saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İdrar Yolu Enfeksiyonu,İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

30.01.2019
31

idrar yolu tedavi yöntemleri nelerdir, bitkisel tedavi yöntemi varmıdır? İdrar yolu enfeksiyonunda hangi ilaçlar kullanılmalı , hastalığın hangi evresinde doktora başvurulmalı. İdrar yolu enfeksiyonu tekrarlar mı ve böbreklere zarar verir mi?

İdrar Yolu Enfeksiyonu,İdrar Yolu Enfeksiyonu Belirtileri

İdrar yolu iltihabı en sık görülen sağlık sorunlarından biri olarak yaşam kalitesini en çok düşüren sorunlardan biridir. Genel olarak sık sık idrara çıkma ihtiyacı ve idrar yaparken yanma ile kendini belli eden bu sorun; oldukça rahatsız edici konuma ulaşabiliyor. Soğuk havalarda daha sık görülen bu sağlık sorunu tedavi edilmediği durumlarda kadınlarda kısırlığa ya da böbreklerde enfeksiyonlara yol açabilmektedir.

İdrar Yolu İltihabı Böbreklere Zarar Verir mi?

İdrar yolu iltihabında böbrekler zarar görebilmektedir. İdrar yolunda görülen enfeksiyonun sebebi mikroorganizmalardır. Genel olarak soğuk hava gibi farklı dış unsurlar da vücudun bağışıklık sisteminde zayıflamaya yol açabilir. Bundan dolayı da idrar yollarında kan akımının azalmasına yol açabilir. Bundan dolayı da mikroorganizmaların vücuttan atılmasına destek olan sistemlerin işlevini bozabilir. Bundan dolayı da idrar yolu enfeksiyonları yaygın olarak kış mevsiminde görülmektedir. İdrar yollarında meydana gelen enfeksiyon oldukça kolay şekilde tedavi edilebilse de tedavinin geciktirildiği durumlarda daha ciddi sağlık sorunları meydana gelebilir.

İdrar Yolu İltihabı Erkeklerde de Görülür mü?

İdrar yolu iltihabı erkeklerde de görülmektedir. Erkeklerde bu duruma prostatit adı verilmektedir. Sistit kadınlarda görülen ismidir. Hastalık kadınlarda idrar torbalarında iltihap olarak kendini belli ederken; erkeklerde prostat bezi iltihabı olarak ortaya çıkar. Kadınlarda idrar yolu enfeksiyonlarının görülmesi, erkeklere kıyasla daha fazla olmaktadır.

İdrar Yolu İltihabının Belirtileri Nelerdir?

İdrar yolu iltihabının belirtileri ayırt edici özelliklere sahiptir. Genel olarak idrar yollarında meydana gelen enfeksiyonlarda görülen belirtiler:

 • Sık sık idrara çıkma ihtiyacı,
 • Aniden gelen idrara çıkma ihtiyacı,
 • İdrarı kontrol edememe hissi,
 • Tam bir boşaltım yapamama hissi,
 • İdrar yaparken şiddetli bir yanma hissi,
 • Kesik kesik idrar yapabilme,
 • Kötü kokulu idrar,
 • Alt karın bölgesinde ağrı,
 • İdrarda kan olarak sayılabilir.

Bu belirtilerin yanı sıra kusma, mide bulantısı ve ateş de görülüyorsa bu durumda vakit kaybetmeden bir uzmana başvurmak gerekmektedir. Bu durumda böbreklere enfeksiyon geçtiği anlaşılabilir. Sık sık idrara çıkma ihtiyacı sebebiyle su tüketimi bilinçli olarak azaltılabilir. Ancak sistitinin en önemli düşmanı ve tedavisi bol bol su tüketmektir.

İdrar Yolu Enfeksiyonunda Ayakların Önemi Nedir?

İdrar yolu enfeksiyonu ayakları üşütmekle olur mu sorusu özellikle kış aylarında yaygın olarak sorulmaktadır. Kış mevsiminde su tüketiminin azalması sistit için risk faktörü oluşturmaktadır. Bunun yanı sıra kış aylarında özellikle ayakların ve bacakların aşırı soğuk hava ile temas etmesi durumunda idrar yolları için enfeksiyon riski artar. Bacak ve ayakların soğukla temas etmesi, damar duvarında kasılmalara yol açtığı için bu riskte artış meydana gelir. Bunun sonucunda da idrar yolu alanındaki mukoza bölgesinde kanlanma azalır. Bu sebeple de mikroplar güçlenmeye başlar. Kış aylarında özellikle kadınların ayaklarını soğuktan koruması bu sebeple oldukça önemlidir.

İdrar Yolu İltihaplarından Korunma Yolları Nelerdir?

İdrar yolu iltihaplarından korunma için kişilerin ayaklarını soğuktan koruması oldukça önemlidir. Sıcak ortamlarda bulunmaya çalışmak, ayakları ve bacakları soğuktan korumak oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra günlük olarak tüketilen sıvı oranlarına da dikkat etmek gerekmektedir. Sistit durumunda günde en az 2 litre su tüketmek oldukça önemlidir.

