saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

06.12.2018
81
Karbonhidrat Diyeti Nasıl Yapılır?

Düşük karbonhidrat diyeti olarak da bilinen bu beslenme şekli daha hızlı ve kolau bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacak bir diyet programıdır. Kan şekerinizi kontrol altında tutabileceğiniz diyet sağlıklı bir şekilde kilo vermenize yardımcı olacağı için son derece avantajlıdır. Meyve ve sebze ağırlıklı olduğunu söyleyebileceğimiz diyette karbonhidrat tüketimini ciddi anlamda azaltmak en önemli ipuçlarından biridir.

Karbonhidrat diyetinde bilinen en büyük yanlışlardan biri de bu diyetin karbonhidratı tamamen kestiği yönündedir. Ancak diyet sadece bunun miktarını azaltır. Yani karbonhidrat alımını tamamen sıfırlamaz. Bu azalan miktarı telafi etmek için de protein ağırlıklı besinler tüketmeniz daha önemli olacaktır. Yağ yakımını optize eden diyet sayesinde metabolizma daha çok uyarılacak ve yağ daha hızlı yakılacaktır. İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR. Kalori Diyeti Nasıl Yapılır?

Karbonhidrat Diyetinin Yararları Nelerdir?

Karbonhidrat diyeti ile zayıflayanlar sağlıklı bir kilo kaybı yaşadığı için tekrar verdiği kiloyu hızlı bir şekilde almaz. Aynı zamanda bu sağlıklı yeme alışkanlığını edinen kişiler, daha sonrasında da az karbonhidrat tükettiği için kiloyu korumakta ve daha sağlıklı yaşamakta kolay adımlar atar. Daha kısaca anlatmak gerekirse bu diyette amaç makarna, pirinç, ekmek gibi gıdaların tüketimini azaltmaktır. Ancak sağlıklı kategorisine dahil ettiğimiz karbonhidratların alımı bu diyette devam eder. Çünkü sağlıklı karbonhidrat dediğimiz besinlerde yağ asitleri ve proteinler vardır. Bunlar vücuda gerekli ve kısıtlanmaması gereken besinlerdir. Karbonhidrat diyeti vücudun ihtiyacı olanı kısıtlamadığından da, daha rahat bir şekilde uygulanabilir.

Mide asidinin düzelmesine yardımcı olan diyet aynı zamanda açlık nedeniyle midede oluşan gerginlik hissinin de azalmasına yardımcı olur. Karaciğerin fonksiyonunu geliştirirken yüksek kan şekeri seviyeniz varsa bunu daha kontrolde tutar. Yağ birikmesini azaltır ve kas kütlelerini de uyarır. Böylece bu diyet sayesinde spor yapıyorsanız vücudunuz daha kolay şekil alacak ve kaslanacaktır.

Besin piramidinin tabanında kalan karbonhidratları azaltmanız kilo vermenize önemli ölçüde yardımcı olacaktır. Ayrıca farklı sağlık sorunlarının da önüne geçecek olan karbonhidrat sınırlaması obeziteden kaynaklanan kalp riski sorununu da azaltacaktır.

Karbonhidrat Diyetinde İzin Verilen ve Yasaklanan Besinler Nelerdir?

Karbonhidrat bulundurmayan besinler izin verilen gıdalar olarak sınıflandırılabilir. Bunların içerisine taze meyve, baklagiller, yağsız etler girmektedir. Ayrıca az yağlı sütler, yumurta, zeytinyağı, soslar, avakako, tohumlu besinler, şekersiz kahve gibi besinleri karbonhidrat diyetinde yiyebilirsiniz.

Yasaklanmış gıdaların neler olduğuna bakacak olursak bunların başında tatlılar ve marketlerde satılan tüm işlenmiş ürünler gelmektedir. Ayrıca rafine şekerler, meyve şurupları, pirinç ve makarna, çikolata ve benzeri abur cubur ürünler, şekerli tatlılar, patates, gazlı ve asidi olan şekerli içecekler, kepekli tahıllar ve mısırın yasaklı olduğunu söyleyebiliriz.

Karbonhidrat Diyeti Bir Günlük Beslenme Örneği

1 günlük karbonhidrat diyeti listesi örneği vermek gerekirse sabah ilk olarak zeytinyağlı ya da tereyağlı bir omlet yiyebileceğinizi söyleyebiliriz. Ancak omletin yanından ekmek yememeli ve sadece 1 dilim peynir, yeşillik ile eşlik etmelisiniz. Ara öğün olarak acıktığınız zaman 1 kase yoğurt ve 4-5 ceviz yemeniz gerekir. Öğlen 1 tabak sebze yemeğinden sonra 1 porsiyon ızgara tavuk yemelisiniz. Sonrasında acıkırsanız yine ara öğün olarak meyve ya da fındık ve ceviz gibi besinler tüketebilirsiniz. Akşam da 1 porsiyon ızgara balık ve bol salata yemeniz iyi bir karbonhidrat diyeti örneği olacaktır.

Karbonhidrat Diyetinin Zararı Var mıdır?

Karbonhidrat diyeti zararları anlamında bilinen ve kanıtlanan herhangi bir zararının olmadığını aslında söyleyebiliriz. Ancak tansiyon ya da şeker hastası olan kişilerin diyete başlamadan önce mutlaka bir uzmana danışmaları şart olacaktır. Düzenli olarak spor yapan ve egzersiz yapan kişiler de karbonhidrat diyetini uygulamayabilir. Bu profesyonel sporcular için de geçerli bir durumdur. Tüm bu kişilerin ancak doktor onay verirse diyete başlamaları çok daha doğru bir tavır olacaktır. Diyetin zararını görürseniz de yakın bir uzmana danışarak programı bırakmalısınız.

Ancak tüm bunlara rağmen birçok faydasını görebileceğiniz düşük karbonhidrat diyetini hızlı kilo vermek istediğiniz ve daha sağlıklı yaşamak istediğiniz zamanlarda uygulayabilirsiniz. Kilo verme süreci bünyeye ve vermek istediğiniz kiloya göre değişiklik gösterecektir. Düşük karbonhidrat diyetini uygularken bir yandan da spor ve egzersiz yapıyorsanız kilo verme sürecini hızlandırabilirsiniz diyebiliriz.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 1 YORUM
Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.