saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İnsülin Diyeti Nasıl Yapılır?

10.12.2018
102
İnsülin Diyeti Nasıl Yapılır?

İnsülin diyeti ile berber son senelerin en büyük sorunlarından biri olan insülin direncine çözüm bulma imkanını elde edebilirsiniz. Şeker hastalığının ilk ve en önemli belirtilerinden olan insülin direnci sorununu hafife almamanız ve gerekli önlemleri göz önünde bulundurmanız gerekir. İnsülin direnci konusunda gerekli önlemler alınmazsa ilerleyen vadede şeker hastalığı sorunu ile mücadele etmek zorunda kalabilirsiniz. Bu gibi sorunlara maruz kalmamak adına hem beslenme hem de egzersiz konusunda hayatınızın rutinlerini değiştirmeniz çok daha doğru olacaktır.

Nasıl Bir Diyet Uygulanmalıdır?

Insülin Direnci Kırma Diyeti uygularken kişilerin temelde dikkate almaları gereken hususlar şu biçimde sıralanır;

  • Hayatınızdan şekeri tam olarak çıkartmalısınız. Şeker denildiği zaman akla sadece beyaz rafine şeker gelmemelidir. Bunun yanı sıra paketlenmiş olan bütün gıdalarda aynı şekilde şeker bulunmaktadır.
  • Şeker oranının incelenmesini zorlaştırmak için bazı firmalar içindekiler kısmına farklı isimler ile de koyabilmektedir. Bu konuda da ayrıca tebdili olmalısınız.
  • Paketlenmiş olan bütün ürünlerden uzak durmalısınız. Paketli ürünler direkt olarak insülin direncini artıracak olan seçeneklerdendir.
  • Ekmek ya da bilumum beyaz un ile imal edilen besinlerden de muhakkak kaçınmalısınız.

İnsülin direnci diyeti Canan Karatay tarafından da onaylanan hususlar içermektedir. Karatay’a göre kişilerin hayatından rafine şekeri olabildiğince çıkarması gerekir. İşlenmiş tuz yerine de muhakkak kaya tuzu dikkate alınmalıdır. Kaya tuzu ile beraber hem damar sağlığınızı koruma altına alabilir hem de insülin direnci konusunda önlem alabilirsiniz.

Egzersiz Yapılmalı Mıdır?

Insülin diyeti nasıl yapılır sorusu kadar buna eşlik eden egzersizler konusunda da ayrıca dikkatli olmalısınız. Egzersizler olmaksızın sadece beslenme alışkanlıklarında değişiklikler yaparak kilo verme ya da insülin direnci ile baş etme gibi bir imkanınız olmayacaktır. Ağır antrenmanlar yapma gibi bir zorunluluğunuz bulunmamaktadır. Hatta bunun aksine küçük yürüyüşler ile dahi insülin direncinin kırılmasına yardımcı olabilirsiniz. Sadece bu konu balığı için değil aynı zamanda kilo verebilmek için de egzersizin ne denli önemli bir yere sahip olduğu net olarak bilinmelidir. Yapılan egzersizlerin belirli bir süreç özel olmaması ve alışkanlık haline gelmesi gerekir. Bu detay göz önünde bulundurulduğu ve gerekli olan hareketlilik hayata kazandırıldığında elde edeceğiniz direnç düşme seviyesi çok daha sorunsuz bir biçimde düşecektir.

Zayıflamaya Engel Midir?

Insülin direnci olup zayıflayanlar tarafından yapılan yorumlara bakıldığı zaman direncin direkt olarak kilo vermeyi engelleyen bir yapısı olduğu belirtilmelidir. Bu nedenle öncelikle şeker seviyesini düzenlemelisiniz. İnsülin ve kilo sorunu adeta bir kısır döngü eklinde hareket etmektedir. Kişiler kilo aldıkça insülin direnci artmakta ve insülin direnci arttıkça da kilo verme süreci sıkıntıya düşmektedir. Bu hususların göz önünde bulundurulması ile direnç düşmeden kilo vermenin oldukça zor olduğu da ayrıca dile getirilmelidir.

Meyve Yemek Zararlı Mıdır?

İnsülin direnci olanlar hangi meyveleri yemeli diye merak eden kişilerin şu hususları göz önünde bulundurmaları gerekir;

  • Meyvelerin içerisinde yer alan şekerin de yapısının masum olmadığını bilmelisiniz. Özellikle çilek, portakal, mandalina, ananas, muz gibi meyvelerin içerisinde yer alan şeker oranı çok yüksek olduğu için insülin direnci olan kişilerin meyve yemesi oldukça sakıncalıdır.
  • Meyvenin porsiyon kontrolü konusunda da dikkatli olmalısınız. Muz yemek isteyen kişilerin tüm muzu değil en azından yarısını tüketmesi ve porsiyon kontrolü yapması önerilmektedir.
  • Örneğin ananas yiyen kişilerin bu meyve üzerine biraz tarçın dökmesi kan şekerinin dengelenmesi adına en önemli olan noktaların başında gelmektedir.
  • İnsülin direnci olan kişilerin meyve ağırlıklı beslenmeleri ile beraber açıkmaları da daha kolay olacaktır.

Bu detaylara göz atıldığı zaman şekerin her türlüsünün hayatınızdan çıkarılması gerektiğini de ispat etmektedir. Meyveden başlayarak rafine şekerlere kadar bütün bu ürünlerden uzak durmanız gerekir. Ancak bu şekilde direnci kırma imkanını elde edebilirsiniz.

Insülin direnci olanlar nasıl beslenmeli Canan Karatay tarafından da ele alınan konulardan bir tanesidir. Şeker ve un gibi materyallerin hayatınızdan çıkarılması ile bu soruna kısa sürede çözüm bulabileceğiz belirtilmektedir. Canan Karatay kısa bir süre içerisinde et ve süt ürünlerine yönelmelerini önermektedir. Bu şekilde sizi gerçekten tok tutan ürünleri hayatınızda yer verebilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.