saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karaciğer Yetersizliğinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

29.09.2018
114
Karaciğer Yetersizliğinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Karaciğer Yetersizliğinin Sebepleri, Belirtileri Ve Tedavi Süreci

Karaciğer yetmezliği son dönemde yaygın hale gelen rahatsızlıklardan bir tanesi olmak ile birlikte doğru tedavi edilmediğinde, daha büyük sağlık problemlerinin ortaya çıkmasına zemin hazırlar. Karaciğerin işlevlerini yerine getirememesi ve çalışmayı durdurması nedeniyle oluşan sağlık problemi, tedavi ile düzelir. Bu noktada ise hastaların belirtileri kısa süre içerisinde fark etmeleri ve erken teşhis ile doktor denetiminde olmaları önem taşır.

Karaciğer Yetersizliği Neden Olur?

Karaciğer yetmezliğinin ortaya çıkmasının en önemli problemlerinden bir tanesi, yanlış beslenme ve çok fazla alkol tüketimidir. Vücuda zararlı olan ve yoran gıdaların tercih edilmesi, bir süre sonrasında karaciğerin yorulmasına zemin hazırlar. Yine aynı şekilde çok fazla alkol kullanımı, zamanla karaciğerin fonksiyonlarını kaybetmesine neden olur.

 • Karaciğer yetmezliği nasıl tedavi edilir? Diye merak edenlerin, öncelikle uzman bir doktordan yardım almaları ve gerekli tüm kontrolleri sağlamaları önemlidir.
 • Yanlış ve farkında olmadan aşırı ilaç kullanımı da karaciğer rahatsızlığının ortaya çıkmasına zemin hazırlar.
 • Bu nedenle herhangi bir ilaç tercih ederken doktordan yardım almak ve kontrollü hareket etmek faydalı olacaktır.

Karaciğer yetersizliğine neden olan faktörlerden bir diğer ise zararlı gıdalar tüketmek olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle günlük beslenme alışkanlıklarına dikkat etmek önemlidir. İlginizi Çekebilir. Kansızlığın Belirtileri Nelerdir.

Karaciğer Yetersizliği Belirtileri

Karaciğer yetersizliğinin hemen saptanması ve kısa süre içerisinde tedaviye başlanması adına belirtilerinin neler olduğu hakkında fikir edinmek önemlidir. Hazımsızlık ve karın ağrısı, karaciğer yetmezliği olanlarda ortaya çıkan en temel rahatsızlıklar arasındadır.

 • Uzun süredir geçmeyen karın ağrısı problemi olanların doktordan destek almaları önerilir.
 • Yine aynı şekilde hazımsızlık, karaciğerin çalışmadığının göstergeleri arasındadır.
 • Cilt renginin değişmesi ve soluk bir ifadenin ortaya çıkması, karaciğerin rahatsızlanmaya başladığını gösterir.

Yukarıda belirtilen problemleri yaşayanların, daha fazla gecikmeden doktor yardımı almaları bu sayede kısa süre içerisinde tedavi olmaya başlamalarına destek verir. İlginizi Çekebilir. Karaciğer Lekeleri Doğal Yollarla Nasıl Geçer?

Karaciğer Yetersizliğinde Tedavi Aşamaları

Karaciğer yetmezliği olan hastalara, eğer erken teşhis tanısı konulmuşsa ilaç tedavisi uygulanır. Bu aşamada doktorun tüm verdiği ilaçları kullanmak ve düzenli olarak kontrol yaptırmak önemlidir. Karaciğer yetmezliği öldürür mü diye merak edenlerin, tüm tedavi süreçlerini başarılı bir şekilde tamamlamaları durumunda endişe etmelerine gerek yoktur. Özellikle hastalık ilerlemediyse eğer, kısa süre içerisinde iyileşme görülür.

Biyopsi işlemi: Karaciğer yetmezliği sorunu olanların, problemlerinin en iyi şekilde saptanması adına biyopsileri yapılır. Karaciğerden alınan parça ile sorun daha detaylı bir şekilde tespit edilir. Biyopsi sürecinde herhangi bir acı ya da ağrı oluşmadığı gibi hastanın rahat etmesi her zaman ön plandadır.

Tedavi Sürecinde İyi Gelen Yiyecekler

Belirtilen problemleri yaşayan ve iyileşmek isteyenlerin öncelikli olarak tükettikleri gıdalara da dikkat etmeleri önerilir. İlaç tedavisi yanında aynı zamanda yeme ve içme alışkanlıklarını da değiştiren hastaların, böylelikle daha kısa sürede toparlandığı gözlenir.

 • Karaciğer yetmezliği bitkisel tedavi seçenekleri içerisinde zencefil, karabiber, enginar gibi gıdalar gösterilir.
 • Vücuda iyi gelen sebzeler dışında aynı zamanda meyve tüketimi de son derece önemlidir.
 • Gıdalar dışında bol su tüketimi, karaciğerin daha hızlı bir şekilde kendisini yenilemesine yardımcı olur.
 • Kivi, çilek ya da yaban mersini mutlaka tüketilmesi gereken meyvelerden bazılarıdır.

Tedavi sürecinde gıdalar ile takviye yapmak, hastalığın daha kısa sürede vücuttan atılmasına zemin hazırlar.

İlaç Kullanımına Dikkat

Karaciğer yetmezliği gibi problemlerin ortaya çıkmaması adına ilaç kullanımına dikkat edilmelidir. Son dönemde grip ya da basit rahatsızlıklarda bile doktorlar hastaların kısa süre içerisinde iyileşebilmesi adına etkili ilaçlar verir. Bu tür ilaçlar ise zamanla midenin rahatsızlanmasına, karaciğer ve diğer organların yorulmasına neden olur. Akut karaciğer yetmezliği problemleri yaşamamak adına olabildiğinde az ilaç kullanmak faydalıdır. Bu sayede organlar yorulmadan problemsiz bir şekilde çalışmaya devam eder.

Doğum kontrol hapı: Antibiyotik ve diğer ilaçlar dışında doğum kontrol hapı da karaciğer rahatsızlıklarının ortaya çıkmasına neden olur. Zorunlu olmadıkça kadınların doğum kontrol hapı tercih etmemeleri önemlidir. İlaçlar her ne kadar vücuttaki rahatsızlıkları gideriyor olsa da karaciğer ve diğer organların işlevlerinin azalmasına sebebiyet verir. Karaciğer yetmezliği tedavi edilmediğinde, ölümle sonuçlanabildiği için rutin doktor kontrolleri gerçekleştirilmelidir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 3 YORUM
 1. pb dedi ki:

  Whatever your motivation there’s always something good at a single want to
  monetize your website. The problem most develop is neatness.

  Nuts are an anytime snack, they can be had roasted, raw as well as added
  to salads. https://918kiss.host/downloads

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.