saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kan Şekeri Diyeti Nasıl Yapılır?

03.12.2018
55
Kan Şekeri Diyeti Nasıl Yapılır?

Kan şekeri diyeti, diyabet problemi olanlar için özel olarak hazırlanmıştır. Kronik hastalıklar arasında sayılan şeker, dikkat edilmediği zaman son derece olumsuz sonuçları beraberinde getirebilmektedir. Bu diyet, aslında bir takım yasak yiyecekler ve yenilmesi gerek ürünlerden oluşmaktadır. Şeker hastaları için hızlı kilo verdiren diyet olarak da tanımlanabilir.

Şeker Hastalığı Diyeti Nasıl Yapılır?

Şeker diyeti ile zayıflama öncesinde mutlaka bir doktor ile görüşmek ve onun gözetiminde bir liste hazırlamak gerekmektedir. Şeker hastalığının tedavisi ömür boyu sürmektedir. Kişinin tüketeceği ürünlere dikkat etmek çok önemlidir. Bunun yanı sıra şeker hastası olan şahsın boyu, ne tip ilaçlar kullandığı, kilosu ve şeker oranı çok mühimdir. Buna göre bir liste belirlemek gerekmektedir. Ayrıca ölçüye çok dikkat edilmesi de gerekir. Çünkü fazla yemek yenildiği zaman kan şekeri yükselmektedir. Çok az yenildiğinde ise bunun düşmesi söz konusudur. Bu açıdan bakıldığı zaman doğru bir ayarlama yapılmalıdır.

Kan Şekeri Diyetinde Yapılması Gerekenler Nelerdir?

Şeker hastaları için şok diyet adı ile bilinen bir takım yeme alışkanlıkları söz konusudur. Şok diyet kısa süre içinde kilo vermek isteyenler için idealdir. Bunun yanı sıra bazı alışkanlıkları mutlaka tercih edilmesi gerekmektedir. Diyabet hastalarının alkol tüketmemeleri tavsiye edilir. Su ise sürekli bir şekilde içilmelidir. Günlük olarak 10 bardak su en alt limit olmalıdır. Şekerli yiyecekler, sakıncalıdır. Bunlardan uzak durmak çok mantıklıdır. Ayrıca kola ve benzeri ürünler de şeker hastaları için çok olumsuz sonuçların ortaya çıkmasına neden olmaktadır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Probiyotik Diyeti Nasıl Yapılır?

Yağ Tüketiminden Kaçınmak Çok Önemlidir

Şekeri sınırda olanlar nasıl beslenmeli noktasında hem şeker hem de yağ barındıran ürünlerden kaçınmak gerekmektedir. Yağ ve şekerin en çok olduğu ürünler, sağlık açısından tehlike arz etmektedir. Örneğin şeker hastası olan bir kişi diyet çerçevesinde kurabiye, çörek, helva, bisküvit gibi yiyeceklerden uzak durmak zorundadır. Yağ kullanılarak kızartılmış olan ürünler de buna dahildir. Her türlü sebze, et, patates ve hamur yağ ile kızartıldığı zaman şeker hastası olan kişi tarafından yenilmemelidir.

Yağın olduğu şarküteri ürünleri, sakatat, sucuk, salam, sosis, en tehlikeli olarak bilinen yağları barındırdığı için diyet listesi içinde yer almamaktadır. Ayrıca mayonez, ketçap, tahin, tavuk derisi, kuyruk yağı, katılaştırılmış bir şekilde üretilen yağlardan kaçınmak, sağlıklı beslenmek için unutulmaması gereken kriterlerin başında gelmektedir.

Rastgele Yememek Son Derece Önemlidir

Şeker hastası diyet listesi içinde genellikle sebze ağırlıklı bir beslenme yapılmalıdır. Bu diyet içinde asıl amaçlanan şey, Akdeniz mutfağı ve ürünleri olmalıdır. Çünkü bu mutfak sağlık açısından son derece yararlıdır. Mevcut diyet listesi içinde baklagiller, meyve, balık, taze sebze ve meyvenin yanı sıra zeytin yağı da olmalıdır. Bunun yanı sıra süt ve et ürünleri Akdeniz yemek kültüründe çok fazla bulunmaz. Bu durum, şeker hastalığı olan kişiler için son derece idealdir. Ayrıca diyet boyunca mutlaka çorba içilmelidir. En mantıklı seçim ise mercimek çorbasıdır.

Pilav ise mutlaka bulgurdan yapılmalıdır. İçecek konusu da çok önemli bir husus olarak karşımıza çıkar. Buna göre hem kahve hem de çayın az biçimde tüketilmesi gerekmektedir. Bunları içerken mutlaka şekerden uzak durmaya çalışın. Ekmek konusunda daha farklı tercihler yapmak gerekmektedir. Örneğin beyaz ekmek alışkanlığından vazgeçmek gerekmektedir. Bunun yerine yulaf ekmeği ya da çavdar ekmeği gibi seçenekler çok daha mantıklı olacaktır.

Diyeti Devam Ettirmek Gerekiyor

Kan şekeri diyeti pdf olarak da internet üzerinden rahatlıkla edinilebilir. Bu tip bir diyet son derece sağlıklıdır. Ancak önemli olan şey diyetin devam ettirilmesidir. Yani diyeti yarıda kestiğiniz zaman olumlu olan etkiler, çok kısa bir süre içinde ortadan kalkacaktır. Diyet içinde tuzun azaltılması çok önemlidir. Tuz, insan sağlığı için gerekli bir üründür. Ancak çok fazla alındığı zaman kan basıncını yukarıya taşıyacaktır. Kalp hastalığı, felç ve tansiyon, aşırı tuz tüketiminin olumsuz sonuçlar arasında yer almaktadır.

Tüm bunlara uyum sağlayan kişiler hem kısa süre içinde fazla kilolarından kurtulabilirler hem de daha sağlıklı bir şekilde yaşamlarını devam ettirirler. Bahsedilen yiyecek ve içecekler, şeker hastalığını olumsuz bir biçimde etkilemediği için tercih edilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.