 • Kişi, idrarı neredeyse şeffaf renkte olacak kadar su tüketmelidir.
 • İdrar renginde koyuluk olması, yetersiz su tüketimini işaret eder.
 • Su tüketimi ne kadar az olursa kişinin idrar sırasında yanması da o kadar fazla olur.

İdrar Yolu İltihaplarına Karşı Beslenme Önerileri

İdrar yolu iltihapları söz konusu olduğunda bu konuya karşı alınabilecek en başarılı önlemler beslenme ile olmaktadır. Beslenme alışkanlıkları idrar yolu iltihaplarının hafifletilmesi için en önemli unsurlardan biridir. Öncelikli olarak dikkat edilmesi gerekenler:

 • Kişi çay ya da kahve gibi içecekler tüketmemelidir.
 • Bol bol su tüketilmelidir.
 • Baharatlı besinlerden uzak durulmalıdır.
 • Ekşi gıdalardan uzak durulmalıdır.
 • C vitamininden zengin olan besinler tüketilmelidir.
 • Sigara ve alkolden uzak durulmalıdır.
 • İdrar kesinlikle tutulmamalıdır. İdrar tutulması; mesane kasının gerilmesine sebep olan bir sorundur. Sürekli idrar tutma; kasların zayıflamasına yol açar ve idrarın tam olarak boşaltılamamasına yol açar.
 • Kişisel temizliğe de dikkat edilmelidir.

İdrar Yolları Enfeksiyonu Tedavisi Nasıldır?

İdrar yollarının tedavisinde izlenecek yollar, bu duruma yol açan unsurların belirlenmesi ile tespit edilir. Doğru teşhis için doktor bazı tetkikler yapacaktır. Bu sayede de idrar yolu enfeksiyonuna yol açan bakteriyi tespit edecektir. Genel olarak idrar yolu iltihaplanmasına yol açan sorunlar bakterilerdir. Bu durumda da antibiyotik kullanımı gerekli olabilir. Çeşitli durumlarda ise idrar yolu enfeksiyonları mantar ya da virüsler sebebiyle meydana gelir. Bu gibi durumlarda ise idrar yolu enfeksiyonları intiviral ilaçlarla tedavi edilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonları Nasıl Teşhis Edilir?

Hastalığın belirtileri, hastalık teşhisi için oldukça önemlidir. Bunun yanı sıra idrar yolu enfeksiyonlarının teşhisi için kullanılan yöntemler:

 • İdrar yolu enfeksiyonları için idrar tahlili en güvenilir yöntemlerden biridir. Kırmızı kan hücreleri, beyaz kan hücreleri ve bakteriler açısından idrar laboratuvar ortamında incelenir.
 • Bakteri kaynaklı bir idrar yolu iltihaplanması ise idrar kültürü yapılmaktadır. Bu sayede kişi için hangi tedavinin uygun olduğuna karar verilir.

Bazı kişiler bu tedavilere yanıt vermeyebilir ya da sürekli olarak idrar yolları enfeksiyonu yaşayabilir. Bu gibi durumlarda idrar yollarının değerlendirilmesi önemlidir. Bu amaçla uygulanan tetkikler:

 • İntravenöz pyelogram uygulanması istenebilir.
 • Ultrason sayesinde iç organları görüntülemek ve idrar yolu enfeksiyonları hakkında bilgi almak mümkündür.
 • Sistoskopi ile hastalığın sebepleri ve durumu hakkında bilgi edinilebilir.
 • CT taraması istenebilir.

İdrar Yolu Enfeksiyonu İyileşir mi?

İdrar yolu enfeksiyonu tedavi edilebilen bir sağlık sorunu olsa da erken evrede teşhis edilmesi oldukça önemlidir. Bu noktada kişiye en doğru ilaçların verilmesi gerekmektedir. Antibiyotik ya da farklı ilaçlar, doktorun yapacağı testler neticesinde belirlenmektedir. Kullanılması gereken ilaçların çeşitleri ve dozları doktor tarafından belirlenecektir. İlaçları kullanırken verilen süreye uymak, enfeksiyonun tamamen temizlenmesi için önem teşkil eder. Yarıda kalan tedavilerde hastalık yeniden tekrarlayabilir.

İdrar Yolu İltihapları Tekrarlar mı?

İdrar yolu enfeksiyonları genellikle antibiyotiklerle tamamen tedavi edilebilen sorunlar olsa da tedavinin yarıda bırakılması ya da verilen talimatlara uygun şekilde alınmaması hastalığın tekrarlamasına yol açabilir. İdrar yolu iltihapları için verilen ilaçlar genel olarak 3, 7 ya da 10 gün süresiyle kullanılır. Özellikle antibiyotik verilmiş ise bu süre zarfında bol bol su tüketmek ve alkolken uzak durmak gerekmektedir. Genel olarak kadınlarda görülen idrar yolu enfeksiyonlarının tedavisi için doğru bir yöntem ile 3 gün yeterli olmaktadır. Erkeklerde de tedavi süreci hemen hemen aynı olsa da erkeklerde sistit durumları daha ağır bir tabloda izlendiği için tedavi süresi daha uzun olabilir. Bunun yanı sıra eğer erkek hastanın şikayetleri geçmiyorsa bu noktada prostat iltihabı için tetkikler yapılmalıdır.  İdrar yolu iltihapların tedavisi için doktor talimatlarına uyulmalıdır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.