saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kansızlığın Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

29.09.2018
97
Kansızlığın Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Kansızlığın Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Kansızlığın belirtileri genellikle halsizlik ve bitkinlik olmak ile birlikte tedavi edildiğinde büyük sağlık problemleri oluşturmaz. Hem kadınlarda hem de erkeklerde görülebilen kansızlık, metabolizmanın yavaşlamasına neden olur. Hücrelerdeki oksijen eksikliği nedeniyle oluşan kansızlık, uzman doktor ve doğru ilaçlar ile birlikte kısa süre içerisinde tedavi edilir. Kırmızı kan hücrelerinin azalması ile birlikte ortaya çıkan anemi, daha çok genetik faktörler nedeniyle de kalıtsal olarak aktarılır.

Kansızlık Neden Olur?

Diğer bir ismi anemi olarak bilinen kansızlık, vücutta yer alan kırmızı kan hücrelerinin azalması olarak karşımıza çıkar. Hücrelerdeki oksijen azaldığında, kan üretimi de yavaşlar. Bu durum ise halsizlik, mide bulantısı, çabuk yorulma ve güçsüzlük gibi problemleri de beraberinde getirir.

 • Aşırı kansızlık belirtileri, bir süre sonrasında vücudunda rahatsızlanmasına zemin hazırlar.
 • Tedavi edilebilen bir rahatsızlık olan kansızlık, gıda takviyeleri ile kısa süre içerisinde düzelir.
 • Vücudun kırmızı kan hücrelerini yok etmesi, zamanla hemoglabin sayısının azalmasına neden olur.
 • Bu durum ise kansızlığın ortaya çıkması için gösterilen temel faktörlerden bir tanesidir.

İştahsızlık ve sürekli yorgunluk hissi yaşayanların, hastalık ilerlemeden uzman bir doktordan destek almaları önerilir.

Kansızlık Belirtileri Nelerdir?

Kansızlık ya da anemi rahatsızlığı olanların, kısa süre içerisinde fark ederek doktora gidebilmeleri adına öncelikle belirtileri hakkında fikir edinmeleri önemlidir. Kansızlık belirtileri baş ağrısı, hastalarda yaygın olarak görülen problemlerden bir tanesidir. Şiddetli baş ağrısı nedeniyle doktora başvuranların genellikle çoğunluğunda, kansızlık rahatsızlığı ortaya çıkar. Nefes darlığı, kabızlık, şişkinlik, iştahsızlıkta kansız olanlarda görülen belirtilerden bazılarıdır. İlginizi Çekebilir. Kalp Yetmezliğinin Sebepleri

Saç dökülmesi ve ağız içi yaraları: Yukarıda belirtilenler dışında, kansızlık problemi yaşayan hastalarda saç dökülmesi ve ağız içi yara problemi de ortaya çıkar. Bu gibi durumlarda hastalığın ilerlememesi adına hemen doktor yardımı almak faydalı olacaktır. Böylelikle tedavi ve iyileşme süreçleri de hızlanır.

Kansızlık Tedavi Aşamaları

Kansızlık rahatsızlığı olanlara öncelikle ilaç tedavisi uygulanır. Daha sonrasında ise özel olarak hazırlanan kan iğneleri sayesinde hastanın enerjisini toplamasına ve hücrelerindeki oksijen oranının artmasına destek verilir.

 • Tedavi sürecinde doktorun belirttiği tüm unsurlara dikkat etmek ve ilaçları eksiksiz kullanmak önemlidir.
 • Yine aynı şekilde kansızlık tedavisinde hastaların yeme içme alışkanlıklarına da dikkat etmeleri önerilir.
 • Özellikle et, süt, tavuk gibi hayvansal gıdaları tercih etmeyenlerin vücut direncinin düşmemesi adına dikkatli olmalarında fayda vardır.
 • Et, süt ve tavuk dışında aynı zamanda demir ilaçları da mutlaka alınması gereken takviyeler arasındadır.

Tüm ilaçlara, yeme-içme alışkanlıklarına ve uyku düzenine dikkat edilmesi durumunda kansızlık kısa süre içerisinde tedavi edilir.

Kansızlık (Anemi) Çeşitleri

Yaygın görülen rahatsızlıklardan bir tanesi olan kansızlığın, farklı çeşitleri vardır. Demir eksikliği anemisi, Folik asit anemisi, vitamin eksikliği anemisi en yaygın görülen seçeneklerden bazılarıdır.

 • Çeşitleri ve rahatsızlığın belirtileri hakkında fikir edinenler, tedavi sürecinde daha bilinçli hareket etme fırsatına sahiplerdir.
 • Anemi her ne kadar ölümcül bir rahatsızlık olmasa da vücut sağlığının korunması adına dikkat edilmelidir.
 • Kansızlık nasıl giderilir diye araştırma yapanların öncelikle yeme-içme alışkanlıklarını değerlendirmeleri faydalarına olacaktır.
 • Belirtilen hastalık sürecinde, en etkili sonuçları alabilmek adına çay ve kahve tüketimini azaltmak faydalı olacaktır.

Genç yaşlarda da görülebilen anemi, kontrol altına alındığında günlük yaşamı sınırlandırmaz. İlginizi Çekebilir. Kansızlığa İyi Gelen Yiyecekler

Kansızlığa İyi Gelen Gıdalar

Anemi hastalığının tedavi edilmesinde yalnızca ilaçlar yeterli olmaz. En etkili sonucu alabilmek adına aynı zamanda yeme ve içme alışkanlıklarını da değiştirmekte fayda vardır. Kansızlığın tedavi yöntemleri nelerdir diye araştıranların C vitamini yüksek olan gıdaları tüketmeleri önemlidir. Bu sayede vücut içerisindeki oksijen oranı artar. Yine aynı şekilde folik asit ve B12 vitamini de hastaların almaları gereken takviyeler içerisinde gösterilir.

Balık tüketimine dikkat: Et, süt, peynir ya da tavuk gibi hayvansal gıdaların dışında aynı zamanda balıkta, kansızlığı olanların tüketmeleri gereken besinlerden bir tanesidir. Düzenli olarak balık yemek, vücudun gerekli tüm vitamin ve mineralleri almasına katkı sağlar. Yine aynı şekilde balık tüketimi, kansızlık nedeniyle ortaya çıkan halsizlik durumunun giderilmesine destek verir. Beslenme alışkanlıkları değiştirildiğinde, anemi problemi ile savaşmak daha kolay hale gelir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.