saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kan Uyuşmazlığı, Kan Uyuşmazlığı Nedir?

01.02.2019
103

Kan uyuşmazlığı nedir, hamileliği etkiler mi? Eşler arasında kan uyuşmazlığı nasıl belli olur, testi nasıl yapılır, iğnesi var mıdır? Kan uyuşmazlığı için önlem alınabilir mi , kan uyuşmazlığını etkileyen faktörler nelerdir?

Kan Uyuşmazlığı, Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığının nedenleri ve tedavisi genellikle test yardımı ve kan nakli ile yapılmakta olup kan uyuşmazlığı tedavi edilmez ise tehlikeli boyutlara ulaşabilmektedir. Kan uyuşmazlığı hamile kadınlarda meydana gelmektedir ve bebeğin gelişimini büyük ölçüde etkilemektedir. Bu neden ile de kan uyuşmazlığı problemi görülür ise acilen tedavi edilmesi gerekmektedir. Gebelik sırasında eğer kan uyuşmazlığı görülür ise kalıtsal hastalıklardan düşük yapma ihtimaline kadar birçok riski içinde barındırmaktadır. Kan uyuşmazlığında anne ve babanın kanlarının bebekte birleşmesi ile ortaya çıkan uyuşmazlık sebebi ile tedavi uygulanmaktadır. Tedaviye yanıt verilmeme ve başarısız olma ihtimali oldukça düşüktür.

Kan Uyuşmazlığı Nedir?

Kan uyuşmazlığı gebelik sırasında ortaya çıkan bir rahatsızlık olup bebeği doğrudan etkilemektedir. Kan uyuşmazlığında annenin kanı ve babanın kanının birbiri ile uyumlu olmamasından dolayı böyle bir durum ile karşılaşılmaktadır. Kan uyuşmazlığında annenin kanı Rh (-) iken; babanın kanı Rh (+) olur ise bebekte kan uyuşmazlığı problemi ortaya çıkmaktadır. Kan uyuşmazlığının ortaya çıkması için bebeğin kan grubunun da Rh (+) olması gerekmektedir. Eğer bebeğin kan grubu Rh (+) değil de Rh (-) olur ise herhangi bir problem ile karşılaşılmaz. Ancak annenin vücudu farklı bir kan tipine alışık olmadığı için kan hücreleri bebeğin Rh (+) olan kan grubu için kendi içinde bir savaş açacak ve farklı kan grubunu yok etmek üzerine hücreleri çalışacaktır. Bu olaya da kan uyuşmazlığı ismi verilmektedir. Kan uyuşmazlığı nedir kısaca bu şekilde açıklanabilmektedir.

Kan Uyuşmazlığından Bebek Zarar Görür Mü?

Kan uyuşmazlığı bebeğe büyük ölçüde zarar vermektedir. Bebeğin kan grubunun farklı olması annenin kan hücreleri için alışıldık bir durum değildir ve bu sebep ile de bebeğin farklı olan kan grubunun ele geçirilmeye çalışıldığı görülmektedir. Kan uyuşmazlığı çocuğu nasıl etkiler sorusu sıklıkla merak edilmektedir ve kan uyuşmazlığı bebeği büyük ölçüde etkilemektedir. Bu etkileme yöntemi ise kalıtsal rahatsızlıklara yol açmaktadır. Ayrıca bebeğin düşmesi de hamilelik sürecinde öngörülen bir durumdur. Bebekte kalp yetmezliği, sakatlık, kan problemi ve daha ağır birçok rahatsızlık meydana gelmektedir. Bu neden ile kan uyuşmazlığı ortaya çıktığı takdirde acilen tedavi edilmesi gerekilmektedir.

Kan Uyuşmazlığının Temel Sebebi Nedir?

Kan uyuşmazlığının temel sebebi annenin vücuduna farklı bir kan grubunun temas etmesidir. Bu sebep ile de bu farklı kan grubunu anne adayının vücudu bir tehlike olarak görmektedir. Vücuttan zararlı ve yabancı madde olarak görülen bebeğin atılması için uğraş verilmeye başlanmaktadır. Bebeğin farklı bir kan grubuna sahip olması anne adayının vücudunda farklı tepkimelere yol açmaktadır. Annenin vücudu ise bu maddeyi dışarı atmak ve etkisiz duruma getirmek için antikor üretmeye başlar ve antikorlar göbek kordonundan bebeğe geçiş yapar. Antikorlar sebebi ile de bebekte birçok rahatsızlık meydana gelmektedir. Kalp yetmezliği ve kalıtsal hastalıklar bebekte bu dönemde meydana gelmektedir.

RH Kan Grubu

Rh kan grupları toplamda 4 adettir ve pozitif ve negatif olmak üzere de kendi içinde 2 ayrı gruba daha ayrılmaktadır. Rh kan grupları insanların kırmızı kan hücrelerinin araştırılarak öğrenilmesinden yola çıkmaktadır. 4 farklı Rh kan grubu bulunmaktadır ve bu kan grupları harf ve rakam ile isimlendirilmektedir.

 • A
 • B
 • AB
 • 0

Olmak üzere 4 farklı gruba ayrılan kan gruplarında dünyanın genel kan grubu ortalaması genellikle pozitif çıkmaktadır. Dünya üzerindeki çoğu insanın kan grubu pozitiftir. Kalan azınlık ise kan gruplarının negatiflerini oluşturmaktadır.

