saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karaciğer Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

29.09.2018
79
Karaciğer Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Karaciğer Kanserinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Karaciğer kanseri, karaciğerlerin dokularında meydana gelen kötü huylu tümörlerdir. Hastalık temel olarak karaciğerden kaynaklansa da farklı bölgelerde de görülebilmektedir. Özellikle Hepatit B aşısının çok yaygın olmadığı ülkelerde, enfeksiyonun çok kolay ve hızlı bir şekilde yayılması nedeniyle karaciğer kanserine sıklıkla rastlanmaktadır. Cinsiyet olarak erkeklerde kadınlara göre daha fazla görüldüğü bilinmektedir.

Hepatosit, karaciğerin fonksiyonel hücresi olarak bilinmektedir ve bu bölgede görülen hepatpselüler karsinom  türü, karaciğer kanserlerinin yaklaşık olarak %90’lık bölümünü oluşturmaktadır. Karaciğer kanserinde karşılaşılan diğer vakalar ise genel olarak karaciğer içerisindeki safradan kaynaklanan ve kolanjiyokarsinom olarak bilinen kötü huylu tümörlerdir. Hemofilinin Belirtileri nelerdir. Tedavi sürecinde neler yapmalıyız. Yazımızı okumak için sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.

Karaciğer kanserinde metastaz olayı çok sık görülmektedir. Bu olay, kanserli hücrelerin dokular aracılığı ile başla organlara geçmesi olarak bilinmektedir. Yani karaciğer kanserine erken müdahale edilmezse çok kısa bir süre içerisinde diğer organlara geçebilmektedir.

Karaciğer Kanserinin Sebepleri Nelerdir?

Karaciğer kanserinin sebeplerine baktığımız zaman aslında hastalığın kesin olarak nedeninin saptanamadığını ancak bazı durumların bu hastalığa neden olabileceğini görüyoruz. Bunların başında Hepatit B ve Hepatit C gelmektedir. Bu virüsler genellikle sarılık hastalığına da yol açmaktadır ve sarılık hastalığı vücuda geçtikten sonra, kişiyi virüs taşıyıcısı yapmaktadır. Bu durum da yıllar sonra bile olsa karaciğer kanserine neden olabilmektedir. Çünkü bu virüsler oldukça ağır enfeksiyonlara neden olmaktadır.

Daha önce ailesinde karaciğer kanseri olan kişiler risk gruplarının başında yer almaktadır. Ayrıca bazı metabolik hastalıklar, yoğun sigara ve alkol kullanımı, karaciğer yağlanması, diyabet, aşırı kilo, bağışıklık sisteminin zayıf olması gibi pek çok durum da karaciğer kanserine neden olabilmektedir. Ülkemizde yaygın olarak alkol ve sigara kullanımı karaciğer kanserinin nedeni olarak bilinmektedir.

 

Karaciğer Kanseri Hangi Belirtilerle Kendini Gösterir?

Karaciğer kanseri ilk başlarda kendini çok fazla belli etmediği için anlamak da zor olabilmektedir. Her ne kadar hastalıkta erken teşhis çok önemli olsa da karaciğer kanseri belirtileri çok yaygın olarak görülmemektedir. Eğer yüksek risk gruplarında yer alıyorsanız düzenli olarak kan testleri yaptırmanız çok faydalı olacaktır. Bu testler sayesinde kan sayımları yapılır ve en hızlı şekilde teşhis konur. Bazı durumlarda kan sayım testleri de yeterli olmamaktadır. Böyle durumlarda mutlaka ultrason, bilgisayarlı tomografi ve MR olarak da bilinen manyetik rezonans ile teşhisin konulması gerekmektedir. Bazen de alfafötoprotein testi gerekebilir.

Karaciğer Kanseri Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer kanserinin tedavisi genel olarak diğer kanser türleri ile aynı olmaktadır. Ancak ilk olarak karaciğer kanserinin çok fazla türü olduğu için hangi tür olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Yapılan test ve tahlillerle kanserin hangi türden olduğuna karar verilir ve tedavi süreci başlar. Kanser türü burada çok önemlidir çünkü her tedavi her karaciğer kanser türü için etkili olmamaktadır. Bu nedenle kanser türüne uygun bir tedavinin uygulanması gerekmektedir. Akciğer Kanserinin Sebepleri nelerdir. Belirtilerini öğrenmek için yazımızı okuyabilirsiniz.

Karaciğer kanseri tedavisinde en yaygın yöntem cerrahi müdahaledir. Bu şekilde karaciğerde bulunan tümör temizlenir ve kanserin vücuttan atılması sağlanır. Bazı durumlarda tümör çok büyük olduğu için cerrahi müdahale yapılamamaktadır. Ayrıca bazen kanserli hücreler diğer organlara geçmiş de olabilir. O yüzden ameliyat ile müdahale etmek pek doğru olmamaktadır. Bu durumlarda tümörün küçültülmesi için ilk olarak ilaç tedavileri ya da kemoterapi ve radyoterapi gibi yöntemler kullanılabilmektedir. Kemoterapi ve radyoterapi yöntemleri kullanılırken, doktor tarafından hastaya bir yol çizilir ve hastanın düzenli olarak bu yolu uygulaması çok önemlidir. Böylece tümörün küçülmesi sağlanabilmektedir. Tümör alınabilecek boyuta geldiğinde ise yine cerrahi müdahale durumu söz konusu olabilir. Ancak pek çok durumda kemoterapi ya da radyoterapi kesin çözüm olduğu için genellikle bu tedavi yöntemlerinden sonra hastanın ameliyat olması gerekmemektedir. Eğer bu tedaviler sonucunda yanıt alınamazsa ve ilerleme devam ederse farklı yöntemlerin kullanılması gerekebilir.

Tıbbın gelişmesi ile ablasyon olarak da bilinen tümörün yakıldığı bazı yöntemler de kullanılabilmektedir. Ancak bu yöntemler de genellikle diğerleri gibi tümör alınamayacak kadar büyük olduğu zamanlarda tercih edilmektedir. Ayrıca çok iyi bir hekim tarafından yapılması çok önemlidir yoksa diğer organlara zarar verebilmektedir. Hastalığın en kesin ve hızlı şekilde çözülmesi için eğer tümör uygunsa cerrahi müdahale çok daha faydalı olmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.