saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İskandinav Diyeti Nasıl Yapılır?

14.12.2018
51
İskandinav Diyeti Nasıl Yapılır?

Geleneksel İskandinav diyetinden daha farklı olduğunu söyleyebileceğimiz yeni İskandinav diyeti, dünyanın pek çok ülkesinde kilo vermek isteyenlerin uyguladığı bir zayıflama yöntemidir. Özellikle Finlandiya, İzlanda, Danimarka, Norveç ve İsveç gibi bölgelerde yetişen besinlere dayalı bir diyet olduğunu söyleyebileceğimiz bu mucize diyet özellikle aşırı kilolu kişilerde işe yaramaktadır.

Dünyadaki en basit diyetlerden biri olarak karşımıza çıkan İskandinav diyeti, Kuzey Avrupa ülkesinde olduğu kadar ülkemizde de son dönemlerde çok fazla tercih edilen diyetlerden biri haline gelmiştir. Özellikle diyet yapmanızın sebebi yağ yakmaksa İskandinav diyeti sizin istediğiniz besin programını size verecektir. Danimarkalı diyetisten olan Suzy Wengel tarafından ilk olarak ortaya atılan diyet Scandi Sense Diet kitabında yer alır. Kitapta detaylı olarak anlatılan İskandinav diyeti beslenmenin basitliği üzerine kuruludur.

Diyette aynı zamanda uygulanan 4 avuç kuralı da vardır. Her öğünde 4 avuç yemek bulunur ve her bir avuç farklı bir alana aittir. Bir avuç karbonhidrat, bir avuç protein, 1 tatlı kaşığı ya ve iki avuç sebzeden oluşan diyet kolay sayım yapmanızı sağlar.

İskandinav Diyetinin Temeli Nedir?

Yeni İskandinav diyeti olarak adlandırılan diyetin temelini üçe ayırabiliriz:

  • Diyetin temeli daha az kalori elde etmektir. Alınan bitki ve etten daha az kalori elde etmek aynı zamanda daha fazla protein alımını gerektirir. Etin bitkisel besinlerle değiştirilmesi de doymuş yağ alımını azaltacağı için kalorisi de düşük gıdalar almayı sağlayacaktır.
  • Diyetin bir diğer temel ilkesi de deniz ve göllerden alınan besinleri arttırmaktır. Yani balık ve kabuklu deniz ürünleri tüketimi yeni İskandinav diyeti için son derece önemlidir. Ayrıca bu deniz ürünleri yüksek miktarda protein içerdiği için kas kütlesinin azalmasını da önleyecektir. Ayrıca bu deniz ürünleri farklı miktarlarda mineral ve vitamin içerdiğinden de son derece faydalıdır.
  • Yabani kırsaldan daha çok besin elde etmek de İskandinav diyetinin temel prensipleri arasındadır. Vahşi bitkilerde C ve E vitaminlerinin daha fazla olduğu bilinen bir gerçektir. Ayrıca bazı yabani otlar daha doyurucudur.

Yukarıda saydığımız temellere bağlı olarak uygulanan İskandinav diyeti, özellikle hareketsiz ya da çeşitli hastalıklara yakalanmış kişilerin hastalık riskini azaltabilecek bir diyet programıdır. Aşırı kilolu insanlarda insülin ve kan lipid profilini iyileştirmeye yardımcı olan İskandinav diyeti, vücut ağırlığını da düşürecektir.

İskandinav Diyet Planı Nedir?

  • Kahvaltı: 2 porsiyon sebze ve birkaç çeri domatesi, yeşil bezelye, 1 dilim ekmek, 2 yumurta, 1 fincan sütlü kahve ve 1 çay kaşığı kadar yağ
  • Öğle yemeği: Havuç, salatalık, mantar ve domatesten oluşan 2 porsiyon sebze, bir adet yumurta, 1 dilim ekmek, 1 çay kaşığı yağ, peynir
  • Akşam: kuşkonmaz, havuç ve yabani havuç, köfte, 1 kadeh şarap ve 1 çay kaşığı yağ.

İskandinav Diyet Listesindeki Yiyecekler Nelerdir?

Süt ürünleri olarak: Fermente süt ve az yağlı peynirler

Meyve sebze olarak: elma, armut, yaban mersini, brokoli, havuç, şalgam, maydonoz, brüksel lahanası, pancar, kuru erik, karnabahar, rezene

Kuruyemişler: Badem tüketilmelidir

Balık çeşitleri: uskumru, somon, ringa balığı ve beyaz balık çeşitleri

Yağlar: Keten tohumu yağı, ayçiçeği, kolza gibi bitkisel bazlı yağ çeşitleri

Tahıllar: buğday ekmeği, çavdar ekmeği, yulaf kepeği, arpa ekmeği, tam tahıllı makarnalar, psilyum, ayçiçeği tohumları

Et ve kümes hayvanları olarak: sığır eti, sosis, tavuk, hindi ve kuzu

İskandinav Diyetinin Yararları Nelerdir?

İskandinav diyeti özellikle karbonhidrat ve yağ alımı anlamında daha kaliteli bir beslenme şekli uygulamanıza yardımcı olur. Diyetteki lif miktarı fazla olduğu için kaliteli bir sindirim sistemine sahip olma şansı sunar. Ayrıca kişilerin metabolik sendrom riskinde de azalma olur. Kilolu insanların kısa zamanda zayıflamasını sağlayan İskandinav diyeti, kan şekeri olan hastaların da düzene girmesini sağlayacaktır.

İskandinav diyetinde pişirme yöntemleri de sağlıklıdır. Fırında pişirme ve haşlama gibi yöntemler kullanıldığından gıdaların besin değeri korunur. Kan şekerindeki keskin yükselmeleri önleyen bu beslenme şekli sağlığınızı da koruyacaktır. Temel hayvansal gıdaların ana yemek yerine yan gıda olarak tüketildiği bu beslenme şekli, kardiyovasküler hastalık riskini düşürecektir. Yavaş sindirilen elyafa sahip olan bu beslenme şekli sağlığınız açısından önemli olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.