saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kazayağı Nasıl Yok Edilir?

10.01.2019
456
Kazayağı Nasıl Yok Edilir?

Kazayağından kurtulma yöntemleri doğal yöntemlerle ya da endüstriyel olarak üretilmiş ürünlerle mümkün olabilmektedir. “Kaz ayağı ne demek?” sorusu sıklıkla sorulmakta olan sorulardandır. Kazayağı kişinin yaşayışıyla doğrudan alakalı olarak ortaya çıkabilen göz çevresi ya da göz altı kırışıklıklarıdır.

Kazayağı Neden Olur?

Kazayağı oluşumunun pek çok sebebi bulunmaktadır:

  • Bu sebeplerin en başında gelenlerden biri yaşlanmadır. Göz çevresindeki deriler yıllar içinde esnekliğini ve sahip olduğu yapıyı kaybedecektir. Bu da göz çevresindeki kazayağı görüntüsünün oluşmasına sebep olacaktır.
  • Kazayağı oluşu aynı zamanda yaşayış alışkanlıkları ve beslenme alışkanlıklarıyla da alakalı olabilmektedir. Uyku düzeninin sürekli olarak bozukluğu ve cildin nemden mahrum bırakılması kazayağı oluşumda ekili olabilmektedir.
  • Fazla kafein veya alkol tüketimi, cildin yeterince nemlendirilmemesi, sert iklim koşullarında yaşanıyor olması ya da yağ ve tuz ağırlıklı besinlerin tüketilmesi kazayağının oluşumuna sebebiyet verebilmektedir.
  • Kazayağı oluşumunun hızını genetik faktörler de etkileyebilmektedir.

Kazayağının Evde Tedavisi Nasıl Yapılır?

Kazayağı görüntüsünden kurtulmak isteyen veya bu görüntüyü hafifletmek isteyen kimselerin uygulayabilecekler çeşitli yöntemler bulunmaktadır. Kaz ayağı hastalığı diye bir şey yoktur. Kazayağı çevresel faktörlerle oluşan bir durumdur. Kaz ayakları için evde maske yöntemleri bilinmekte ve sıklıkla kullanılmaktadır. Bu maskenin yapılması için çeşitli yöntemler bulunmaktadır.

1. Yumurta Akı

Yumurta akı, içeriğinde cildin sıkılaşmasını sağlayan maddeler barındırmaktadır ve pek çok yüz maskesinde uygulanan doğal ürünlerden biridir. Yumurta akı köpüklü bir yapıya ulaşıncaya kadar karıştırıldıktan sonra gözle temas etmeyecek şekilde göz altlarına ve göz çevresine sürülmelidir. 15 dakika kadar bekletildikten sonra soğuk nemli bir bez yardımıyla yumurta akı temizlenmeli ya da soğuk suyla yıkanmalıdır. Bu uygulama düzenli şekilde tekrarlandığı takdirde kazayağının gözle görülür şekilde hafiflediği görülecektir.

2. Aloe Vera

Aloe vera da cildin sıkılaştırılması ve esnekliğini geri kazanması amacıyla yaygın olarak kullanılmakta olan bir bitkidir. Aloe vera, antioksidan içeriğe sahip olan bir bitkidir. Aynı zamanda barındırdığı vitaminler de cildi besleyecek ve cildi nemlendirecektir. Aloe vera yapraklarından elde edebilen aloe vera jeli göz çevresi için bir maske olarak kullanılabilmektedir. Göz çevresine yedirerek uygulanabilecek bu jel arzu edildiği kadar göz çevresinde tutulduktan sonra durulanmalıdır.

Kaz ayağı kırışıklıkları için önleyici bakım kremi piyasada oldukça yaygın olarak bulunmakta olan kremlerdendir. Kaz ayaklarına vazelin uygulanması tercih edildiği takdirde, kişilerin içeriğinde aloe vera bulunan kremleri ve vazelinleri tercih etmeleri oldukça faydalı olacaktır.

3. Papaya

Tropikal bir meyve olan papaya da zengin içeriği sebebiyle kazayağına karşı uygulamalarda kullanılmakta ve kazayağına karşı hızlı bir şekilde sonuç alınmasına yardımcı olmaktadır. Papaya vitamin açısından oldukça zengindir ve cildi sıkılaştırmaya yarayan papain enzimini içermektedir. Sulu bir meyve olan papaya dilimlenerek ezilip bir krem kıvamına getirilmelidir. Ardından göz çevresine yayılıp 20 dakika kadar bekletilmeli, daha sonra soğuk, nemli bir bez yardımıyla temizlenmeli ya da soğuk suyla durulanmalıdır. İçerdiği papain ve C vitamini papayanın göz çevresindeki kırışıklıkları ve kazayağını engellemesini sağlayabileceği gibi, göz çevresinin ölü derilerden arındırılmasına da yardımcı olacaktır.

4. Süt

Süt içerdiği glikolik asit nedeniyle cilt bakımında yaygın olarak kullanılmakta olan doğal içeriklerden biridir. Süt kullanımı vücuttaki kolajen seviyesini artıracaktır ve bu sayede cildin daha elastik ve esnek bir yapıya ulaşması sağlanacaktır. Süt, aynı zamanda ciltteki ölü derilerden kurtulma konusunda da oldukça etkilidir.

Düzenli olarak süt içilmesi bu faydaları sağlayacaktır. Bunun yanında soğuk süte batırılmış pamuklu bir bezin göz altlarına ve göz çevresine sürülüp 15 dakika bekletilmesi, ardından soğuk, nemli bir bez yardımıyla temizlenmesi kaz ayağından kurtulma konusunda etkili olacaktır.

5. Yüz Egzersizler Ve Yüz Yogası

Yüz yogası, ilk defa duyan insanlarda şaşkınlık yaratabilmektedir. Ancak kaz ayağı kırışıklıkları için egzersizler sıklıkla önerilmektedir ve yüz yogası da bu egzersizleri içerisinde barındırmaktadır. Yüzün çeşitli ifadelerinin ve mimiklerinin düzenli sıralarla, abartılı şekilde yapılması yüzün bazı alışkanlıklara sahip olmasını sağlayacak ve böylece kırışıklıklarının ve kaz ayağının azalmasına sebep olacaktır. Bu egzersizlerin her gün düzenli olarak yapılması önerilmektedir. Yüz yogası veya belirli yüz egzersizleri, yalnızca göz çevresi ve göz altları için değil ağız çevresindeki, alındaki kırışıklıkların ve yaşlanma belirtilerinin önüne geçilmesi konusunda da etkili olacaktır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.