saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karaciğer Lekeleri Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

12.09.2018
223
Karaciğer Lekeleri Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Karaciğer Lekeleri Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Karaciğer lekelerine doğal çözümler, tedavi ve ilaç masrafları düşünüldüğünde birçok insana cazip gelmektedir. Ancak tüm uzmanlar tarafından tavsiye edilen şey detaylı bir incelemeden geçtikten sonra tam olarak rahatsızlığın saptanması ve ona göre alternatiflerin düşünülmesidir. Karaciğer vücutta hayati görevleri olan bir organdır. Özellikle tüm toksinlerin karaciğerde biriktiğini düşünürsek, karaciğerde oluşabilecek herhangi bir hasarın tüm vücuda oldukça zararının dokunması muhtemel bir durumdur.

Karaciğerde Oluşan Lekelenmenin Sebebi Nelerdir?

Karaciğer lekelenmesi, genellikle aşırı toksin maddenin birikmesinden kaynaklıdır. Vücuttaki atıkların düzenlenmesini sağlayan karaciğer aynı zamanda vücuttaki toksinlerin ayrıştırıldığı ve atılmak için biriktirildiği yerdir. Özellikle alkol ve sigara tüketimi kişide fazla olursa, karaciğer alkol ve sigaranın vermiş olduğu tüm toksinleri temizlemek için oldukça gayret gösterir. Bu durumda karaciğer fazla çalışma sonucunda yorulur. Ve lekelenmeler başlar. Karaciğer lekesi, önemsenmediği takdirde ise birçok probleme sebep olur. Karaciğer yıpranması, karaciğer eksikliği ve en tehlikelisi olan karaciğer kanseri bu lekelenme sonucunda ortaya çıkan rahatsızlıklardır. Karaciğerin, görevlerini yerine getirememesi sonucunda oluşan bu rahatsızlık dikkate alınmadığında ise başka rahatsızlıklarla birleşerek daha büyük sorunlara sebep olabilir.

Karaciğer Lekelenmesinin Belirtileri Nelerdir?

Karaciğer lekelenmesinin en önemli belirtisi karnın sağ üst bölgesinde meydana gelen ağrıdır. Şiddetli ağrılar gittikçe artan bir tavır sergiler. Bunun yanında;

 • Kötü ağız kokularının oluşması,
 • Mide bulantıları,
 • Kusma görülmesi,
 • Sindirimsel sorunlar,
 • Şişkinlik,
 • Düzensiz uyku halleri karaciğer lekelenmelerinde en çok görülen durumlardan bazılarıdır.

Bu tarz şikâyetlere sahip kişilerin vakit geçirmeden doktora başvurmaları gerekmektedir. Önemsenmeyen rahatsızlıklar ileride çok büyük problemlere yol açabilir. O yüzden vakit kaybedilmemesi gerekir.

Karaciğer Lekelenmesi Nasıl Tedavi Edilir?

Karaciğer lekelenmesinde en etkili tedavi, kişinin doktora gitmesidir. Muayene olan kişinin, rahatsızlığının hangi boyutta olduğu anlaşılır. Ayrıca lekelenmenin kaynağının bulunabilmesi için doktor tedavisi çok önemlidir. Eğer derinde olan soruna çözüm bulunmazsa, kişi her ne uygularsa uygulansın tedavide etkili bir sonuç elde edilemez. Ayrıca doktor tedavisi ile lekelerin kanser kökenli olup olmadığı belirlenir. Eğer lekeler kanserden kaynaklı olursa uygulanacak tedavi yöntemleri değişecektir. Eğer değilse, karaciğerdeki fonksiyonların düzeldiği andan itibaren lekelerin kaybolduğu da görülür. Kanser haricinde lekelenmeye sebep olacak durumlar safradan kaynaklı durumlarda olabilir. Bu durumların belirlenebilmesi için kişilerin mümkün olduğunca çabuk doktora gitmeleri gerekmektedir. Lekelenme giderildikten sonra karaciğer eski fonksiyonlarına kavuşur ve hastalığa bağlı olarak ortaya çıkan diğer rahatsızlıklarda ortadan kalkar. Karaciğerin lekelenmesinde görülen en büyük etkenin toksinler olduğunu düşünürsek, doğal tedavi olarak karaciğeri temizleyen yiyecekler ve bitkilerin kullanılması önerilmektedir. Ancak kişiler uygulayacakları doğal tedavileri de mutlaka doktorlarına danışmalıdırlar. Bilinmeyen bir yan etkinin ortaya çıkması muhtemeldir.

Karaciğerin Temizlenmesine Yardımcı Besinler Nelerdir?

Karaciğerdeki toksinleri atmaya yardımcı doğal yiyecekler, tüketildiğinde karaciğerin zararlı maddeleri atması kolaylaşır. Buna göre bu sağlıklı yiyecekler;

 • Limon suyu; hem sindirimi arttırmaya yardımcı hem de karaciğeri temizleyen bir yapıya sahiptir. Metabolizmanın hızlanmasını da sağlar. Genellikle ılık su ile tüketimi tavsiye edilmektedir.
 • Avokado; karaciğeri koruyan bir yapıya sahiptir.
 • Zerdeçal; iltihabı azaltmada önemli rolleri vardır. Ayrıca karaciğerin korunmasını sağlar.
 • Karahindiba; karaciğeri temizleyen en önemli bitkilerden bir tanesidir. Çay olarak içilmesi tavsiye edilmektedir.
 • Sarımsak; içinde bulunan sağlıklı asitler, karaciğerin korunmasına yardım ederken karaciğerin temizlenmesini de sağlar.
 • Brüksel lahanası; içinde bulunan sülfür sayesinde toksin atmaya yardımcıdır. Bu yüzden birçok beslenme programında yer almaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 2 YORUM
Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.