saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

K Vitamini Nedir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

18.12.2018
61
K Vitamini Nedir, Hangi Hastalıklara İyi Gelir?

Özellikle kan pıhtılaşması için hayati öneme sahip olan K vitamini eksikliği sonucu meydana gelebilecek hastalıklar çok ciddi sonuçları olan hastalıklar olabilir. Bu sebeple K vitamini yönünden eksikliği olan kişilerin bu vitamin eksikliğini gidermeleri son derece önemlidir. K vitamini de diğer vitaminler gibi insan vücudunun düzenli olarak ihtiyacı olan bir vitamindir.

K Vitamini Nedir?

K vitamini, öncelikle kan pıhtısı ve kan pıhtılaşma faktörlerinin üretilmesine yardımcı olan yağda çözünen bir vitamindir. K vitamini ayrıca, kemiğin normal kalsifikasyonu için gerekli proteinlerin üretilmesine yardımcı olarak kemik sağlığının korunmasına da yardımcı olur. İki çeşit K vitamini vardır K1 ve K2. Yeşil yapraklı sebzeler iyi bir K1 vitamini kaynağıdır. K2 vitamini ise normal floranızda bulunan bakteriler tarafından dönüştürülür.

K Vitamini Eksikliği Durumu

K vitamini eksikliği kanamasının önlenmesine yardımcı olmak için tüm yeni doğanlara tek doz K vitamini verilir. K vitamini eksiklikleri belirtileri ve semptomları, aşırı kanama, kolayca morarma ve idrarda veya dışkıda kan gibi görünebilir.

Fazla K Vitamini Alımı Zararlı Mı?

Yapılan çalışmalar K vitamini fazlalığında görülen hastalıklar konusunda olumsuz bir sonuç göstermemiştir.

K Vitamininin Faydaları

Gerek doğal besinlerden gerekse vitamin takviyeleri ile alınan K vitamini cilde faydaları olan, kalp sağlığını destekleyen, bilhassa diğer vitaminler ile sentezlenip kanserden kemik gelişimine kadar birçok önemli katkılar sağalan bir vitamindir. Başlıca K vitamini faydaları şu şekilde sıralanabilir.

Kalp Sağlığına Faydaları

K vitamininin, kalp krizlerinin önde gelen nedenlerinden biri olan arterlerin kireçlenmesini önlemeye yardımcı olur. Kalsiyumun atardamardan dışarı taşınması ve sert, tehlikeli plak birikintilerine dönüşmesine izin vermez. K2 vitamini, kalsiyum kullanımının optimize edilmesine yardımcı olarak, fazla kalsiyum alımı ile ilişkili olası olumsuz sağlık sorunlarını önler. Bazı çalışmalar K vitamininin hem damarlar hem de arterler dahil kan damarlarını oluşturan hücreleri korumak için kritik bir besin olduğunu göstermektedir.

Kanserle Mücadeledeki Faydaları

K vitamininin doğal bir kanser savaşçısıdır ve prostat, kolon, mide, burun ve ağız kanseri riskini azaltmada etkili olduğu gösterilmiştir. Bir çalışma yüksek dozlarda K vitamininin karaciğer kanseri olan hastaların karaciğer fonksiyonlarını iyileştirmelerine yardımcı olduğunu ortaya koymuştur.

Diş Sağlığına Katkısı

K vitamini yağda çözünen bir vitamindir. Diş çürümesi ve diş eti hastalıkları, kemik ve diş minesi olumunda yağda çözünen vitamin alımını arttırmak gereklidir. Vitaminler ve mineraller açısından zengin olan sağlıklı bir diyet, ağızda yaşayan ve bakterilere zarar veren asitler üreten zararlı bakterileri öldürmeye yardımcı olur. K vitamini diş minesi kaybı ile sonuçlanan diş minesini tahrip eden bakterileri öldürmek için diğer mineraller ve vitaminler ile çalışan ve aynı zamanda güçlü kalmaları için gerekli mineralleri sağlayan dişlerle beslenen bir besindir. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Kalsiyum Nedir?

Kanın Pıhtılaşmasını Sağlaması

K vitamini kanı pıhtılaştırır ve vücudunuzdaki kanama veya morarmaları hızlı şekilde durdurur. Kan pıhtılaşması için K vitamini şarttır. K vitamini, kan pıhtılaşmasında kolaylaşmaya yardımcı olduğu için, çürükleri hızlı bir şekilde iyileştirmeye ve aynı zamanda kesiklerin iyileşmesine yardımcı olmada önemli bir rol oynar. Özellikle kanı geç pıhtılaşanlar için K vitamini tablet şeklinde alınması tavsiye edilir.

Kemiklere Faydaları

K vitamini kemik kalsiyumunu korumak için gereken proteinin miktarını artırır ve osteoporoz riskini azaltır. K vitamini ile ilgili yapılan bazı çalışmalar, K vitamini alımının, osteoporozlu insanlarda kemik kaybını durdurabildiğini bile göstermiştir. Vücudunuzun kemik oluşturmak için kalsiyum yanında K vitaminine ihtiyacı vardır. Erkek ve kadın sporcular üzerindeki çalışmalar K vitamininin kemik sağlığına yardımcı olduğunu göstermiştir. Yeterli K vitamini gıdaları tüketmek burkulan ayak bileklerini önlemeye ve kırık kemiklerin iyileşmesine yardımcı olmuştur.

Adet Dönemi Ağrıları İçin Faydaları

K vitamini, hormonların işlevini düzenleyerek krampları ve diğer adet ağrılarını azaltmaya yardımcı olabilir. K vitamini bir kan pıhtılaşma vitamini olduğu için, adet döngüsü sırasında aşırı kanamayı da engeller ve ayrıca ağrı kesici özelliği vardır. Kadınlar özellikle bu dönemlerinde k vitamini hapı alabilirler.

Beyin Sağlığı İçin Faydaları

K vitaminine bağımlı proteinlerin beyin için özellikle önemli olduğu bilinmektedir. K vitamininin beyninizi serbest radikal hasarının neden olduğu oksit strese karşı koruyabildiğine dair kanıtlar da vardır.

Hangi Gıdalarda K Vitamini Var

K vitamini hangi besinlerde var? K vitamininden zengin başlıca besinlere örnek olarak; tüm yeşillikler, ıspanak, şalgam, brokoli ve Brüksel lahanası sayılabilir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.