RH Kan Uyumsuzluğu

Rh kan uyumsuzluğu denilen rahatsızlık gebelik sırasında ortaya çıkmaktadır. Bebeğin kan grubu ile anne adayının kan grubu birbirine uymadığında kan uyuşmazlığı meydana gelmektedir. Kan uyuşmazlığının meydana gelmesi için annenin kanının Rh (-) bebeğin kan grubunun ise Rh (+) olması gerekmektedir. Anne negatif kan grubunda olduğu için bebeğin pozitif kan grubunu yabancı bir madde olarak kabul edecek ve kendisini korumak için bebeğin kanına zarar verecektir. Bu zarar verme eylemi annenin bilinçli olarak karar verdiği bir durum değildir. Vücudun savunma mekanizması bu noktada devreye girmektedir.

Kan Uyuşmazlığının Tedavisi Nedir?

Kan uyuşmazlığının tedavisi için kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmaktadır. Bu iğnenin tıptaki adı Rh lg olarak tanınmaktadır ancak halk arasında kan uyuşmazlığı iğnesi ismi ile de anılmaktadır. Kan uyuşmazlığı probleminin ilerlememesi ve bebeğin sağlıklı kalması için uzman bir doktor tarafından kan uyuşmazlığı iğnesi yapılmaktadır. Kan uyuşmazlığı iğnesi gebelik sırasında ve doğumdan sonra olmak üzere 2 defa uygulanmaktadır.

 • Gebeliğin 28. Haftasında
 • Doğum sonrasında ise 72 saati geçmeden iğnenin uygulanması gerekmektedir.

Kan Uyuşmazlığı Hastalığına Geç Kalınır İse Ne Olur?

Kan uyuşmazlığı problemi geç fark edildiği takdirde anneye birtakım testler uygulanmaktadır. Bu testler bebeğin sağlığını kontrol etmek amacı ile yapılmaktadır.

 • Doppler ultrason
 • Amniyosentez
 • Kodosentez

Olmak üzere 3 farklı testin yapılması gerekmektedir. Bu ultrason ve testler aracılığı ile bebeğin sağlığı kontrol edilecek ve eğer zarar görmüş ise zararın derecesi ölçülecektir. Doğum sonrasında ise kan uyuşmazlığı iğnesinin yapılması gerekmektedir. Bebekte meydana gelen bazı hasarlar doğum sonrasında ortaya çıkmaktadır ve bu neden ile de kan uyuşmazlığı testinin gebeliğin başlarında yapılması önemle tavsiye edilmektedir.

Bebeğin Kan Grubu Nasıl Öğrenilir?

Bebeğin kan grubunu öğrenmek ve anne ile bir kan uyuşmazlığı var mı sorgulamak amacı ile gebeliğin 10. Haftası itibariyle bir kan testi yapılmaktadır. Kan testinin uygulanması ise annenin kolundan kan alma yöntemi ile yapılabilmektedir. Daha sonra kanda yer alan bebeğin genetiği alınır (DNA) ve kan grubunun belirlenmesi için gerekli işlemler yapılır. Bebeğin kan grubunda eğer annenin kan grubuna uymuyor ise bu noktada hızlıca kan uyuşmazlığı tedavisinin başlatılması gerekmektedir.

Doğum Öncesi Kan Uyuşmazlığı İçin Alınabilecek Önlemler

Doğum öncesinde kan uyuşmazlığı için alınabilecek önlemler arasında annenin kan grubunun kesin ve doğru olarak bilinmesi yer almaktadır. Doğum öncesinde eğer kan uyuşmazlığı ortaya çıkıyor ise annenin ve bebeğin kan grubunu öğrenmek için test yapılmalıdır. Kan uyuşmazlığı için alınabilecek ilk önlem anne ve babanın kan grubunun öğrenilmesi ve bebek ile bir uyumsuzluk söz konusu olup olmadığının tespit edilmesi olmalıdır.

Kan Uyuşmazlığı Kaçıncı Hamilelikte Ortaya Çıkar?

Kan uyuşmazlığının ortaya çıkması genellikle 2.ve 3. Gebeliklerdir. İlk gebelikte çok nadir kan uyuşmazlığı problemi görülmektedir. Kan uyuşmazlığı problemi ortaya çıkmış ve ilerlemiş ise kürtaj yapılabilmektedir. Bu noktada bebeğin düşme ihtimali de söz konusudur ve bebek düşse ya da kürtaj yapılsa dahi anneye kan uyuşmazlığı iğnesinin yapılması gerekmektedir. Kan uyuşmazlığı iğnesi gelecekteki gebeliklerde yaşanabilen kan uyuşmazlığı probleminin önüne geçmektedir.

Kan Uyuşmazlığını Tetikleyen Nedenler

Kan uyuşmazlığının ortaya çıkmasını tetikleyen birçok neden bulunmaktadır. Bu nedenler arasında ise;

 • Transfüzyon
 • Düşük gebelik
 • Kürtaj
 • Dış gebelik ismi verilen gebelik türü
 • Hamilelik sırasında darbe alma
 • Amniyosentez gibi sebeplerden dolayı annede kan uyuşmazlığı tetiklenebilmektedir. Bu neden ile de gebelik sürecinin oldukça sakin ve stressiz geçmesi ve gerekli tetkiklerin yapılması önemidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.