saglikliyasam7.com

Site 1. rengi

Site 2. rengi

Topbar rengi

Menü ikon

Menü hover

Menü arama

Footer rengi

Tasarım

Kenevir Tohumunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

11.01.2019
2.773
Kenevir Tohumunun Faydaları Nelerdir, Nasıl Tüketilir?

Kenevir tohumunun faydaları ve tüketimi nasıl olmalıdır sorusu günümüzde merak edilen bir sorudur. Kenevir tohumunun içinde bulunan amino asitler sebebi ile kenevir tohumu bir hayli önemlidir. Vücudun işleyişini düzenleyen, damar tıkanıklığına iyi gelen ve hormonları dengeleyen bir tohumdur. Kenevirin sadece tohumu değil aynı zamanda yağı gibi birçok malzemesi de hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Kenevir yağında bulunan Omega 3 ile birçok bağışıklık sistemi probleminde tedavi olarak tercih edilmektedir.

Kenevir Tohumu Nedir?

Kenevir tohumunun orijinal ismi Cannabis olup bu bitkiden elde edilen tohumlar bir hayli küçük boyutlara sahiptir. Kenevir tohumları kuş yemi başta olmak üzere çayı ve yağı yapılarak da tüketilmektedir. Kenevir otu her yerde rahatlıkla yetiştirilmekte olan bir bitki türüdür. Kenevirin tohumundan yağ da elde edilmektedir ve bu yağın da birçok faydası bulunmaktadır. Kenevir otu 3 metreye kadar uzayabilen bir otlu bitkidir. Kenevir otunun rengi farklılık gösterebilmektedir ve genellikle sarı ile yeşil arasında bir rengi bulunmaktadır. Kenevir tohumu nedir; denildiğinde ise kenevir otundan elde edilen tohumlara kenevir tohumu ismi verilmektedir. Kenevir tohumundan çay ve kenevir yaprağından ise yağ yapılmaktadır.

Kenevir Tohumu Nerede Yetiştirilir?

Kenevir tohumu nerede satılır; kenevir tohumu Türkiye Cumhuriyeti tarafından denetlenmekte olan bir tohumdur. Esrar yapımında da kullanıldığı için satışının ve yetiştirilmesinin her yerde yapılmasına izin verilmemektedir. Kenevir tohumu her yerde yetiştirilebilen bir bitkidir. Bu sebep ile yetiştirme alanında herhangi bir kısıtlama bulunmamaktadır. Ülkemizde izin alan bölgelerde yetiştirilmektedir ve o bölgeler ise Ordu, İzmir ve Samsun’dur. Ancak ülkemizde bulunan diğer şehirlerde de kenevir yetiştiriciliği yapılabilmektedir.

Kenevir Tohumu Nasıl Tüketilir?

Kenevir tohumu nasıl kavrulur sorusu kenevir tohumu bazı ilaçların hammaddesi olarak kullanılmaktadır. Bu sebep ile tüketimi sırasında kavrulması gereklidir. Kenevir tohumu içinde barındırdığı THC seviyesinden dolayı Türkiye Cumhuriyeti’nde üretimi ve tüketimi yasaklanmıştır. Kenevir tohumu sadece tıbbi sebepler ile kullanılabilmektedir. Ancak çayı ve yağının satışı ise yasal bir şekilde devam etmektedir. Kenevir tohumundan çay yapılabilmektedir ancak her aktarda kenevir tohumu bulunmamaktadır.

Kenevir Tohumunun Faydaları Nelerdir?

Kenevir tohumunun faydaları saymak ile bitmeyen birçok özelliği bulunmaktadır. Kenevir tohumu eski zamanlardan beri birçok hastalığın tedavisinde kullanılmış bir bitkidir. Kenevir üretimi ülkemizde olduğu gibi birçok ülkede de yasaktır ya da kullanımına kısıtlamalar getirilmiştir. Kenevir tohumu özellikle kalp sağlığına oldukça yararlı bir bitkidir. Kenevir tohumunun faydalarını şu şekilde sıralamak ise mümkündür;

 • Kenevir tohumunun faydaları arasında kalp sağlığı gelmektedir. İçinde bulundurduğu omega 3 ve omega 6 yağ asitleri ile kalbi güçlendirmektedir. Ayrıca kalp damarlarında tıkanıklık yaşanmamasını da sağlamaktadır.
 • Vücutta yer alan doymuş yağların vücut için daha yararlı hale gelmesini sağlamaktadır.
 • Metabolizmayı hızlandırmaktadır bu sebep ile zayıflamak isteyen kenevir tohumu tüketebilmektedir. Ancak metabolizmayı hızlandırdığı kadar acıkma hissi de vermektedir. Bu sebep ile kilo vermek ya da almak isteyenlerin aşırı tüketimden kaçınması gerekmektedir.
 • Kenevir tohumunun içinde Gama-linoleik asit bulunmaktadır. Bu asit türü her bitkide bulunmamakta olup kenevir tohumunda yer almaktadır. Bu sebep ile insan sağlığı üzerindeki etkisi daha olumlu bir hale gelmektedir.
 • Uykusuzluk problemi yaşayan kişilerin kullanması tavsiye edilmektedir. Uykuyu düzene soktuğu gibi verimli uyuma yapılmasını da sağlamaktadır.
 • Sindirim sistemini düzenlemektedir.
 • Kabız problemine iyi gelmektedir.
 • LDL kolesterolü azaltır.
 • Safra suyunu aktif hale getirir.
 • Osteoroporoz yaşanmasını önler.
 • Kemiklerin güçlü olmasını sağlar.
 • Kemik erimesinde önlem olarak tüketilir.
 • Demir eksikliğine iyi gelmektedir.
 • Baş ağrıları ve migren gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.
 • Anemi rahatsızlığını önlemektedir.
 • Kasların güçlenmesini sağlar.
 • Birçok kanser tedavisinde kenevir tohumu kullanılmaktadır. Kansere iyi geldiği bilinmekte olan kenevir, kanser hastalarına sıklıkla önerilmektedir.
 • Hormonal dengesizliği düzenler.
 • Cinsel isteği arttırır ve afrodizyak etkisi verir.

Kenevir Tohumu Yasak Mı?

Kenevir tohumu yasak mı sorusu ülkemizde sıklıkla sorulmakta olan bir sorudur. Kenevir tohumunun kullanımı birçok ülkede olduğu gibi Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde de esrar olarak kullanıldığı için kısıtlama getirilmiştir. Kenevir tohumu ise bazı aktarlarda satılmaktadır. Kenevir tohumunun tüketimi yapılırken süt ya da bal ile karıştırılarak tüketilebilmektedir. Kenevir tohumun birçok faydası bulunmaktadır.

ZİYARETÇİ YORUMLARI - 0 YORUM

Henüz yorum yapılmamış.

Copyright 2020 - Saglikliyasam7.com. Tüm hakları saklıdır.