvam alıncaya kadar karıştırılan bu karışım daha sonrasında kavanoza alınarak buzdolabında saklanmalıdır. Hazırlanan bu kür doğal şurup olarak da adlandırılmaktadır. Bu karışımdan her gün sabah ve akşam olmak üzere toplam 2 ya da 3 kaşık yenilmelidir. Böylece kabızlık sorunu ortadan kalkabilmektedir.

Kabızlık Sorunu İçin Rezene

Genellikle çayı yapılarak tüketilen rezene, C ve B vitaminlerinin yanı sıra mineraller de içermektedir. Bebeklere dahil verilebilecek bu çay sağlık açısından birçok yarar da sağlamaktadır. Bu yararlardan en önemlisi de mide ve karın ağrılarının geçmesine yardımcı olmasıdır. Ağır besinlerin dahi sindirimini kolaylaştıran rezene gaz oluşumunu da önlemektedir. Rezene sağladığı bu gibi yararlardan dolayı kabızlık sorunu için de önerilmektedir.

Rezene çayının hazırlanabilmesi için 1-2 çay kaşığı rezene tanesinin içine bir fincan sıcak su eklenmesi gereklidir. Bir süre demlemeye bırakılan çay daha sonrasında içilebilmektedir. Bu çayı acı bulanlar ise içerisinde portakal kabuğu atarak çaya güzel bir tat verebilmektedir.

Kabızlığı Gidermek İçin İçecek Tarifi

Rezene ve eriğin kabızlığa iyi geldiği bilinmektedir. Bu ikili ile beraber keten tohumu ve haşhaşla hazırlanan içecek de kabızlığa ne iyi gelir doğal çözümlerden bir tanesidir. Bu içeçek için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • 6 tane erik,
 • 2 yemek kaşığı keten tohumu (ıslatılmış),
 • 1 çay kaşığı rezene tohumu,
 • 1 çay kaşığı haşhaş (ıslatılmış),
 • 1 su bardağı su.

İlk önce erik su ile kaynatılmalıdır. Bu suyun kaynamasının ardından rezene tohumu eklenmelidir. Kısık bir ateşte 10 dakika boyunca bu şekilde bekletilen karışım daha sonrasında ateşten alınarak soğumaya bırakılmalıdır. Soğuduktan sonra da blender yardımı ile karıştırılmalıdır. En son keten tohumu ve haşhaş da eklenmeli ve karışım pürüzsüz bir kıvam alıncaya kadar karıştırılmalıdır. En az 5 gün boyunca aç karna içilen bu içecek içerdiği yoğun lif oranı ile kabızlığa iyi gelen içecekler arasındadır.

Ceviz Kürü İle Kabızlıktan Kurtulma

Kabızlık sorunu yaşayan kişilerin bu problemlerini gidermek adına farklı birçok şey tavsiye edilmektedir. Kabızlıktan kurtulabilinmesi için en çok önerilen şeylerden bir tanesi de ceviz kürüdür. Bunun yapımı da oldukça basittir. Bu tarif için akşamdan 2 ya da 3 ceviz içi bir bardak suya konmalıdır. Sabah kalkınca da aç karnına bu su içilmeli cevizler de yenmelidir. Her gün düzenli olarak bunu yapmaya devam eden kişiler kabızlık sorunundan kurtulacaklardır. Kabızlığın geçmesinin ardından da bu küre devam edilmesi kişi adına faydalı olacaktır.

Kabızlığa İyi Gelen Meyveler

Kabızlığı tetikleyen meyveler olduğu gibi kabızlığın giderilmesine yardımcı olan meyveler de bulunmaktadır. Örneğin muz bağırsakların çalışmasını oldukça yavaşlatabilmektedir bundan dolayı kabızlığı olan kişilere muz kesinlikle tavsiye edilmemektedir. Bazı meyvelerse kabızlığa karşı savaşta kullanılmaktadır. Örneğin üzüm kabızlık önlemede etkili olan bir meyvedir.

