saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İshal Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

18.12.2018
668
İshal Karın Ağrısına Ne İyi Gelir?

İshale ne iyi gelir sorusu, beraberinde karın ağrısı gibi şikayetlere çözüm bulmayı da gerektirir. İshal aslında bir bağırsak rahatsızlığıdır. Bağırsakların görevi, yediğimiz besinlerden su emilimi gerçekleştirmektir. Ancak bağırsaklarınız iyi çalışmadığında ya da çalışmadığında, su emiliniz gerçekleşmez ve dışkı çok daha sıvı bir şekilde gelir. Birçok kişi dışkının sıvı bir şekilde gelmesini, su fazlalığı gibi nedenlerle bağdaştırır ve bu yanlıştır. İshalle beraber vücudunuz büyük oranda su kaybı yaşar. Bu yüzden ishal olduğunuz zaman bol bol sıvı tüketiminde bulunmalısınız. Aksi takdirde vücudunuz halsiz düşecek ve 1-2 günde atlatacağınız rahatsızlığınız daha uzun süre devam edecektir.

İshal Belirtileri Nedir?

İshali ne durdurur sorusu, ishalin tüm etkilerini yaşayan ve bundan mutsuzluk duyan kişileri ilgilendirmektedir. İshal herkesin hayatında en az 1 kere yaşadığı basit rahatsızlıklardan olsa da, bazen çok şiddetli bir şekilde geçebilir. Bazen de ishalin belirtilerinden emin olmanız uzun sürebilir. Bu yüzden ishalin belirtilerini bilmeniz gereklidir. İshalin belirtileri genel olarak şu şekilde sıralanabilir:  İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. E Vitamini Nedir Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

 1. Üç defadan fazla sıvı bir şekilde dışkılamak
 2. Susuzluk hissi
 3. Bulantı
 4. Kusma
 5. Dışkılama ihtiyacında, dışkıyı tutamama hissi
 6. Halsizlik
 7. Gaz ve şişkinlik
 8. Karın ağrısı

Tüm bu belirtiler ishalin habercisidir.

İshale Neden Olan Faktörler:

Karın ağrısı ve ishale ne iyi gelir sorusunu cevaplamadan evvel, ishalin neden olduğundan da bahsetmek gerekir. İshale sebep olan birçok faktör vardır. Bu faktörlerin birçoğu dış etkenlere dayalıdır. Ancak bazen parazit, bakteri gibi etkenler de ishale sebebiyet verebilir. Genel olarak ishalin oluşma sebepleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Sağlık anlamında yetersiz evlerde yaşama
 2. Kanalizasyon ve tuvalet problemleri
 3. Temiz su kaynaklarından yoksun olmak
 4. Yoksul koşullarda yaşamak
 5. Kalabalık ortamlarda yaşamak
 6. Gıda konusunda yetersizlik söz konusu olması

Tüm bu sebepler ishale neden olmaktadır. Bunların dışında da sayılabilecek nedenler vardır ancak ishalin oluşmasında en etkili olan sebepler bu şekilde sıralanır.

İshal Nasıl Tedavi Edilir?

İshale iyi gelen içecekler ve yiyecekler, halk arasında da bilinmekte ve uygulanmaktadır. Ancak bu yöntemlerden hangisinin en doğru ve etkili olduğunu bilmek, hastalığınızı en kısa sürede sonlandıracaktır. Bazı içecekler ve yiyecekler, ishal üzerinde oldukça etkilidir. Bunun yanı sıra, ishal için kullanılabilecek bazı yöntemler de vardır. Tüm bu yöntemler ve besin takviyeleri şu şekilde sıralanabilir:

 1. Posalı ve lifli besinler tüketmek. Özellikle meyve sebze tüketiminde lifli olanların tercih edilmesi, bağırsaklarınızın çalışmasını sağlayacaktır. Havuç, patates haşlama, pirinç lapası, yoğurt gibi besinler, ishale en iyi gelen çözümlerdir.
 2. İshal nasıl geçer ilaçla da cevaplanabilen bir sorudur. Ancak kimyasal çözümlere en son başvurmanız, sağlığınız için çok daha faydalı olacaktır. Eğer ki besinleri tüketecek iştahınız yoksa içecekleri de tercih edebilirsiniz.
 3. Maden suyu ishale iyi gelen içeceklerden biridir. Ayrıca Türk kahvesi ve limon karışımı da ishale en iyi gelen halk tedavi yöntemlerinden biridir.
 4. Bazı bitki çaylarının da ishale iyi geldiği bilinmektedir. Koyu (demli) bir çay, şeftali ve gül yapraklarıyla demlenmiş bitki çayları, kestane yaprağı çayı gibi yöntemler de ishale iyi gelmektedir.

Tüm bu yöntemlerin ve besinlerin yanı sıra kullanılabilecek başka çözümler de vardır. İshale ne iyi gelir kola ile de cevaplanır ancak bu yöntemler sağlığınız için daha yararlı olacaktır.

İshal Olanların Dikkat Etmesi Gereken Durumlar:

İshal olunduğunda ne yapılması gerektiğine dair onlarca öneriyle karşılaşırsınız. Ancak ishal olduğunuzda yapmamanız gereken şeyler de hastalığınızın tedavisi için doğru yol olacaktır. İshal olan kişi az az ancak sık sık beslenmelidir. Ayrıca yediği besinlerde yağ oranı düşük olmalıdır. Hazır gıdalar, çiğ sebzeler, yağlı ve sütlü içecekler, yağlı besinler ishale iyi gelmemektedir. İshal olanların özellikle probiyotik yoğurtları tercih etmesi en doğru çözüm olacaktır. Bunun yanı sıra ishalle beraber vücudun büyük oranda su kaybı söz konusu olur. Kişinin daha çabuk iyileşmesi ve baş ağrısı, halsizlik gibi etkileri bir an evvel yok etmesi için sürekli olarak su takviyesi alması gerekmektedir. Sıvı alımı ishalle en iyi savaşan yöntemlerdendir. İshali hemen ne keser sorusunun cevabını bu yöntemler oluşturmaktadır

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.