saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Ispanağın Zararları Nelerdir?

14.10.2018
2.216
Ispanağın Zararları Nelerdir?

Ispanağın Zararları Nelerdir?

Ispanağı zararları ve faydaları değerlendirildiğinde, ideal tüketim oranına dikkat etmek ve bitkinin zararlı olduğu hastalığı bulunan kişilerin tüketmemesi gereklidir. Özellikle kış aylarında tüketilen, salatasından yemeğine, böreğinden omletine dek yapılan ve sevilen bir bitkidir.

Temel Reis’in çocuklara sevdirmeye çalıştığı ıspanak, yüksek besin değerine sahiptir. Demir kaynağı olan ıspanak, A vitamini bakımından oldukça zengindir. Fakat A vitamini takviyesi, demir takviyesinden daha yüksektir. İlginizi Çekebilir. Işık Kirliliğinin Zararları Nelerdir?

Ispanak Zararlı mıdır?

İspanak zaralilari konusunda aşırı tüketilmemesi gerektiği belirtilir. Yüksek tüketimlerde ve günlük besin değerinden daha yüksek seviyede alındığında sağlık açısından zararlı olabilir. Ispanağın fazla tüketilmesiyle oluşabilecek sağlı su-orunları şu şekildedir;

 • Emilim: Ispanak, oksalik asit açısından oldukça zengin bir bitkidir. Aşırı tüketimiyle vücuttaki kalsiyum ve demir emilimi önlenir. ıspanak tüketimi yoğun olduğu zamanlar, C vitamini açısından zengin olan portakal suyu tüketimi yapılabilir. Örneğin ıspanak salatasına portakal dilimleri ekleyerek şahane bir lezzet elde edebilir, emilimin ideal oranda yapılmasını sağlayabilirsiniz.
 • Böbrek Taşı: Ürik asit artışını sağlayan bitki özellikle böbrek taşı olan kişiler tarafından tüketilmemesi gereklidir.
 • Diş Kamaşması: Oksalik asit, emilim dışında dişlerde yapışkan ve kum hissi verebilir. Bu asit, suda çözülmeyen içeriğiyle diş yüzeylerinde kristaller bırakır. ıspanak tüketimlerinden sonra dişleri temizlemek, kumsu hissin gitmesine yardımcı olur.
 • Mide: Ispanağın lif içeriği oldukça yüksektir. Ispanak mide bulantısı, şişkinlik, ve gaz oluşumuna neden olabilir. Ayrıca aşırı tüketimlerde mide kramplarına da neden olabilmektedir. Beden ihtiyacı olan lifli gıdalar özellikle ıspanağın fazla tüketilmesiyle, mide sorunlarına, ağrı ve rahatsızlıklarına neden olabilir.
 • Alerji: Özellikle alerjik bünyelerin fazla tüketmemesi gereklidir. ıspanak alerji oluşturmaz ancak nadir olmakla birlikte elde ödemlere neden olabilir. Gut hastaları ancak doktorlarına danışarak tüketebilirler zira pürin içeriği nedeniyle rahatsızlık oluşturabilir.

Ayrıca tüm yeşil yapraklı bitkiler gibi çok iyi yıkanması gereklidir. Sadece kumların arındırılması değil, üzerindeki bakterilerin ve dolayısıyla hastalıkların da önlenmesi sağlanabilir. Bebeklere belirli bir yaşa kadar verilmemesi gereken ıspanak, kemik gelişimini etkileyebilir.

Ispanak Faydalı mıdır?

Ispanak nasıl tüketilmeli konusunda, aşırı tüketilmemesi gerektiği ve fakat içeriğindeki değerli vitamin ve minerallerin alınması gerektiği belirtilir. C vitamini açısından zengin, A vitamin değeri yüksektir. Ispanak içerisinde;

 • Bol miktarda demir
 • A, C, E, B grubu vitaminleri
 • Magnezyum
 • Fosfor
 • İyot
 • Protein
 • Folik asit
 • Klorofil
 • K vitamini
 • Zengin lifler bulunur.

Çiğ ıspanak yenir mi konusunda, özellikle ıspanağın zararları önlenmesi açısından tavsiye edildiğinden bahsedebiliriz. Sebze olarak çiğ, salata ile tüketilmesi önerilir. ıspanak yemeği yapıldıktan sonra yeniden ısıtılması ve bekletilmesi, içeriğindeki vitaminlerin etkisinin kaybolmasıyla kalmaz, zararlı etkilerin de ortaya çıkmasına neden olabilir.

Ispanak Zararları İle Muhtemel Hastalıklar

Çiğ tüketildiğinde zengin değerlerde lif kaynağı olan ıspanağın bilinen zararları arasında;

 • Eklem iltihabı
 • Idrar yolu enfeksiyon ya da
 • Böbrek taşı

Bulunan kişiler az miktarda tüketmelidirler. Böbrek, 12 parmak bağırsağı ve ülser olan kişilerde sorunlara neden olabilir. İdeal oranda ve aşırı olmayacak şekilde tüketilmesinde fayda vardır. Ayrıca fazla pişirmek ve bekletip, ısıtmak yerine taze tüketilmesi daha yararlıdır.

Ispanağı Yoğurtlasakta mı Yesek?

Türk mutfağında genellikle sulu yemek şeklinde, içerisinde bir avuç pirinç ve servisinde bir kaşık yoğurt ile ikram edilir. Peki yoğurt, ıspanak üzerinde nasıl bir etkiye sahiptir? Sadece lezzet için mi yoğurtlanarak yenir?

Yoğurt, ıspanak üzerinde ya da birlikte tüketildiğinde demir emilimini azaltır. Dolayısıyla yoğurtla yemek çok doğru değildir. Yine Türk mutfağının önemli lezzetlerinden olan özellikle askeriye yemeklerinde vazgeçilmez olan ıspanaklı yumurta ise daha doğru bir tercihtir. Ispanağın vitamin ve minerallerini almak, vücuttaki kalsiyum ve demir salınımın ideal biçimde sağlanması için yumurtalı ıspanak tüketilebilir. İlginizi Çekebilir. Acı Biberin Faydaları Nelerdir?

Ayrıca sahanda yapıldığı için ıspanak, sulu yemek formunda olduğu gibi çok pişirilmediği için besin değerlerini kaybetmez. Tavada kavrularak ve hafif yumuşatılarak yapılan ıspanak, çiğ olarak ya da yumurta ile tüketilebilir. Yanında 1 bardak portakal suyu ya da üzerine 1 taze portakal muhteşem besin değerleri kazandırır.

En önemlisi ise ıspanağın çok iyi temizlenmesi ve yıkanmasıdır. Tüm meyve ve sebzeleri özellikle sirkede bekletmek, soğuk suyla iyice yıkamak, yeşil yapraklı bitkilerde hastalıkların önlenmesi açısından en önemli unsurdur.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.