Üzüm dışında da birçok meyve kabızlığın giderilmesi için tavsiye edilmektedir. Örneğin narenciye ya da turunçgiller olarak adlandırılan meyveler bu soruna etkili çözümlerdendir. Bu meyvelerin dışında kavun, kivi, elma gibi meyveler de kabızlık sorunu yaşayan kişilere tavsiye edilmektedir.

Çocuklardaki Kabızlığın Geçirebilmesi İçin Yöntemler

Kabızlık yalnızca yetişkin insanlar da görülmemektedir. Çocuklar da kabızlık sorunu çekebilmektedir. Fakat yetişkinler için uygulanan her yöntem çocuklar için de geçerli olacaktır diye bir şey bulunmamaktadır. Ancak yetişkinler için de tavsiye edilen bazı yöntemler oldukça sağlıklıdır. Örneğin ceviz kürü çocuklarda da rahatlıkla uygulanabilecek bir yöntemdir.

Hem yetişkinlerde hem de çocuklarda en çok tavsiye edilen şeylerden bir tanesi de su tüketimine dikkat edilmesidir. Yetersiz su tüketiminin olması da kabızlığa yol açabilmektedir. Bundan dolayı bol miktarda su tüketilmelidir. Kabızlığa iyi gelen bir başka şey olan eriğin de suyu çocuklara içirilmesi önerilmektedir.

Bebeklerdeki Kabızlık İçin Neler Yapılmalıdır?

Bebeklerde kabızlık nasıl geçer ne iyi gelir sorusu yeni bebek sahibi olmuş ailelerin en çok kafasını karıştıran şeylerden bir tanesidir. Özellikle anne sütünden başka bir gıda ile beslenmeyen bebeklerde uygulanabilecek tedavi yöntemleri de kısıtlıdır. Bundan dolayı bebeklerde kabızlığın giderilmesi için en çok masaj yapılması tavsiye edilmektedir. Bebeğin göbek deliğinden itibaren dışarıya doğru yapılacak masaj bağırsakların çalışmasına yardımcı olabilecektir.

Önerilen bir diğer şey ise bebeklerin bacaklarının hareket ettirilmesidir. Dairesel bir şekilde bebek bacaklarının hareket ettirilmesi de bebeklerdeki kabızlığı geçirebilecektir.

Kabızlığın Giderilmesi İçin Çaylar

Basit bir şey gibi görülen kabızlık kişilere büyük sıkıntılar verebilmektedir. Bu kabızlığın giderilmesi için en etkili ilaçlar da doğada bulunmaktadır. Doğal bitkiler ile hazırlanan içecekler, karışımlar kabızlığı giderebilmektedir. Kabızlık sorununa etkili şeylerden bazıları ise çeşitli tohumlar ve bitkilerle hazırlanan çaylardır.

Keten tohumu ve kişniş çayları kabızlığı gideren çaylardandır. İki çayın hazırlanması için 1 yemek kaşığı keten tohumu ya da kişniş bir su bardağı da su gereklidir. Günde iki bardak tüketilen bu çaylar kabızlık derdini ortadan kaldırmaktadır. Bunların yanı sıra sinameki ve ısırgan otu çayı da önerilenler arasındadır.

Zeytinyağlı Kayısı İle Kabızlığa Çözüm

Suna Dumankaya kabızlığa anında çözüm evde hazırlanabilecek basit bir yöntemi önermektedir. Bunun için gerekli olan şeyler 300 gram saf zeytinyağı ve 300 gram doğal kayısıdır. Doğal ilaçların hazırlanmasında uzman olan Dumankaya, zeytinyağının içine kayısıların konmasını ve bu şekilde 3 gün bekletilmesini dile getirmektedir. Bekletilen bu kayısılar daha sonrasında her sabah aç karnına birer tane yenilmelidir. Bu uygulama kabızlığı en kısa süre geçirmek için tavsiye edilen yöntemlerden bir tanesidir.

