saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kaju Fıstığının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

04.01.2019
203
Kaju Fıstığının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kaju fıstığının faydaları ve tüketimi, kajunun faydaları bir hayli fazla olup tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir. Kaju temelde bir meyve olarak bilinse de fıstığı ile kuruyemiş olarak da tüketimi yapılabilmektedir. Brezilya’da yetişmekte olan Kaju, Türkiye’de başta olmak üzere birçok ülkeye satılmaktadır. Kaju Brezilya’da yetişmekte olan bir meyve olup hem meyve olarak hem de fındık olarak tüketimi yapılabilmektedir. Kaju tropikal bir ağaç türüdür. Bu ağacın meyvesine ise kaju ismi verilmektedir. Kajunun tüketimi ise iki farklı şekilde yapılabilmektedir. Dileyenler fıstık olarak tüketebilirken daha çok Brezilya’da ise meyve olarak tüketilmektedir.

Kaju Nedir?

Kaju nedir; kaju bir meyve ağacıdır. Brezilya dışında Muson ikliminin hakim olduğu noktalarda da yetiştirilebilmektedir. Bu bölgeler haricinde daha çok Afrika kıtasında yetiştiği bilinmektedir. Nijerya ve Hindistan’da yetiştirilebilen kajunun yetişme alanı oldukça sınırlıdır. Ülkemizde kaju tüketimi bir hayli fazladır ancak Brezilya gibi kaju yetiştirmesi yapan ülkelerden satın alınmaktadır. Kaju ağacında yetişen kajular hem meyve hem de fındık olarak tüketilebilmektedir. Tropikal bir ağaç olan kaju ağacı ilk olarak Portekiz kolonileri tarafından bulunduktan sonra ticareti yapılmaya başlamıştır.

Kaju Hangi Bölgelerde Yetişmektedir?

Kaju muson ikliminin hakim olduğu topraklarda yetişmektedir. Daha çok tropikal bir ağaç olan kajunun yetişmesi için bölgede bazı koşulların yerine getiriliyor olması gerekmektedir. Kaju fıstığı nerede yetişir şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Brezilya ve çevresi
 • Muson ikliminin hakim olduğu bölgeler
 • Vietnam
 • Hindistan
 • Çin
 • Ekvator çevresi
 • Portekiz
 • Batı Afrika
 • Nijerya
 • Fildişi bölgesinde yetiştirilmekte ve dünyaya ticareti yapılmaktadır.

Kaju Fıstığının Faydaları Nelerdir?

Kaju fıstığının faydaları arasında birçok özellik bulunmaktadır. Kaju özellikle diş ve göz sağlığına iyi gelmektedir. Diş sağlığına iyi gelen kaju, doktorlar tarafından da önerilmektedir. Diş apsesinin önlenmesinde tercih edilen bir besindir. Kaju hem fıstık hem de meyve olarak tüketimi yapılabilen bir besindir. Kaju ağacında yetişen kaju fıstığı Brezilya başta olmak üzer birçok ülkeden, dünyaya satışı yapılmaktadır. Kaju fıstığının faydalarını şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Diş sağlığına iyi geldiği bilinmektedir. Doktorlar tarafından diş apsesi oluşumunun önlendiği söylenmektedir. Ayrıca dişin çürümesini sağlayan bakterilerin azalmasını ve işlevini yitirmelerini de sağlamaktadır. Diş sağlığına oldukça faydalı olan kaju doktorlar tarafından tavsiye edilmektedir.
 • Göz sağlığına da oldukça iyi gelen bir besin olan kaju, gözü zararlı ışıklardan korumaktadır. Özellikle UV ışınlarından korumak ile birlikte güneşe maruz kalınması ile gözde oluşan hasarların giderilmesine de yardım etmektedir. Kajunun içinde bulunan zeaksantin antioksidanı sayesinde göz daha sağlıklı bir hale gelmektedir. Gözün daha dayanıklı ve güçlü olmasını da sağlamaktadır.
 • Kilo vermek isteyen kişilere diyetisyenler tarafından kaju önerilmektedir. Gün içinde yeterli miktarda kaju tüketimi, iştahsızlığa yol açacak ve tokluk hissi verecektir. Kaju içinde fazlası ile kolesterol miktarı bulundurmaktadır ve doymamış yağları bulunmaktadır. Doymamış yağlar ise vücutta direncin artmasını ve metabolizmanın hızlanmasını sağlamaktadır.
 • Erkeklerde doğurganlığı arttırmaktadır. Sperm sayısının fazlalaşmasını da sağlayan kaju, cinsel birliktelik öncesinde tercih edilmekte olan bir kuruyemiş çeşididir. Kaju faydaları cinsellik alanında da bulunmaktadır.
 • Hafızanın gelişmesinde ve daha güçlü olmasında görev almaktadır.
 • Kalp problemlerinin önüne geçmektedir ve birçok kalp rahatsızlığını engeller. Ayrıca damar tıkanıklığının da önüne geçmektedir.
 • Kemiklerin güçlenmesi ve daha dayanıklı olmasına yardım etmektedir. Bu sebep ile gelişme çağında olan çocukların kaju tüketmesi önerilmektedir.
 • Kajunun içinde yer alan mineraller, vücuda çok iyi gelmektedir ve kemik erimesinin önüne geçilmektedir.

Kaju Nasıl Tüketilir?

Kaju meyvesi faydaları olduğu gibi kaju fıstığının da faydaları bulunmaktadır. Kajunun tüketimi için iki yol bulunmaktadır. Kaju hem meyvesi hem de fıstığı olan bir ağaç türüdür. Dileyenler meyvesini tüketebilir iken; dileyenler de fıstığını tüketebilmektedir. Kajunun fıstığı ve meyvesi ayrı ayrı satılmakta olup ayrı tüketimi yapılmaktadır. Kajunun meyvesi normal bir meyve gibi tüketilebilir iken; fıstığı da kuruyemiş olarak tüketilmektedir. Kajunun fazla tüketiminin yapılmamasına özen gösterilmesi gerekmektedir. Aksi takdirde yan etki gösterebilmektedir. Ayrıca hamile ve emziren kadınların kaju tüketmemesi gerekmektedir. Kaju fıstığının hamilelikte faydalarından ziyade zararları bulunmaktadır. Bu sebep ile hamile kadınların kaju ya da herhangi bir kuruyemiş tüketmemeleri önerilmektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.