saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karbonatın Cilde Faydaları Nelerdir?

10.01.2019
35
Karbonatın Cilde Faydaları Nelerdir?

Karbonatın cilt bakımı için kullanımı ve faydaları uzun yıllar önce keşfedilmiş olup hala devam etmektedir. Sodyum bikarbonat, halk arasında yaygın olarak bilinen adıyla karbonat, pek çok cilt sorununu çözmekle kalmayıp aynı zamanda sıklıkla rutin cilt bakımında tercih edilmektedir. Karbonatın bilinçli bir şekilde kullanılması ve doğru teknikle cilde uygulanması, sivilcelerden kurtulmaya, leke oluşumlarını engellemeye ve cildin yağ oranını dengelemeye yaramaktadır.

Karbonat, pek çok alanda kullanılmakta olan ve kolaylıkla ulaşılabilen bir tuzdur. Karbonatın antibakteriyel özelliği bazı açık yaraların ve özellikle ağız içi yaralarının tedavisinde yaygın şekilde kullanılmasına sebep olur. Karbonat aynı zamanda mutfaklarda da sıklıkla kullanılmaktadır.

Siyah Noktalar Ve Sivilceler İçin Karbonat Kullanımı

Karbonat, ciltte oluşan siyah noktalar ve sivilcelerin daha hızlı iyileştirilmesinde ve yok edilmesinde yaygın olarak kullanılmaktadır. Sivilceler ve siyah noktalar, cildin yağ dengesinin bozulması ve nefes alması gereken gözeneklerin tıkanması sebebiyle oluşmaktadır. Elde edilecek karbonat karışımlarıyla uygulanacak maskeler, cildin yağ dengesine kavuşmasını sağlar ve böylece gözeneklerin tıkanmasını önler.

  • 1 tatlı kaşığı karbonata az bir miktar su eklenerek karışımın krem veya yoğun bir hamur kıvamına getirilmesi sağlanmalıdır.
  • Eğer elde edilen karışım çok yoğun olursa biraz daha su eklenmelidir.
  • Elde edilen karışım maske şeklinde siyah nokta ve sivilcelerin oluştuğu bölgeye sürülerek 5 dakika kadar beklenmelidir.
  • Daha sonra karbonat karışımı uygulanan böle soğuk suyla durulanmalıdır. Bu noktada, karışımın ciltten tamamen temizlendiğinden emin olunmalıdır.
  • Bu karbonat karışımın haftada 3 kereden fazla uygulanılması önerilmemektedir.

Cilt Lekeleri Ve Güneş Yanıklarında Karbonat Kullanımı

Karbonat limon cilt beyazlatma konusunda uzun yıllardır yaygın olarak kullanılmakta olan bir karışımdır. Çeşitli sebeplerle oluşan cilt lekelerinden kurtulma konusunda bu karbonat karışımı oldukça etkili olmaktadır. Bunun için 1 yemek kaşığı karbonatla taze sıkılmış 1 tatlı kaşığı limon suyu karıştırılmalı ve elde edilen karışım renk farklılığı bulunan bölgeye sürülerek 10 dakika kadar dinlendirilmelidir. Ardından bu bölge soğuk suyla iyi bir şekilde durulanmalıdır. “Limon ve karbonat neye iyi gelir?” sorusunun cevabı haftada bir kez düzenli kullanım sayesinde cilt lekelerini yok olduğunun görülmesiyle verilmiş olacaktır.

Güneş yanıklarında da karbonat karışımları yaygın olarak kullanılmakta ve etkili sonuçlar elde edilmektedir. Güneşe maruz kalan ciltte yanma veya kabarma görülebilmektedir. Ancak karbonat karışımlarının çok ağır olmayan, hafif güneş yanıklarında kullanılabileceği unutulmamalıdır. Bunun için;

  • 1 bardak soğuk su 1 yemek kaşığı kadar karbonatla karıştırılmalıdır.
  • Elde edilen karışım yumuşak bir bez yardımıyla cilde uygulanmalıdır.
  • Bez güneş yanığı bulunan bölgenin üzerinde 10 dakikadan fazla tutulmamalıdır.
  • Güneş yanığı olan bölge tedavi edilene kadar bu uygulamaya devam edilmelidir.
  • Ancak karışım cilde günde 2 kereden fazla uygulanması tavsiye edilmemektedir.

Genel Cilt Bakımında Karbonatın Kullanımı

Herhangi bir sorun olmasa dahi, genel cilt bakımı rutinlerinde karbonat sıklıkla kullanılmaktadır. Karbonatın içerdiği antiseptik, ciltte zamanla doğal olarak oluşan ölü hücrelerin ciltten arındırılması ve cildin yağ oranını dengelemesi amacıyla peeling şeklinde kullanılmaktadır.

Düzenli bir peeling uygulaması için karbonat ve su ikiye bir oranda karıştırılarak yoğun ve oldukça kıvamlı bir karışım elde edilir. Elde edilecek kıvamlı karışım maske olarak yüze uygulanmalı ve kuruyana kadar beklenmelidir. Peeling kuruduktan sonra soğuk suyla yüz durulanmalıdır. Peelingin kuruduktan sonra ciltte çok tutulmaması önerilmektedir. Karbonat maskesi kullananlar haftada 1 kez olmak üzere yapılan düzenli uygulamanın cildin daha parlak ve sağlıklı bir görünüme kavuştuğunu fark edeceklerdir.

Cilt Bakımında Karbonat Kullanımında Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

Cilt bakımında karbonat kullanımı oldukça yararlıdır, ancak yanlış veya gereğinden fazla şekilde uygulanması cildin zarar görmesine neden olabilmektedir. Bu, neredeyse bütün cilt bakımı yöntemlerinde geçerli bir durumdur.

Karbonat cildi yakar mı?” ya da “Karbonat cildi tahriş eder mi?” sorularıyla sıklıkla karşılaşılmaktadır. Karbonat, doğru oranlarda kullanıldığı takdirde ciltte herhangi bir komplikasyona sebep olmamaktadır. Ancak, çok hassas ciltli bazı kişilerde tahriş sorunlarına yola açabilmektedir. “Karbonat maskesi yüzümü kızarttı.” şikayetinde bulunan biri eğer karbonat karışımlarını yanlış şekilde hazırlamamış ya da uygulamamışsa, çok hassas bir cilde sahip demektir. Bu sebeple, hassas ciltli kişilerin karbonatlı cilt bakım karışımlarını kullanmaları önerilmemektedir.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2018 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.