Kabızlığa Çare Olarak Yürüyüş

Uzmanlar kabızlığın önüne geçilebilmesi için düzenli beslenmeyi ve bağırsak hareketlerini yavaşlatacak yiyeceklerden uzak durulmasını önermektedir. Kabızlığı geçirebilmek için pek çok besin bulunmaktadır. Fakat bu besinlerin yanı sıra egzersiz de kabızlık ile savaşta etkili bir çözümdür.  Özellikle yürüyüş ya da hafif tempoda koşu bağırsakların çalışmasını sağlayacaktır. Uzmanlar bu problemin giderilmesi için haftada en az 3 ya da 4 kere 30’ar dakika tempolu yürüyüş yapılmasını önermektedir.

Bu yürüyüşün yanı sıra aerobik hareketleri de kabızlığın giderilmesini sağlayabilmektedir. Bu aerobik egzersizleri genel olarak sabah kalkmanın ardından aç karnına yapılması tavsiye edilmektedir. Uzmanlar bu yöntemin daha etkili olabileceği görüşündedir.

Kabızlığı Geçirmek İçin Etkili Olan Yiyecekler

Bu problemin geçirilebilmesi için bazı meyvelerin yenmesi tavsiye edilmektedir. Bu meyvelerin yanı sıra kabız sorunu için pek çok yiyecek de bulunmaktadır. Örneğin domates bunlardan bir tanesidir. Lif bakımından oldukça zengin olan domates bağırsakların da çalışmasında etkili olacaktır. Domatesin yanı sıra bal da kabızlığın çözümlerinden bir tanesidir. Sıcak suyun içine saf bal atılması ve suyun ılımasının ardından içilmesi oldukça etkili yöntemlerdendir. Bir hafta boyunca yapılması gereken bu karışım sabah akşam içilmelidir.

Günümüzde marketlerde yulafların satışı oldukça fazlalaşmaktadır. Kişiler yulafı fazlaca tüketmeye başlamışlardır. Bunun da temel nedeni vitamin, mineral ve lif bakımından zengin olmasıdır. İçinde yoğun miktarda lif olması da sindirim sisteminin çalışmasına yardımcı olmaktadır. Bundan dolayı yoğurda karıştırılan yulaf tüketilerek kabızlık önlenebilmektedir.

Yulafa Alternatif Buğday Kepeği

Bağırsakların çalışması için en önemli yöntemlerden bir tanesi yulaftır. Yulafın bir benzeri ise buğday kepeğidir. Demir, potasyum ve lif olarak oldukça zengin olan buğday kepeği bağırsakların düzenli çalışmasını sağlayarak kabızlığı gidermekte yardımcı olmaktadır. Buğday kepeği yalnızca kabızlığa iyi gelmemektedir. Bu yiyeceğin pek çok farklı faydası bulunmaktadır. Bu faydalarından bir tanesi de krampları geçirmesidir. Buğday kepeğinin süt ve tahıl ile tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

Zeytinyağı ve Limon İle Kabızlığı Giderme

Kabızlığın tedavisi doğada mevcuttur. Birçok doğal besin kabızlığın giderilmesi için etkilidir. Zeytinyağı ve limon da bu besinlerdendir. Bu ikili bağırsak hareketlerinin düzenli olması konusunda yardımcı görevi görmektedir. Bundan dolayı da tüketilmeleri kabızlığı önleyecektir. Bu malzemeler ile hazırlanabilecek tarif için gerekli olan malzemeler şunlardır:

 • Yarım limonun suyu,
 • 1 yemek kaşığı saf zeytinyağı,
 • 1 bardak su.

Suyu ve limonsuyu birlikte tencereye konulup ısıtılması gerekmektedir. Daha sonrasında zeytinyağı da eklenip soğuması beklenir. En az 5 gün boyunca tüketilmesi gereken bu karşım her sabah içilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.