saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kabağın Faydaları Nelerdir?

19.09.2018
82
Kabağın Faydaları Nelerdir?

Kabağın Faydaları Nelerdir?

Kabağın faydaları yağ oranı ve vitaminleri açısından zengin besin olmasından kaynaklanır. Pişirme sürecinde yanlış teknikler uygulanarak herhangi bir problemle karşılaşılmaması halinde, vücudu destekleyen ve onaran bir besindir. Kabağın özel olarak kemik sağlığını desteklediği yönündeki araştırmalar olumlu sonuçlanmıştır. Lif, potasyum ve C vitamini tüm kalp sağlığını etkiler. Potasyum tüketmenin hipertansiyon riskini ortadan kaldırması önemli bir detaydır.

Kemik sağlamlığının ve göz hastalıklarındaki iyileşme sürecinin daha avantajlı bir hale gelmesini sağlayan gıdalardan biridir. Özellikle gençler ve yaşlılar tarafından belirli aralıklarla tüketilmesi gereken, hastalıkların ve yaşa bağlı rahatsızlıkların ortadan kaldırılmasını sağlayan besindir. Balkabağının faydaları nelerdir? Katarakt, prostat, kemik rahatsızlıkları başta olmak üzere insan vücudu için sağlığı olumlu etkileyecek pek çok farklı özelliği bir arada bulundurur.

100 Gram Kabaktaki Besin Değerleri

Kabak tüketerek özellikle de besin değerlerinden yararlanmak isteyen bireylerin dikkat etmesi gereken en önemli değerler A, C vitaminleri ve demir miktarıdır. Aşağıda yer alan 100 gram kabak besin değerleri, özellikle düzenli tüketimde yağ oranının düşüklüğü ve protein ile karbonhidrat deposu olma durumundan yararlanılmasını sağlıyor. Yeşil kabak suyunun faydaları diğer kabaklara kıyasla daha farklı değerlerde olduğu için, aşağıdaki rakamlar ortalama veriler üzerinden belirlenmiştir.

 • Karbonhidrat (g) : 2.05
 • Protein (g) : 1.6
 • Yağ (g) : 0.4
 • Lif (g) : 1.1
 • Kolesterol (mg) : 0
 • Sodyum (mg) : 1
 • Potasyum (mg) : 200
 • Kalsiyum (mg) : 30
 • Vitamin A (mg) : 58
 • Vitamin C (mg) : 16
 • Demir (mg) : 1.5

Kabak ve C Vitamini

Başta grip ve soğuk algınlığı rahatsızlıkları olmak üzere, C vitaminiyle desteklenebilecek her türlü rahatsızlık için en önemli destekleyiciler arasında yer alır. Vitamin ve mineral dengesi, grip gibi hastalıklar karşısında daha hasarsız şekilde iyileşme sürecinin oluşmasını sağlar. Solumun yolu enfeksiyonu benzeri rahatsızlıklar nedeniyle yaşanabilecek sağlık sorunlarında da bağışıklık kazanılmasını destekler.

Direncin artırılması ve düzenli bir şekilde kabak tüketilerek hastalıklara karşı çok daha etkili sonuçlar elde edilmesi sağlanır. Kış aylarında mevsimin de getirmiş olduğu bağışıklık sistemi hassaslığının desteklenmesiyle birlikte, normalde olduğunuzdan daha zor hasta olursunuz. Sakız kabağının faydaları bu noktada özel olarak kendini gösteren ve C vitamini deposundan yararlanılabilecek bir durum ortaya çıkarıyor.

Kabağın Zayıflamadaki Etkileri

Kabak tüketen bireyler hem doyum hissine ulaşma açısından çok daha kolay bir süreçle karşılaşıyor hem de elde edilen etkiler dikkat çekiyor. Kabakla ilgili olarak zayıflama sürecinde mağduriyet oluşmasının önüne geçecek yağ oranlarıyla her zaman tüketilebilecek bir besindir. Vitamin değerlerinin ve mineral oranının avantajları sayesinde besinin de sporla birlikte günlük 100 gram gibi ortalamaya uygun oranda değerlendirilmesi sağlanıyor.

Kabağın zayıflamayı destekleyen, diyetlerde hafif bir şekilde aşırı yağ kullanılmadan pişirilerek tüketilmesi halinde kilo vermeyi desteklemesi sağlanıyor. Sadece çiğ bir şekilde sebze yemek istemeyen bireyler için hem uzun vadede net geri dönüşlerin alınması hem de kolay kilo verilmesi için etkileri bulunur. Kara kabak faydaları sayesinde özellikle genç yaştaki bireyler tarafından haşlanma usulüyle her gün tüketilebilecek bir diyet besinidir.

Kabağın Katarakt ve Prostata Etkileri

Tüketimiyle birlikte göz sağlığını destekleyen en önemli besinlerin arasında kabak da yer alıyor. Katarakt problemlerinin ortadan kaldırılması ve her zaman için göz sağlığının ilaçlarla birlikte istendiği şekilde desteklenebileceği besindir. Yemeklik kabağın faydaları özellikle prostat problemi bulunan bireylerde iyileşme süreci için yararlı bir besin olması sayesinde değerlendirilebiliyor.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.