saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İdrar Yolu İltihabının Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

29.09.2018
103
İdrar Yolu İltihabının Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

İdrar Yolu İltihabının Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

İdrar yolu iltihabının nedenleri konusunda bilgi edinenler, hemen uzman bir doktordan yardım alarak kısa süre içerisinde iyileşme fırsatı elde ederler. Kadınlarda ve erkeklerde sıklıkla görülen iltihap sorunu, tedavi edilmediğinde idrar kesesinin ve kanallarının zarar görmesine neden olur. Bu gibi durumlarda profesyonel anlamda bilgili bir doktordan destek almak ve tüm ilaçları eksiksiz kullanmak önemlidir.

İdrar Yolu İltihabı Nedir?

İdrar yolunda yer alan hücrelerin zarar görmesi ve bakterilerin artması ile birlikte ortaya çıkan iltihaplanma, ilaçlarla kolay bir şekilde tedavi edilir. Bu noktada iltihabın ilerlemesi adına erken müdahale son derece önemlidir.

 • Ağrı, batma ya da idrarın kanlı gelmesi ile birlikte ortaya çıkan iltihaplanma, genellikle antibiyotikler ile tedavi edilir.
 • İdrar yolu enfeksiyonu ne iyi gelir araştırmasında olanların, uzman bir doktor ile görüşmeleri faydalarına olacaktır.
 • İdrar yolu astarında tahriş meydana gelmesi ile birlikte oluşan iltihaplanma, ilaçlar ile kısa sürede geçer.

Bu süreçte ilaçların düzenli kullanılması ve soğuklardan korunmak dikkat edilecek unsurlar arasındadır. Erkeklere göre kadınlarda, idrar yolu iltihabı daha fazla görülür.

İdrar Yolu İltihabı Nasıl Anlaşılır?

İdrar yolu iltihabının kısa süre içerisinde tedavi edilebilmesi adına belirtileri konusunda fikir edinmek önemlidir. İdrar yaparken yanma, hassasiyet, koyu renkli akıntı, kusma, uykusuzluk idrar yolu iltihabının temel belirtilerinden bazılarıdır. İdrar yolu enfeksiyonu tedavi sürecinde başarı sağlayabilmek adına nedenlerine dikkat etmek ve tüm kontrolleri eksiksiz olarak yaptırmak önemlidir. Kadınların doktora giderek idrar testi yaptırmaları ile birlikte rahatsızlık kısa süre içerisinde anlaşılır.

İdrar yolu tıkanması: Rahatsızlık kısa süre içerisinde tedavi edilmezse idrar yolunun tıkanmasına neden olur. Bu durum ise enfeksiyonun büyümesine ve daha büyük rahatsızlıkların ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Benzer sorunları yaşamamak adına idrar yolu iltihabında hemen doktora başvurmak faydalı olacaktır.

İdrar Yolu İltihabı Tedavisi

İdrar yolu ve çevresinde çoğalan mikrop ya da bakteriler, en iyi antibiyotik ile tedavi edilir. Bu nedenle idrar yolu iltihabı sorunu yaşayanların ilaçlarını düzenli kullanmaları önerilir. Guatrın Sebepleri, Nelerdir. Belirtilerini nasıl anlarız hangi tedavi sürecini izlemeliyiz. Öğrenmek için yazımızı okuya bilirsiniz.

 • İdrar yolu enfeksiyonu antibiyotik alımı sırasında ise ilacın sağlık açısından zararlı olmaması ve dozu, dikkat edilecek unsurlar arasındadır.
 • Kullanılan antibiyotiğin vücudun farklı organlarına zarar vermemesi için dozuna dikkat edilmesi önerilir.
 • İlaç alerjisi olanlar, doktor kontrolü dışında evde bitkisel yöntemleri tercih ederek problemlerinden kurtulma fırsatına sahiplerdir.
 • Bitki çayı tüketmek tedavi sürecinde iltihabın sökülmesine yardımcı olan unsurlardan bir tanesidir.

Mikrop ya da bakterilerin ürememesi adına rahatsızlık geçene kadar toplu tuvalet kullanmamaya özen göstermekte fayda vardır.

Bitkisel Tedavi Yöntemleri

İlaç kullanmak istemeyenler için bu tür idrar yolu iltihabı problemlerinde, bitkisel tedavi seçenekleri de vardır. Böylelikle sağlık açısından zararlı olmayan ürünler ile birlikte hastalığın tedavi edilmesi amaçlanır. İdrar yolu iltihabına bitkisel çözüm arayanların kızılcık suyu tercih etmeleri önerilir. Kızılcık suyu, sabah ve akşam düzenli bir şekilde tüketildiğinde, idrar yolundaki iltihabın atılmasına yardımcı olur. Üstelik diğer organlara zarar vermediği için faydalı besinler arasında gösterilir.

Bol su tüketimi: İdrar yolu iltihabı tedavisi sırasında ilaçlar ile birlikte bol su tüketimine de dikkat etmek önemlidir. Vücuttan bakteri ve mikropların problemsiz olarak atılabilmesi adına yetişkinlerin günlük en az 5 litre su içmeleri önerilir.

Bağışık Sisteminin Güçlü Olması Önemli

Erkeklerde idrar yolu enfeksiyonu daha az görülüyor olsa bile korunmak adına her zaman hijyene önem vermek faydalı olacaktır. Kadınların ise sık idrar yolu enfeksiyonu olmaları, bir süre sonrasında bağışıklık sistemlerinin zarar görmesine zemin hazırlar.

 • Bağışıklık sisteminin çökmesi ise organların çalışmayı yavaşlatmasına neden olur.
 • Vücuttaki sağlık problemlerinin artmaması adına iltihaptan korunmak için toplu yerlerdeki tuvalet kullanımlarına dikkat etmek gerekir.
 • Yine aynı şekilde cinsel ilişki sırasında da hijyene önem vermekte fayda vardır.
 • Rahatsızlığın uzun süre tekrarlaması durumunda kalıcı çözüm bulabilmek adına idrar kültürü örneği alınır.

Bu sayede idrar yolunda bulunan bakteri türü tespit edilir ve ona göre bir ilaç tedavisi uygulanır. Belirtilen anlamda başarı sağlanması adına profesyonel doktor desteği almak ve iyi bir hekimden tedavi olmak önemlidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.