saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karabuğdayın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

07.01.2019
37
Karabuğdayın Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Faydalı ve kolay tüketilebilen karabuğday özellikle son yıllarda oldukça popüler hale gelmiş ve sıklıkla kullanılmaya başlanan besleyici bir besindir. Karabuğday, diğer adıyla greçka kuzukulağıgiller ailesinden oldukça faydalı ve besleyici bir bitkidir. Dört mevsim yaşayan ülkemizde yetiştirilmesi pek yaygın olmayan karabuğday genellikle daha serin ve kurak iklimlerde yetiştirilmektedir. Ancak ülkemizde de yaygın kullanım bulmaktadır.

Karabuğdayın tercih edilmesinin en önemli sebeplerinden biri gluten içermemesidir. Çölyak hastalarının, yani glutenli ürünleri tolere edemeyen kişilerin ihtiyaç duydukları besinleri alabilecekleri başlıca besinlerden biri karabuğdaydır.

Karabuğday kalori açısından düşük bir içeriğe sahip olduğu için sağlıklı bir bitkidir ve kilosuna dikkat etmek isteyen kişilerce tüketilmektedir. Karabuğday ile zayıflama düzenli egzersizle desteklendiğinde ve diyetisyen tarafından özel olarak belirlenen bir diyetin uygulanmasıyla mümkündür.

Karabuğday protein, magnezyum, lif, potasyum ve kalsiyum açısından oldukça zengin bir besindir. Karabuğdayın bu kadar zengin bir içeriğe sahip olması karabuğdayı yalnızca çölyak hastalarının ya da zayıflamak isteyen kişilerin değil, dengeli beslenmeye çalışan hemen herkesin tercih etmesine yol açmaktadır.

Karabuğdayın Faydaları Nelerdir?

Karabuğdayın sayılması gereken ilk özelliği glüten içermiyor oluşudur. Son zamanlarda yalnızca çölyak hastaları tarafından değil, daha sağlıklı olduğunu düşünen pek çok insan tarafından glütensiz diyetler uygulanmaktadır. Bu sebeple karabuğday glütensiz diyetlerin en önemli besinlerinden biridir. Karabuğdayın diğer faydaları şu şekilde sıralanabilir:

  • Karabuğdayın yoğun potasyum içeriği yüksek tansiyon hastaları tarafından tercih edilen bir besin olmasını sağlamaktadır.
  • Karabuğday kolesterolü dengelediği için yüksek kolesterol problemi yaşayan kişiler tarafından tüketilmektedir.
  • Karabuğday aynı zamanda magnezyum açısından da oldukça zengin bir besindir. Bu sebeple diyabetli kimseler de karabuğdaya diyetlerinde sıklıkla yer vermektedirler.
  • Karabuğdayın içerdiği yoğun lif sindirim problemi çeken kimselerce tüketilmesine sebep olmaktadır. Aynı zamanda boşaltımı da düzenlemeye yardımcı olan karabuğday, kolay sindirilmekte ve hazımsızlığın oluşmasını engellemektedir.
  • Karabuğday, karaciğer yağlanması problemiyle karşılaşan insanlar tarafından da tüketilmesi gereken gıdalar arasında yer almaktadır.
  • Karabuğday aynı zamanda kansızlık çeken kişiler tarafından kullanıldığında fark edilir olumlu gelişmeler sağlayabilmektedir.

Bütün bu faydalarını yanında karabuğday kabukları tekstil sektöründe, özellikle yastık yapımında yaygın olarak kullanılmaktadır ve karabuğday kabuğundan yapılan yastıkların boyun sağlığına faydalı olduğu kanısı bulunmaktadır.

Karabuğdayın Zararları Var Mıdır?

Diğer pek çok besin gibi gereğinden fazla veya aşırı tüketildiği takdirde karabuğday faydaları ve zararları olabilen bir besindir.

  • Aşırı miktarlarda karabuğday tüketimi sindirim sistemini hızlandıran yapısı sebebiyle ishale yol açabilmektedir.
  • Aynı şekilde karabuğday tüketiminin bazı bünyelerde alerjik reaksiyonları tetikleyebildiği gözlemlenmiştir.
  • Karabuğday, çölyak hastaları tarafından tüketileceği zaman muhakkak ama muhakkak glütensiz ortamlarda üretildiğinden emin olunmalıdır. Bazı üreticiler, karabuğday üretimi sırasında gerekli önlemleri almadıkları için bitkinin glütensiz özelliği çevre faktörleri sebebiyle bozulmaya uğrayabilmektedir.

Karabuğday zararları ve riskleri konusunda daha ayrıntılı ve geniş bilgiye sahip olmak isteyen kişilerin muhakkak diyetisyenlerine ya da uzman bir hekime danışmaları önerilmektedir. Karabuğday da pek çok besin gibi ilk kez tüketildiğinde bünyelerde farklı reaksiyonlara yol açabilmektedir.

Karabuğdaya Nasıl Ulaşılabilir?

Türkiye’de üretilmemesine rağmen karabuğday Türkiye pazarında hatırı sayılır bir yere sahiptir. Günümüzde pek çok markette karabuğdaya ulaşmak mümkündür. Karabuğday fiyatı ithal ediliyor olmasına rağmen ikamelerine göre çok da yüksek değildir. Yaşadığı şehirde ya da bölgede karabuğdaya ulaşamayan kişiler için karabuğday temin edilebilecek oldukça güvenilir ve kargo yoluyla teslim yapan internet siteleri mevcuttur.

Karabuğday Hangi Gıdalarda Kullanılabilir?

Karabuğday nasıl tüketilir?” sorusu bitkiye aşina olmayan ancak diyetlerine eklemek isteyen insanlarca sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Karabuğday, pilavlarda, çorbalarda ve salatalarda rahatlıkla kullanılabilen bir besindir. Özellikle salatalara eklendiğinde oldukça doyurucu ve besleyici bir öğün elde edilebilir. Karabuğdayı salatalara eklemek için haşlanması yeterli olacaktır. Aynı zamanda karabuğday unu da üretilmektedir ve özellikle çölyak hastalarının da tüketebileceği mamüllerin hazırlanmasında yaygın olarak kullanılmaktadır. Günümüzde bazı fırınlar ve marketler karabuğday unundan ekmek ve benzeri mamüller üretmektedirler.

Zayıflamak isteyen kişilerin de pirinç ya da bulgur yerine karabuğdayı diyetlerine ekledikleri sıklıkla gözlemlenmektedir. Ancak her ne kadar kanıtlanmış bir zararı olmasa da, karabuğday çevresinde şekillenecek bir diyet uygulanacaksa, muhakkak bir diyetisyene ya da uzman hekimine danışılması faydalı olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.