saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kabakulağın Sebebi, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

29.09.2018
82
Kabakulağın Sebebi, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Kabakulağın Sebebi, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Kabakulağın sebebi ve belirtileri göz önünde bulundurulduğunda daha çok çocuklarda görüldüğünü söylemek gerekir. Kulak bölgesinde yaşanan şişlik ile birlikte ortaya çıkan rahatsızlık, hemen kontrol altına alınmadığında vücudun diğer organlarına da zarar verir. Tükürük bezlerinin enfeksiyon kapması ile birlikte ortaya çıkabilecek olan kabakulak, metabolizmanın yavaşlamasına neden olur.

Kabakulak Nedir?

Kabakulak, bulaşıcı hastalıklar kategorisinde yer aldığından dolayı kısa sürede yaygınlaşır. Bu nedenle özellikle çocuklarda kabakulak bir rahatsızlığın ortaya çıkması durumunda dikkatle korunmasına ve toplu ortamlardan uzak tutulmasına dikkat edilmelidir.

 • Kabakulak tedavisi, uzman bir doktor tarafından gerçekleştirildiğinde kısa süre içerisinde sonuç almak mümkündür.
 • Tedavi sürecinde hem verilen tüm ilaçlar kullanılmalı hem de beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek temel faktörlerden bir tanesidir.
 • Tükürük bezlerinde ortaya çıkan bir viral enfeksiyon olarak adlandırılan kabakulak, sağlıklı bir şekilde atlatıldığında ömür boyu bağışıklık kazanılmasına yardımcı olur.
 • Bakteri ya da enfeksiyonların genellikle toplu ortamlarda tükürük bezlerine bulaşması, kabakulak rahatsızlığının oluşmasını tetikler.

Daha çok metabolizması hızlı olan ancak vücut direnci düşük çocuklarda ve gençlerde görülme olasılığı daha fazladır. İlginizi çekebilir. İktidarsızlığın Sebepleri nelerdir.

Kabakulağın En Yaygın Belirtileri

Kabakulak ilk belirtileri nelerdir diye merak edenler için, ateş, baş ağrısı, yorgunluk, halsizlik olarak ifade edilir. Ancak kabakulak rahatsızlığında hastaların genellikle çoğunda herhangi bir belirti görülmez. Şiddetli kulak ve baş ağrısı ile doktora başvuranlarda kabakulak rahatsızlığının olabileceğinden şüphelenilir. Daha çok ateşlenmenin başlamasından yaklaşık olarak 24 saat sonrasında kulak bezleri şişer ve rahatsızlık vermeye başlar.

Kalıcı hasar bırakmaz: Diğer rahatsızlıklara göre kabakulak, doğru ve profesyonel bir uzman tarafından tedavi edildiğinde herhangi bir hasar bırakmaz. Özellikle daha sonraki yıllarda oluşabilecek kulak ve tükürük bezi rahatsızlıklara karşı bağışıklık oluşturur. Ateşlenme sürecinde ise doktordan yardım almak ve havale geçirmeden atlatmak faydalı olacaktır.

Kabakulak Tedavi Süreci Ve İyileşme Aşamaları

Kabakulak problemi yaşayanların, tedavi edilmesi yalnızca dinlenmesi gerekir. Kabakulağı tedavi edebilecek sabit bir ilaç ya da serum türü yoktur. Genellikle rahatsızlanan hastaların en az 1 hafta süre ile dinlenmeleri ve toplu ortamlardan uzak durmaları önerilir.

 • Hastalığın daha fazla ilerlememesi adına bazı durumlarda gammaglobulin serumu yapılır.
 • Antibiyotik kullanımı belirtilen süreç içerisinde kesinlikle yasaktır.
 • Kulak arkası ve tükürük bezleri şiştiği için acının azaltılması adına ağrı kesici kullanılır.
 • Ağrının boğaz çevresinde daha fazla artmaması adına hastaların süreç boyunca daha çok sıvı gıdalar tüketmeleri önerilir.

Yaklaşık olarak 7 gün boyunca bulaşıcılığını sürdüren kabakulak, belirli bir zaman sonrasında geçmeye başlar.

Toplu Ortamlarda Korunmak Önemli

Kabakulak olunca ne yapmalı diye merak edenlerin öncelikle toplu ortamlardan uzak durmaları önerilir. Bulaşıcı bir hastalık olduğundan dolayı iyileşme sürecinde toplu ortamlardan uzak durmak ve dinlemek faydalı olacaktır. Yaklaşık olarak rahatsızlığın düzelme süresi 7 ile 10 gün olarak belirlenmiştir. Bu zaman diliminde dinlenmek, ağrı kesici kullanmak ve sıvı gıdalar tüketmek dikkat edilecek temel faktörler arasındadır.

Kabakulak aşısı önemli: Küçük yaşlardan itibaren kabakulak probleminin yaşanmaması adına aşı yaptırmak önemlidir. Aşı ile birlikte vücudun belirtilen hastalığa olan bağışıklığı da artar. Aşı yaptırmayan çocuklarda ise yetişkinlik dönemlerinde kabakulak olma riski fazladır.

İyileşme Sürecinde Dikkat Edilecek Unsurlar

Son derece zorlu ve uğraştırıcı rahatsızlıklardan bir tanesi olan kabakulak, metabolizmanın da yavaşlamasına neden olur. Bu durum ise halsizlik, baş dönmesi gibi problemleri beraberinde getirir. Kabakulak kaç gün sürer diye araştırma yapanların, iyileşme aşamasında bol sıvı ve vitaminli gıda alımına da dikkat etmelerinde yarar vardır.

 • Vitamin ya da mineraller yönünden zengin besinlerin tüketilmesi, rahatsızlığın iyileşmesine katkı sağlar.
 • Aynı zamanda bol su tüketmek, vücuttaki mikrop ya da bakterilerin hızlıca atılmasına destek verir.
 • Kabakulak, tükürük bezlerinde oluşan rahatsızlıklar arasında gösterilmek ile birlikte dikkat edilmemesi durumunda diğer organlara da zarar verir.
 • Asitli gıdalardan uzak durmak ve tuzlu su ile gargara yapmakta, dikkat edilecek unsurlar arasındadır.

Vücudun direncini yeniden kazanması adına rahatsızlık boyunca yorucu aktivitelerden uzak durulmalıdır. Bu sayede en fazla 2 haftalık bir süreç sonunda hastalık tamamen iyileşir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.