saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

İyot Diyeti Nasıl Yapılır?

10.12.2018
495
İyot Diyeti Nasıl Yapılır?

İyot diyeti genellikle tiroid kanseri tanısı koyulan kişilerde uygulanmaktadır. Bunun yanı sıra radyoaktif tedavi alacak olan kişilerin de iyot kısıtlı diyet yapmasının çok daha verimli bir süreç geçirecekleri ayrıca belirtilmelidir. Tiroid kanseri tanısı koyulan kişilerin yanı sıra vücudunda ödem tutulumundan şikayetçi  olan kişilerin de bu yöntemi uygulaması oldukça mantıklı olacaktır. Bu şekilde vücudunuz kendine gelecek ve sizi memnun eden bir forma kavuşacaktır.

Temel Prensipler Nelerdir?

İyot kısıtlı diyetin unsurlarına bakıldığı zaman aslına bakılırsa uygulamanın ne denli güç olduğunu fark edebilirsiniz. Günlük olarak tüketilen birçok besinin içerisinde iyot bulunmaktadır. Bu nedenle beslenme sistemini değiştirmeden önce hangi besin içerisinde ne oranda iyot olduğunu öğrenmeniz gerekir.

 • İyot vücutta su tutulma oranını direkt olarak artıran noktaların başında gelir. Bu nedenle kilo verme sürecinde olan kişilerin özellikle iyottan uzak durması gerekir.
 • İyotu tamamen hayatınızdan çıkarmanızın bedensel ve psikolojik olarak sizi olumlu bir biçimde etkilemeyeceğinin de altı çizilmelidir.
 • Sofra tuzunu hayatınızdan çıkarmanız gerekmektedir. Belki de sağlığınızı en net etkileyecek girişimlerin başında bu tuz bırakma hususu gelmektedir.

İyot diyeti tarifleri hazırlanırken temel niteliklerden bazıları bu şekilde sıralanmaktadır. Günlük hayatınıza bu beslenme sistemini adapte ederek elde edeceğiniz günlük yaşam verimi çok daha yüksek olacaktır.

Hangi Besinde Ne Kadar İyot Bulunur?

İyot diyeti kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği planlamaları içerisinde muhakkak besinlerde ne kadar iyot olduğu konusunda da fikir sahibi olmalısınız. Bu aşamada bilinmesi gereken temellerden bazıları;

 • Deniz bitkileri, balık, deniz canlıları
 • Süt, karides, hindi göğsü
 • Patates, yumurta
 • Süt ürünleri, kızılcık
 • Pazı, kabak, yulaf
 • Mısır, şalgam, maden suyu

Amerikan Hastanesi iyot diyeti konusunda uzman olan birçok ismi de bünyesinde bulundurmaktadır. Süreci kendi başınıza yönetemeyeceğinizden şüphelenirseniz muhakkak hastaneye bir başvurarak en azından temel noktalarda nelerin önemli olduğunu kavrama imkanını elde edebilirsiniz.

Beslenme sisteminizden birçok ürünü çıkarma gibi bir imkanınız varken bazılarının da vazgeçilmez öneme sahip olduğunu net olarak görebilirsini. Bu besinleri hayatınızdan çıkaramıyorsanız en azından tüketim miktarını azaltabilirsiniz. Beslenme sisteminizi düzene sokmak isterseniz muhakkak bu detayları dikkate alarak her bir ürüne şüphe ile yaklaşmanız gerekmektedir. İyot kısıtlı diyet neredeyse diğer diyet türlerine göre en zor uygulanan ve kişileri günlük hayatta zorlayan seçeneklerin başında gelmektedir.

Üreme Sistemi ve İyot Bağlantısı

Üreme sistemi problemlerinin son senelerde sıklıkla meydana geldiği hem erkeklerde hem de kadınlarda kısırlık sorununun ortaya çıktığı görülüyor. Bu noktada özellikle artışın meydana gelmesi beslenme sisteminin tam olarak dengesiz değerler üzerine kurulu olmasıdır. İyotsuz diyet yemekleri kapsamında inceleme yapılırken aynı zamanda üreme sistemini de destekleyen ürünlerin ön plana çıkarılması gerekir. Üreme sisteminin daha verimli çalışabilmesi ve kısırlık sorununun ortadan kaldırılması için ortamla seviyede iyot alınması gerekir. Ne çok yüksek ne de düşük olan iyot seviyesi üreme sisteminin verimli çalışması için uygun değildir.

İyot Kısıtlı Diyette Kahvaltı Öğünü Nasıl Olmalıdır?

İyotsuz diyet kahvaltı önerilerine bakıldığı zaman özellikle şu hususların ön plana çıktığı görülüyor;

 • Sora tuzu yerine kesinlikle iyotsuz tuzun kullanılması gerekir. Hatta kilo verme amacını da güdüyorsanız muhakkak tuzu tamamen hayatınızdan çıkarmalısınız.
 • Hazır olan salam, sucuk ve sosis gibi yiyeceklerin kavatlı menülerinden elimine edilmesi gerekir. Bütün bu işlenmiş olan besinlerin içerisinde muhakkak iyot seviyesi yüksektir. Bu besinlerden faydalanma miktarını düşürmek yerine direkt olarak beslenme düzeninizden çıkarmanız önerilmektedir.
 • Süt ve süt ürünlerinin de muhakkak kahvaltı menülerinden çıkarılması gerekir. Örneğin peynir ya da kaymak gibi ürünlerden kesinlikle uzak durmalısınız.
 • Dilediğiniz gibi domates ya da salatalık tüketebilirsiniz. Kullandığınız ürünler ne denli doğal olursa elde edeceğiniz diyet süreci verimi de o kadar verimli olacaktır.

İyot diyetinde kahvaltıda ne yenir sorusunun yanıtını arayan kişilerin muhakkak bu hususları göz önünde bulundurması gerekir. Siz de iyot kısıtlı diyette hayatınızı bu yeni çerçeve hazırlayana kadar çok dikkatli olmalı ve temel prensiplerden asla taviz vermemelisiniz. Dileyen kişiler bu süreç içerisinde konuda uzman olan bir doktordan yardım alması da tavsiye edilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.