saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kan Basıncı Nasıl Kontrol Altına Alınır?

12.09.2018
125
Kan Basıncı Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Kan Basıncı Nasıl Kontrol Altına Alınır?

Kan basıncını kontrol altına almak için yüksek tansiyon hastalarının dikkat etmeleri gereken önemli hususlar vardır. Damarlarda dolaşan kan miktarının normalden fazla basınçla dolaşımından kaynaklanan yüksek tansiyon rahatsızlığı, günümüzde sıklıkla karşılaşılan sağlık sorunları arasında bulunmaktadır.

Yüksek tansiyon kontrolünü sağlamak daha farklı sağlık sorunlarını engellemek açısından oldukça önemli olmaktadır. Yüksek tansiyonu kontrol altına almak için hastaların günlük hayatlarında uygulaması gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır;

 • Yüksek tansiyon hastalarının tuzlu gıdalardan uzak durmaları ve tuz tüketimini kesmeleri gerekmektedir.
 • Kafein tansiyonu yükselten bir madde olduğu için kafein içeren ve asitli içeceklerden uzak durulması gerekmektedir.
 • Yüksek tansiyon hastalarının fazla kilolarından kurtulmaları ve ideal kilo seviyelerine gelmeleri gerekmektedir.
 • Yüksek tansiyonu etkileyen sigara ve alkol kullanımından uzak durmak tansiyonunuzu kontrol altına almanıza yardımcı olmaktadır.
 • Yüksek tansiyon hastalarının düzenli spor ve yürüyüş yaparak fiziksel aktivitelere özen göstermeleri gerekmektedir.
 • Sebze ve meyve ağırlıklı gıdaların tüketimine önem verilmesi gerekmektedir.
 • Belirli aralıklarla kan basıncınızı ölçerek herhangi bir olumsuz duruma göre değişiklikler yaparak kan basıncını düşüren gıdalar tüketmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Yüksek Kan Basıncı Neden Olur, Belirtileri Nelerdir?

Yüksek tansiyon hastalığı genellikle belirti vermediği için rahatsızlığını bilmeden yaşayan birçok insan vardır. Yüksek tansiyonun belirtileri olan kulak çınlaması, nefes darlığı ve kalp ağrıları gibi sorunlar yaşamaya başlayarak rahatsızlığını fark eden kişilerin sayısı oldukça fazladır. Kontrol altına alınmayan yüksek kan basınçları vücuda zaman içersinde zarar vermektedir.

Kalp, beyin, böbrek ve damar tıkanıklığı gibi hayatı organlarda hastalıklara sebep olan yüksek tansiyon hastaları felç edebilmektedir. Kan basıncı ergin kişilerde olduğu gibi çocuklarda da görülebilen bir rahatsızlıktır. Çocuklarda meydana gelen yüksek tansiyonun en önemli nedeni böbrek hastalıkları olabilir. Kan basıncı değerleri çocuklarda yaş gurubuna göre değişiklik göstermektedir. Bu nedenle sağlıklı bir karar verebilmek için farklı zaman dilimlerinde 3 kez ölçüm yapmak gerekmektedir.

Kan Basıncını Düşürmenin Yolları Nelerdir?

Yapılan araştırmalara göre son 20 yıl içerisinde gelişmekte olan ülkelerde yaşayan kişilerin çoğu yüksek kan basıncı belirtileri sergilemektedir. Kan basıncını dengelemek ve kontrol altında tutmak sağlık açısından oldukça önemlidir. Kan basıncını düşürmenin yolları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Akdeniz tarzı beslenme biçimini benimsemek, kan basıncını dengelemek için önemlidir. Akdeniz tarzı beslenme düzeninde ağırlık verilen meyve, sebze, deniz ürünleri omega 3 açısından oldukça zengindir.
 • Günlük 1000 ila 2000 mg balık yağı takviyesi alın.
 • Magnezyum kan basıncını doğal olarak dengelemektedir. Günde 500 mg magnezyum takviyesi almak, tansiyon kaynaklı sorunlardan kurtulmanızı sağlayacaktır.
 • Potasyum seviyesini dengede tutmak, kan basıncını dengede tutmanıza yardımcı olacaktır. Avokado, kavun ve muz gibi meyveler tüketin.

Kan Basıncını Düşüren Yiyecekler Hangileridir?

Kan basıncınızı düşürmek ve yüksek tansiyon ile ilgili problem yaşamamak için öncelikle beslenme düzeninizi değiştirmeniz gerekmektedir. Kan basıncını düşüren besinler ile beslenme düzeninizi oluşturarak hem daha sağlıklı beslenebilir hem de kan basıncınızı düşürebilirsiniz. Bu besinlerden bazıları şu şekilde sıralanabilmektedir;

 • Yüksek miktarda lif içeren besinlere ağırlık verilmelidir. Yüksek miktarda lif içeren besinlerden bazıları; elma, brokoli, yulaf ezmesi, havuç, bakla, yeşil erik, bulgur ve ıspanaktır.
 • Az tuz besinler tüketilmelidir. Günlük tuz alımı 1500 ila 2000 mg arasında olmalıdır.
 • Omega-3 açısında zengin besinler tüketilmelidir. Somon balığı, keten tohumu gibi omega-3 açısından zengin besinleri tercih edebilirsiniz.
 • Bitter çikolata kan basıncını düşürmede yardımcıdır.
 • Sarımsak en etkili kan basıncı düşürücüsüdür.
 • Domates tüketmek, kan basıncına faydalıdır. Bol miktarda A, E ve C vitamini, potasyum, kalsiyum ve likopen içermektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.