saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karabuğday Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

07.01.2019
150
Karabuğday Çayının Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Son zamanlarda bilhassa sağlıklı gıdılar ile ilgili köşe yazılarında ve aktarların raflarında karabuğday bitkisine sıklıkla rastlıyoruz. Karabuğdayın özellikle çayı ise sağlığına düşkün kişiler arasında oldukça revaçta. Sizler için karabuğday çayından faydalanmak için nasıl tüketilmeli konusunda önemli bilgiler derledik.

Karabuğday Çayının Etkileri

Karabuğday çayını anlatmadan önce karabuğday nedir sorusuna cevap vermek doğru olacaktır. Karabuğday gerçekten de son yıllarda içerdiği B vitaminleri, kalsiyum, fosfor ve demir ile mucizevi bir bitki olarak doğal sağlık ürünleri içindeki yerini almıştır.

Sanılanın aksine karabuğday bitkisi aslında bir buğday türü değil bir tür çimdir. Karabuğday olarak tüketilen şey aslında karabuğday bitkisinin tohumudur. Karabuğday çayı hafif bir tada sahiptir birçok çalışma, karabuğday çayının, kilo kaybına yardımcı olmak, kandaki kolesterolü azaltmak ve kan damarlarının sağlığını iyileştirmek gibi birçok sağlık yararına sahip olabileceğini göstermektedir. Temel olarak dolaşım sistemini iyileştirilmesi ve hayati organların işlevine yardımcı olmasıyla bilinir. Karabuğday çayının diğer çaylardan ve özellikle yeşil çay gibi içeceklerden bir önemli farkı da kafein içermemesi ve bu sebeple kafeine duyarlı bünyeler için ideal bir sağlıklı çay olmasıdır.

Karabuğday nerede satılır diye sorulacak olunursa artık sağlıklı doğal ürünler satan marketlerde ve birçok aktarda karabuğday bulmak mümkündür. Diğer yandan aslında küçük bir bahçe içerisinde de karabuğday bitkisi rahatlıkla yetiştirilebilir.

Karabuğday Çayının Faydaları

Karabuğday faydaları çok fazla olan bir bitkidir. Aynı şekilde karabuğday bitkisinin tohumlarından yapılan karabuğday çayının da başlıca faydaları şu şekilde sayılabilir:

  1. Diyabet Hastalığı İçin Etkileri

Karabuğday, yulaf ezmesi pirinç veya muzdan daha fazla lif içerir. Bu yararlı lifler kan şekeri seviyelerinizi kontrol altında tutmak için çok önemlidir çünkü yüksek kan şekeri seviyeleri organların tahribatına, kalp krizi, körlüğe ve böbrek yetmezliğine yol açabilir. BU sebeple karabuğday çayı diyabet hastaları ve onların yanında kan şekerini kontrol altında tutmak isteyen herkes için önemli bir silahtır.

  1. Sindirim Sistemine Yararları

Karabuğday çayı yediğiniz besinlerin üst sindirim sisteminizden daha hızlı geçmesine yol açarak hem daha az kalori almanızı hem de mide ve safranızın daha az yorulmasını sağlar. Safra taşı oluşumunu yavaşlattığı ile ilgili önemli kanıtlar mevcuttur. Karabuğday çayı lif yönünden de çok zengin olduğundan kabızlık için mükemmel bir ilaçtır. Kabızlık sadece rahatsızlık verici ve sağlıksız değildir, aynı zamanda son derece tehlikeli olabilir. Karabuğday çayının içilmesi, sindirimini artıracak ve sizi kabızlığa karşı koruyacaktır.

  1. Kanser Düşmanı Olması

Karabuğday çayı lignin içerdiğinden, meme kanseri riskini azaltır. Yapılan çalışmalar orta yaş ve üzeri kadınlarda düzenli tahıl tüketiminin meme kanseri riskini azalttığını göstermiştir. Bu sebeple karabuğdayın hem bitki olarak yenmesi hem de çayının tüketilmesi tavsiye edilmektedir. Ayrıca Karabuğday çayında, dolaşım sistemini desteklemenin yanı sıra yüksek tansiyonu azaltan bazı antioksidanlar da bulunur.

  1. Protein Kaynağı Olması

Bilhassa karabuğday ile zayıflama mümkün mü diye soranlar için önemli bir konu karabuğday bitkisinin çok yüksek oramda protein içermesidir. Bu açıdan diyet yapanların yanında vegan ve vejetaryenler için de son derece önemli bir protein kaynağıdır. Diğer yandan her ne kadar içerdiği protein bir protein tozu yoğunluğunda olmasa da vücudun kendi kendine ürettiği proteini arttırıcı özelliktedir. BU sebeple esas olarak fitnes ve spor yapanlar içinde çok faydalıdır.

  1. Stresi Azaltması

Karabuğday çayının içindeki başlıca B vitaminleri olmak üzere vitaminler ve çinko stresin azaltılmasında diğer yandan çocuklarda sınav vb. gibi stresli dönemlerde kaygının düşürülmesinde önemli role sahiptir.

  1. Kadın Hastalıklarında

Bugün bazı bilimsel çalışmalar karabuğday çayının kadınlarda görülen iyi huylu yumurtalık kistlerinin oluşumunu azalttığını ve adet düzensizliğinin önüne geçtiğini göstermiştir. Bunun yanında kadınlarda görülen hormonal dengesizliklerin de önüne geçmede destek sağladığı bilinmektedir.

Karabuğday Çayı Nasıl İçilmeli?

  • Karabuğday çayını içindeki faydalı maddelerin etkisini azaltmadan demlemek için 1 litre kaynamış sıcak suya 1 çorba kaşığı kurutulmuş karabuğday bitkisi koyarak 10 dakika demlemeniz yeterlidir.
  • Şayet taze karabuğday kullanıyorsanız o zaman 1 bardak suya 1 dolu tatlı kaşığı karabuğday koyarak çayınızı taze karabuğday tohumlarından demleyebilirsiniz.
  • Hazırladığınız çayı sıcak veya soğuk olarak tüketebilirsiniz.

Karabuğday kalori düşmanı bir çaydır ancak yine de fazla kalori almamak için içine şeker veya bal konulması genelde tavsiye edilmez ancak şayet tadını çok sevmiyorsanız bir çay kaşığı bal ile karabuğday çayınızı tatlandırabilirsiniz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.