saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Işık Kirliliğinin Zararları Nelerdir?

14.10.2018
2.622
Işık Kirliliğinin Zararları Nelerdir?

Işık Kirliliğinin Zararları Nelerdir?

Işık kirliliğinin zararları, gelecek nesiller için de yaşanılası bir dünya bırakmak açısında mümkün olduğunca önlenmelidir. Edison’un insanlığa armağanı olan ışık, günümüzde yeryüzünün hemen her tabasına zarar verebilen yoğun oranda kullanılmaya başlanmıştır. Özellikle büyük kentlerdeki ışık kirliliği sadece çevreye ve atmosfere değil insan sağlığına da zararlı etkilerde bulunmaktadır.

Işık Kirliliğinin Zararları

Fazla ışığın zararları nelerdir konusunda canlı yaşamlarına ve ekosisteme etkisi olduğu bilinmelidir. Yoğun ışık kirliliğinin en temel etkileri şu şekildedir;

 • Havanın ısınmasına, hava akımlarının bozulmasına ve dolayısıyla iklimsel değişikliklere ve daha büyük boyutta, küresel ısınmaya neden olur.
 • Atmosferin yapısını etkileyen ışık kirliliği, gökyüzünün berraklığını da etkileyerek gökcisimlerinin, yıldızların görünmesini etkiler.
 • Doğa için önemli olan kuşların, göç rotasını bulmasını etkiler ve göç yollarının bulunmasını engelleyebildiği için kuş ölümlerine neden olabilir.
 • Enerji israfı sadece bireysel bazlarda değil, ulusal ve yeryüzü açısından da etkilidir.

Işık Kirliliğine Nelere Neden Olur?

İnsanların sağlığı açısından oldukça zararları bulunan ışık kirliliği, büyük alışveriş merkezlerinde, oyun ve eğlence merkezlerine, etkinlik alanlarında ve yoğun- aşırı ışık kullanılan tüm mekanlarda (açık ya da kapalı) zararlı etkilere neden olur. Özellikle avm’lerde yoğun enerji ve ışık kirliliği, kişilerde baş ağrısına, halsizlik, yorgunluk gibi belirtilere, stres gibi etkilere neden olur.

İç mekanlarda yoğun şekilde kullanılan ışıklar hem yaydıkları ışınlar ile sağlığa yararı olmayan etkilere neden olur hem de enerji israfı nedeniyle ekosistem dengesine zarar verir. İlginizi Çekebilir. Islak Mendilin Zararları Nelerdir?

Işık Kirliliğinin Hayvanlar Üzerindeki Etkisi

Işık kirliliğinin ülke ekonomisine zararları bilinmekle birlikte, diğer canlılar üzerindeki etkileri çok fazla bilinmemektedir. Sadece insanlar üzerinde konsantrasyon ve beyin fonksiyonlarında etkisi bulunmakla değil hayvanların da aklını, koordinasyon yetilerini etkiler. Özellikle göçmen kuşların yol bulmasında olumsuz etkileri bulunur.

 • Ay, yıldızlar ve gök cisimlerinden yön bulan hayvanların, yoğun ışık kirliliği nedeniyle yön bulmalarında sorun yaratabilir. Suni ışıklar, hayvanlar üzerinde kafa karışıklığına neden olur.
 • Özellikle deniz kaplumbağaları, tatil beldelerindeki yoğun yapay ışıklar nedeniyle yumurtalarını bırakmada sorun yaşayabilmektedirler.
 • Göç eden kuşlar, aşırı ışıktan binalara çarpabilmektedir.

Işık Kirliliğinin Biyolojik Saat Faktörü

Gece saatlerine yoğun aydınlatılmış ortamlarda olmak ve uyurken ışıklı ortamda bulunmak, kanser riskini artırabilmektedir. Biyolojik saat; hem yeryüzünün hem de insan bedeninin biyolojik süreçlerini sistematik olarak düzenleyen bir saattir. Günlük 24 saat diliminde, beden ve yeryüzü kendini yeniler ve fonksiyonlarını tazeler.

Gece ve gündüz olmasının nedeni, her gün yenilenmekte, tazelenmekte ve bedenin- yeryüzünün yeniden fonksiyonlarını güncellemesi içindir. Bahsettiğimiz biyolojik saatin bozulması, ışık kirliliği nedeniyle oluşabilir. Tıpkı uyku esnasında bedenin salgıladığı hormonlar ve çeşitli bileşenlerin insan bedenini yenilemesi gibidir.

Bitkilerin fotosentezinden, doğanın gece saatlerinde atmosferden toprağa kadar arınması, adeta hava ile kendini yıkaması gibidir. Işık kirliliğinin sonuçları 24 saatlik döngüde, beden ve dünya arasındaki bağlantının sezimlenmesini ve melatonin salgılanmasını önleyebilir. Işıkta uyumamaya özen gösteriniz.

Özellikle gece saatlerinde çalışanlar üzerinde yapılan araştırmalar;

 • Kadınlarda meme kanseri
 • Erkeklerde prostat kanseri

Riskini artırdığı gözlemlenmiştir. Araştırma ise Richard Stevart tarafından kanser araştırmalarında yapılmıştır.

Işık Kirliliğinin Gökyüzüne Etkisi

Hava kirliliğine neden olan ışık kirliliği, ozon tabakasına zarar verir. Işık kirliliği nedeniyle oluşan duman direkt olarak ozonu etkileyen nitratı etkiler. Dolayısıyla hava kirliliği oluşur. Özellikle büyük kentlerde ve ışığın yoğun olduğu bölgelerde, gökyüzündeki yıldızlar görülmez. Işık kirliliği nedeniyle gök cisimlerini izlemek mümkün olmayabilir.

Çevre Kirliliğinin Nedenleri Nelerdir?

Işık kirliliği nedir konusunda bilinen faktörlerden bahsetmekle birlikte, çevre kirliliğine neden olan diğer unsurlardan da bahsedebiliriz. Küresel sorun olan çevre kirliliğinin nedenleri arasında;

 • Ses- gürültü kirliliği
 • Toprak kirliliği
 • Hava kirliliği
 • Çevre- su kirliliği

Gibi unsurlar bulunuyor. Sanayi, endüstri, teknoloji gibi pek çok gelişimle birlikte, denizlere, doğaya atılan ve dönüşümü uzun yıllar bazen yüzyıllar alan atıklar nedeniyle çevre kirliliği oluşmaktadır.

Esasen dünya üzerinde var olan her şeyin yine dünya üzerinde var olması fakat farklı formlar verilerek, zararlı atık haline getirilmesi tamamen çevre kirliliğidir. Örneğin plastiklerin ham maddesi yine yeryüzünden elde edilen maddeler ile yapılıyor. Fakat bileşen ve üretimleri nedeniyle, dönüştürülemiyor.

Örneğin petrol, doğal olarak yeryüzünün bünyesinde bulunan ve dünyanın yeraltı kaynaklarının başında gelir. Fakat işlendikten, kullanıldıktan sonra çevre atığına, çevre kirliliğine neden olan bir unsur haline dönüşür. Kullanım ya da dönüşüm de bir eksik olan formülün bulunması gereklidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.